Ramazan ayının geldiğini anlamak için fırınlara bakmanız yeterli olur! Ülkemizde ramazan ayının olmazsa olmazlarından biri de mis gibi kokan pidelerdir. Peki, pideyi mutlaka fırından mı almalı? Evde pide yapılamaz mı? Elbette yapılabilir ve fırından aldığınız pide lezzetinin aynısını da yakalayabilirsiniz. Hatta kendi damak tadınıza uygun olarak yapma şansınız bile bulunuyor. Sadece bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte o püf noktaları…

  • Ekşi Maya Kullanmalısınız!

Yapılan en yaygın hata ile başlayalım; Ramazan pidesi yapımında tatlı maya kullanmak! Oysa tercihiniz kesinlikle ekşi maya olmalıdır. Ayrıca kullanacağınız mayanın taze olmasına, son kullanım tarihinin geçmediğine de emin olmalısınız. Bu arada mayanızı bir önceki gece aktif hale getirmeniz de istediğiniz yumuşaklığı yakalamanız adına son derece önemlidir. Pideyi yapmaya başlamadan hemen önce mayayı kullanmak yerine bir gece önceden suyla açın.

  • Hamur Hafif Cıvık Olmalı!

Katı ya da çok yoğun bir hamur elde ederseniz pidenin sert olma ihtimali de artar. Orta yoğunlukta ve hafif de cıvık bir hamur elde etmeniz gerekiyor. Un miktarını karışıma azar azar ekleyerek bu yoğunluğu elde edebilirsiniz. Birden fazla oranda un kullanmaktan uzak durun.

  • Malzemeler Oda Isısında Olmalı!

Kullanacağınız malzemelerin tamamının oda ısısında olması gerektiğini de unutmayın. Eğer tarifte ‘sıcak’ ya da ‘ılık’ ifadeleri yoksa kullanacağınız malzemelerin oda ısısında olması yeterlidir. Buzdolabından alarak hemen kullanacağınız her malzeme hamurun kabarmasını önler.

  • Tabanına Bu Malzemelerden Ekleyin!

Ramazan pidesinin tabanına hafifçe serpebileceğiniz malzemeler şöyle;

  • Tam buğday unu
  • Yulaf kepeği
  • İrmik

Herhangi birini seçerek pidenin tabanına serpmeniz yeterli olacaktır. Bu malzemeleri az oranda kullanın ve sadece pidenin tabanında kullanmanız gerektiğini de unutmayın.

Evde Ramazan Pidesi Kaç Derecede Pişer?

İşte bu sorunun yanıtı da son derece önemli ve hemen 220 derecede pişmesi gerektiğini de belirtelim. Fırını daha önceden ısıtmayı unutmayın. Elde ettiğiniz hamurun yoğunluğuna bağlı olarak pidenin pişme derecesi değişiyor. Bu nedenle net bir süre belirtmiyoruz. En iyisi siz tüm bilgileri gözden geçirmek ve en doğru evde ramazan pidesi tarifine ulaşmak için Yemek.com adresine uğrayın. Bu sitede yapılışı adım adım aktarılıyor ve böylece hata yapma ihtimali de ortadan kalkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website