Fobileri korkularla karıştırmamak gerekiyor. Her insanın bazı korkuları vardır ve bu durum son derece normal kabul ediliyor. Ancak fobinin bir tür kaygı bozukluğu olduğunu da belirtmeliyiz. Örneğin yüksekten korkmak bir fobi değildir. Son derece insani bir korkudur. Fobi ise normalde korku yaratmayacak olan bir objeye, canlıya ya da aktiviteye karşı yüksek oranda korku duymak ve kaçınmak davranışlarıdır. Fobisi olan insanların bu durumun normal olmadığını kabul ettiği halde korku duymaktan kaçınamadıkları biliniyor.

Fobiler genel olarak farklı gruplarda ele alınıyor. Bu gruplandırmaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

o Hayvan fobileri

o Durumsal fobiler

o Doğa fobileri

o Sağlık fobileri

o Sosyal fobiler

o Karmaşık fobiler

Elbette tüm dünya genelinde çok sayıda kişide görülen yaygın fobilere de bazı örnekler verebiliriz:

o Örümcek fobisi

o Palyaço fobisi

o Agorafobi

o Yaralanma fobisi

o Uçak fobisi

Bu fobilerden bazıları insanların günlük hayatını ya da iş hayatını olumsuz yönde etkilemiyor. Korkudan canlıdan, nesneden ya da durumdan uzak durularak bu fobinin hayatı ciddi düzeyde etkilenmesini önlemek mümkün olabiliyor. Ancak kimi zaman da hobilerin kişilerin hayatında belirleyici bir unsura bile dönüştüğünü söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda mutlaka psikolojik olarak yardım almak gerekiyor.

Fobi Neden Oluşur?

Sıklıkla sorulan sorulardan biri fobilerin neden oluştuğudur. Ancak nedeninin hala tam olarak bilinmediğini de belirtmeliyiz. Bu konuda şimdiye kadar çok sayıda araştırma yapıldı ve çok sayıda teori ortaya atıldı. Kanıtlanmış bir bilgi olmadığından neden olarak gösterebileceğimiz bir husus da bulunmuyor. Önemli olan ise fobilerin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğidir. Çünkü tedavi edilmemesi durumunda kökleşebiliyor ve insanların hayatında daha da belirleyici bir unsura dönüşebiliyor. Fobilerinizden kurtulmak istiyorsanız kısa zamanda bir psikolog ile görüşmelisiniz. Yaşadığınız bölgede hizmet veren bir psikolog ulaşmak için de Armut.com internet sitesine tıklamanız

yeterli oluyor. Hatta bu internet sitesi üzerinden 4 farklı fiyat teklifi alma şansınız var. Böylelikle size en uygun fiyatı sunan psikologlara ulaşabilir ve terapi seanslarına bir an önce başlanmasını sağlayabilirsiniz. Fobilerinizin hayatınızın iplerini eline almasına izin vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website