Halı ve kilimler, ikisi arasında seçim yapmak genellikle her durumda oldukça zorlayıcı olmaktadır. Ancak bu ikisini ayırabilecek, doğru kullanımı sağlayabilecek çeşitli kurallar bulunmaktadır. İnsanlarınsa bu kuralları takip edip oda veya odaları için doğru olan seçimi yapmaları mümkündür. Bilinmesi gereken temel hususlar bulunmaktadır. Hususlara uyulduğu müddetçe kişiler, herhangi bir sıkıntı çekmeden oda dekorasyonu yapabilmektedirler.
Ev dekorasyonunu sağlayabilmek için çeşitli durumlara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle evin bir bütün olduğunu unutmamak gerekmektedir. Ev bütün olduğu için ise kişi veya kişiler gerek halı gerek ise kilim tercihi yaparken bütünlük hususuna uygun hareket etmelidirler. Aksi takdirde istenilen ‘bütünlük’ ev dekorasyonunda sağlanamayıp adaptasyon sorunlarına dek çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden de gerekli tercihi yapmadan halının mı yoksa kilimin mi odaya ve eve uyacağını bilmek gerekmektedir.

Halı Kilim ve Ev Dekorasyonunda Bütünlük
Halı kişi ya da kişileri düşündüren ve ev dekorasyonunda etkisi olan bir eşyadır. Aynı zamanda kilim de bu eşya arasında yer edinmektedir. Kişi ya da kişiler, doğru tercihi yapabilmek için derinlemesine düşünmektedirler. Öncelikler, ev dekorasyonunu bütünlük içerisinde yapabilmek için kilimin ya da halının uygunluğu belirlenmektedir.
Ev dekorasyonu modernse genellikle halı tercih edilmektedir. Bunun sebebiyse kilimin, oda, ev dekorasyonunun dışında kalabilecek olmasıdır. Bu konu hakkında kesin bir şey denemez ancak genellikle modern dekorasyona sahip olan evlerde halı kullanımı görülmektedir. Ancak bu demek değildir ki dekorasyonu ‘modern’ olan evlerde hiç kilim kullanılmamaktadır. Bu yargı yanlıştır kişiler, uygun rengi ve deseni bulduğu takdirde belirli alanlarda dekorasyon modern dahi olsa kilim kullanımı yapabilmektedirler. Fakat genele bakıldığında modern dekorasyonlu evlerde halı hâkimiyet kurmaktadır.
Halı Neden Tercih Edilir?
Halı tercihini doğru yapabilmek için ev dekorasyonunun yanında mobilya renk-desen uygunluğu da önemlidir. Mobilyalara uyumlu olabilecek olan halı veya kilimin renk ve desenlere bakılarak tercih edilmesi de sıklıkla ahenk ve dekorasyon uyumunu sağlamaktadır. Kısaca, ev için gerekli olan halı-kilim dekorasyonunu sağlayabilmek için, öncelikle dekorasyon tarzının ne olduğuna daha sonra mobilya ve renklere dikkat edilmesi gerekmektedir.
Halıların tercih edildiği ortamlara bakıldığında ise genellikle klasik tarzlara rastlamaktayız. Halılar çok daha ağır odaları ve dekorasyonları kaldırabilmektedir. Bu yüzden de hemen hemen her evde halılara rastlamaktayız. Halıların kullanım yelpazesi ise kilimler ile karşılaştırıldığında çok daha geniştir. Hem halılar hem de kilimler hemen hemen her ortam ile uyum sağlayabiliyor olsa da genellikle halıların tercih edildiği gözlemlenmektedir. Bunun en büyük sebebi ise genellikle dekorların klasik ve klasiğe çok yakın tarzlar oluyor olmasıdır. Bu sebeple de dekorasyonlarda kilimlerden ziyade halılar tercih edilmektedir.
Halıların tercih edilmesi ile birlikte her odada bir dekor hâkimiyeti kurulabilmektedir. Halılar, dekoru tamamlayan büyük bir husustur. Bu durumda ise halıların doğru şekillerde tercih edilmesi dekorasyonun büyük bir kısmını olumlu etkilemektedir. İnsanlar da bu yüzden halıları tercih ederken derinlemesine düşünmektedirler.
Kilim Neden Tercih Edilir?

Kilim tercihi yapılırken insanlar genellikle belirli koşullara dikkat etmektedirler. Öncelikli olarak kilimi kullanabilmek için daha minimalist ortamlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Minimal dekorlarda kilimlerin tercih edilmesi ile birlikte güzel bir ahenk yakalanabilmektedir. Minimal dekorun yanı sıra bohem ve bohem tarzı dekorasyonlarda da sıklık ile kilimin tercih edildiğini görmekteyiz.
Özellikle bohem ve bohem tarzı minimal dekorlarda kilimlerin tercih edilmesi odanın çok daha kolay ve zorlama olmayan bir biçimde bütünleşmesini sağlamaktadır. İnsanlar ise bu sayede kolaylık ile oda dekorasyonunu tamamlamaktadırlar. Kısaca bakıldığında daha minimal dekora sahip olan ve tarz olarak özellikle bohem ve benzeri tarzları barındıran odalarda kilimlerin sıklık ile tercih edildiğini görmekteyiz.
Dekorun kilim ile tamamlanıyor olması oda ya da odaların bütünlüğünü sağlamak için güzel bir detay olmaktadır. Kilimlerin tercih edilmesi beraberinde pek çok avantajı da getirmektedir. Kilimler, detay olarak güzel ve tamamlayıcı özellik taşısalar da bunun yanı sıra kilimin bir oda içerisinde bulunuyor olması odanın aksesuarları çok daha rahat taşıyabileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden de bir oda içerisinde aksesuara yer verilmek isteniyorsa kilimler rahatlık ile tercih edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website