Bu yazının ortaya çıkmasına vesile olan, bu konudaki düşüncelerini içtenlikle paylaşan arkadaşlarıma teşekkür ederek başlamak istiyorum. Çünkü bir anneye en iyi yine bir başka anne yardımcı olabilir.. Umuyorum ki bu güzel tavsiyeler çok anneye fikir verir:

Hadi başlayalım 🙂

Sezin Güleryüz: ( @healthyfoodbreak )

  • Bence olması gereken ama bizim evde henüz olmayan bebek için ayrıca bir oyun alanı/ odası. Kendi odası da olabilir. Şuan bizim evde her şey salonda bu yüzden de düzen çabuk bozuluyor. Aslında Atlas’ın odası var ama her anı birlikte geçirmek için salona taşıdık oyun ekipmanlarını bunu değiştirmek istiyorum ben de. Oyuncaklar banyo ekipmanları kitaplar için sepetler kutular aldım; hepsini sınıflara ayırıp bu kutularda muhafaza ediyorum o çok işe yarıyor. Evin sadece bir bölgesini oyun alanı kullanıyorum o da şu an salon. Ama her odaya yayılmamak nispeten bir düzen sağladı. Robot süpürge, mop gibi pratik temizlik gereçlerine yatırım yapmak da çok yardımcı. Yere dökülenleri hemen anında birikmeden silip düzenleyebiliyorum.

 

İpek Kalender (@ipekklndr)

  • Bebek bakım sepeti içinde bez, ıslak mendil, pişik kremi, ağız mendili, alt değiştirme örtüsü, temiz body ve alt (ihtiyacınız olan ne varsa) olan bir sepet oluşturup yaşam alanınıza koymak size hem zaman kazandırır hem de her şeyin birarada derli toplu durmasını sağlar. Mama sandalyesinin oturma kısmına yere örtü seriyorsanız bir örtü, önlük, ıslak mendil koyarak yemek zamanlarında kolay ulaşabilirsiniz. Bir sepet de yemek yedirirken kullandığınız oyuncaklardan oluşturup elinizin altında olmasını sağlayabilirsiniz. Dolap içinde kıyafetlerin gruplar halinde olması çok işe yarıyor. Bir de takım oluşturup koyabilirsiniz. Mesela taytı body çorabı tek seferde alıp devam edersiniz.

  • Mutfak için de bebeğinize kullandığınız malzemeler ayrı ise onları bir arada tutmak çok iş görür. Mesela kahvaltısı için ne kullanıyorsanız onları bir düzenleyicinin içine koyup tek seferde hepsine ulaşabilirsiniz.

  • Oyuncaklar için oyuncak kutuları elzem. Karışık kutularda oluşturup farklı zamanlarda çıkararak oyuncak kaosuna yol açmamış olursunuz. Çocuklu hayatın kilit noktaları kutular ve sepetler.

Şeyma Ünal (_seymaunal_)

Çocukla evden çıkarken giyinme, hazırlık yapma işleri ortalığı dağıtabiliyor. Ertesi gün çıkacaksak akşamdan çantalarını hazırlayıp üzerlerine de giyecekleri eşyaları koyuyorum ki dağınıklık yaratmayalım. Bir de evdeki tüm kağıtları, fişleri koyduğum bir kutu var. Arada açıp düzenliyoruz.

Nehir Altay (@nehir.altay )

Ben de her anne gibi harika bir düzen ortamı sağlayamıyorum fakat olanı korumak için ufak çabalarım var diyebilirim.

-Hareketli bir çocukla günlük koşturmacada zor olsa da aldığımı muhakkak yerine koymaya çalışıyorum.

-Kolay ulaşılabilir olunca ortalıkta dağınıklık yapabilecek minik parçalı oyuncakları, aksesuarları ortadan kaldırıp lazım oldukça çıkarıyorum.

-Minik parçalı oyuncakları kategorize edip hepsini farklı kutularda saklıyorum ve oynayacağı zaman çıkarıyorum. Ona bırakırsam hepsi ortada gezer çünkü 🙂

-Her girdiğim odadan fırsatım varsa bir şeyler düzenleyerek veya o an dağılanı yerine koyarak çıkmaya çalışıyorum.

Ecem Arda ( @ecemarda_)

Evimizde yatılı ya da gündüz bulunan bir yardımcımız olmadığı için bebek bakımından diğer ev işlerine tüm yükü ben, pandmi sebebiyle bir süredir evden çalışmaya devam eden eşim haftanın iki günü bize gelip tabiri caizse bizi çekip çeviren annem olarak üçümüz üstleniyoruz. Gündemimiz sebebiyle maalesef halen virüs korkusu taşıdığından ev temizliği için destek aldığım profesyonel yardımı da 2 haftada bir gün şeklinde alıyorum ki gidilen diğer evlerden virüs kapma durumu olursa en azından bana gelene kadar farkedilir belki diye. (Nitekim başımıza geldi, iyi ki haftada bir yerine 15 günde bir alıyoruz dedik)

Pazara gidip taze sebze meyve aldığım gün hepsini yıkayıp kurutarak, mantar kıyma gibi dolapta fazla beklememesi gereken yiyecekleri de yine aldığım gibi kavurup pişirmeye hazır şekilde buzluğa atarak yemek yükümü kolaylaştırmaya çalışıyorum. Ela’ya da yaptığım yemekleri 3 öğünlük yapıyorum ve birisini mutlaka buzluğa atıyorum. Tek gündüz uykusunu öğle yemeğinden sonra uyuduğu için öncesinde yemek pişirme şansım olmuyor ve çoğu zaman buzluktaki öğünlerine başvuruyorum.

Bunun dışında yine pandamı sebebiyle ağırlıkla evde olduğumuz için çok az ütülenecek çamaşır çıkıyor hatta neredeyse çıkmıyor. Yürüyüşlerde hep eşofman tayt vs. giydiğimizden ütülemeden katlayabiliyorum. Nevresimlerde de hem yumuşaklığı hem de diğerlerine göre çok daha az ütü istediği için pamuk saten tercih ettiğimden güzel bir katlama sayesinde bana sadece yastık kılıflarını ve masa örtülerini ütülemek kalıyor ve en fazla 20 dakikamı alıyor.

Şu an yeni bir eve taşındığımız için buraya gelirken de birsürü kullanılmayan eşya giyilmeyen kıyafet ıvır zıvırları da ayıklama fırsatımız olduğundan evde Ela’nın oyuncak dağınıklığından başka bir dağınıklığımız da olmuyor.

Seda Altıntuğ (@seda_altintug )

Ben evdeki düzeni bir odadan çıkarken her seferinde o odayı toplayarak çıkıyorum, tüm gün bir şeyler toplamak zorunda kalsam da az dağıldığı için 2-3 dk’da topluyorum her seferinde. Yani tüm evin tamamen dağılmasına izin vermiyorum. Kızımın oyuncaklarını ve onun dağıttıklarını mutlaka ona toplattırmaya ya da beraber toplamaya çalışıyoruz.

Doğa Can ( @dogaaktancan)

Bebekken her şey zaten çoğunlukla yerli yerinde oluyor 🙂 Çekmece içlerinde en başından beri düzenleyicilerden yararlandım. Bu hem kıyafetlerini derli toplu tuttu hem de kategorize etmeme yardımcı oldu. İkea’nın katlı tekerlekli servis arabasına ilk başta bezleri, ıslak mendilleri, alt açma bezleri gibi sürekli elimin altında olan şeyleri koyuyordum, şimdi de sanat malzemelerini ve puzzle’larını depolamak için kullanıyorum, estetik görüntüsünü de çok seviyorum.

İkea’nın oyuncak dolapları çoğumuzun çocuğunun odasında var gerçekten çok kurtarıcılar. Oyuncakları yaşına uygun bir şekilde depoluyorum yaşı geçenleri satıyorum ya da ihtiyaç sahiplerine veriyorum. Çok fazla oyuncak almak yerine sık sık oyuncak rotasyonu yapıyorum. Böylece hem oyuncaklar daha dikkat çekici oluyor hem de büyük bir oyuncak kalabalığının önüne geçiyorum.

Çoğunlukla her oyundan sonra o oyunu toplayıp yeni oyuna geçiyoruz, bu sayede kaos yaratmamış oluyoruz. Tabii çocuklu evlerde her zaman derli toplu olmuyor ama büyük çoğunlukla bunun faydasını gördüm.

Salonda ufak bir sepetimiz var birkaç kitap ve oyuncağı bu sepet içerisinde ve salonda oyun oynamak ya da kitap okumak isterse bu sepettekilerle oyun yaratabiliyoruz, odadakiler buraya saçılmamış oluyor.Kalemlerini ve boyalarını ikea skadis panoda çeşitlerine göre depoluyorum. Legolarını da yine ikeanın kutulu aktivite masasının kutularında ya da büyük lego setlerinin kutusunda depoluyorum böylece her yere saçılmıyor 🙂

Evin genel düzeninde ise her gün süpürmek yatakları toplarken rulo ile tozunu almak, mutlaka mutfağı ve salonu toparlayıp bulaşık makinesini çalıştırıp yatmak vaktim olduğunda yemeklere hazırlık yapmak (baklagil haşlamak, biberleri doğrayıp dolaba atmak vb. ) ya da fazla yaptığım yemeklerden buzluğa atmak haftalık menü çıkarmak, Rossman’ın kullan at temizlik mendilleriyle özellikle banyoyu günlük temizlemek benim haftalık ev düzeni kurmamda çok yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website