Pandemiyle hayatımıza giren karantinalar, çoğumuz için morale ihtiyaç duyduğumuz ve evde kalmak zorunda olduğumuz aylar boyunca odalarımızı daha zevkli, daha konforlu ortamlara dönüştürmek için itici bir güç yerine geçti. Bu süreçte değişen hayata bakış açımızla belki de hepimiz yavaşlamaya olan ihtiyacımıza ve evde geçirdiğimiz zamandan gerçekten zevk almaya odaklandık.

2022’de öne çıkan iç tasarım trendleri; tahmin edeceğiniz gibi pandeminin izlerini taşıyor; evde özel aktivite alanlarına duyulan ihtiyaca ve açık havada yaşama isteğiyle dış mekanların daha iyi kullanılmasını içeren çözümlere odaklanıyor.

Artık evdeki alanları tek bir amaç için kullanmak modası geçmiş bir dekorasyon trendi olarak görülüyor, işlevsellik daha fazla ön plana çıkıyor, evleri dış mekanlara bağlayan açık havadan en iyi şekilde yararlanan mimari tasarımlar, evin her köşesinden en iyi şekilde yararlanan projeler, çok amaçlı raflar, yatağa dönüşen kanepeler, pratik depolama çözümleri giderek daha önemli hale geliyor.

Sakinleştirici, rahatlatıcı enerjiler ortaya çıkaran mavi, gri, pembe, turuncu ve fildişi benzeri yumuşak pasteller 2022’nin trend duvar renkleri. Füme, dumanlı mor, kil, taş, sarımsı kahverengi veya hardal sarısı gibi doğal tonlarla eşleştirmeler iç mekandaki çizgileri yumuşatarak çok daha davetkar bir alan yaratmada yardımcı. Bu yıl dolap trendleri ise yeşilleri ve mavileri kucaklıyor.

 

Mutfaklar, banyolar hala çoğu insan için evlerde iyileştirilecekler en popüler bölümlerden. Bu alanlarda da 2022’de tasarımcıların artık tamamen beyaz olan her şeye veda etmeye hazır olduğunu görüyoruz. 2000’lerin başından bu yana vurgulana beyazların artık mutfakları cansız ve steril hissettirmesine engel olacak desenli kumaşların, desenli duvar kağıtlarının ve yumuşak renk tonlarının katmanlarla sunulabildiği dekorasyon trendlerinin geri döndüğünü söylemek mümkün. Soğuk gri, ekru, sıcak çikolata ve kahverenginin iyi düşünülmüş dokunuşları da beyaz alanlara derinlik katmak için duvar, fayans ve dolaplarda kullanılıyor.

Geçmiş, zorlu zamanlardan sonra genellikle yatıştırıcı bir merhem ama geçmişte yaşamak değil, ondan öğeler alıp özgün bir yaklaşımla yaşam alanlarına entegre edebilmek önemli. Ev dekorasyonuna vintage ögeler eklemek 2022’deki en popüler oturma odası trendlerinden. Eski şifonyerler ve yemek masaları, sandalyeler, kanepeler, lambalar ve yan sehpalar eve benzersiz bir kişilik kazandırabilir. Bu noktada DIY yine, sevilen iç tasarım trendlerinden biri olmaya devam ediyor. Sadece sürdürülebilirliğe katkıda bulunmakla kalmayan, yaratıcılığınızı kullanarak evinize eklemek istediğiniz dokunuşları yapmanıza olanak tanıyan DIY projeler aynı zamanda bazıları için rahatlatıcı ve vizyon genişleten bir hobi.

Bu yılın kilit oyuncuları arasında desenler, kemerler, güçlü çizgiler, heykelsi mobilyalar ve aksesuarlar, yuvarlak kenarlar ve kıvrımlı tasarımlar yer alıyor. Çok fazla bakım gerektirmeyen iç mekan yeşilliklerinden monstera ve kauçuk gibi bitkiler, nötr ve sıcak kahveleri kolayca tamamlayabildiği, alanı dinginlik ve huzurla doldurabildiği için yine vazgeçilmezlerden.

 

Hasır mobilyalar uzun süredir dayanıklı olmaları, mekanlara doku katmaları ve tropik esinti yaratmaları nedeniyle kullanılıyordu ancak bazı tasarımcılar bunun yerine artık hasıra benzeyen daha şık ve rafine kamıştan üretilen malzemeyle bütünleşen daha modern siluete sahip dolap kapaklarını ve büfeleri tercih ediyor. Koltuk ve sandalyelerin dayanılacak bölümlerinde de bu trend yayılıyor.

Özetle bu yıl çizgileri yumuşatarak ve dokular ekleyerek çok daha davetkar alanlar yaratılabilen trendleri görmek mümkün. Teknolojide artık benimsediğimiz bulut tabanlı vds gibi sanal sunucu çözümlerinden günlük hayatımıza dahil etmeye başladığımız yapay zeka ve IoT araçlarına kadar hızdan başımızın döndüren tüm gelişmelerin karşısında, gün sonunda zihnimizi toparlamamıza yardım eden sadelik ve rahatlık sunan ortamlarla ruhumuzu dinlendirebilmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website