Yeni evimizde altıncı ayımız dolmak üzere. İnsan yeni bir düzene ne çabuk uyum sağlıyor..

İlk günler her sabah uyandığımda bir anlık şaşkınlık yaşıyor, etrafa bakınıyor daha sonra anlıyordum taşındığımızı.

Bu eve yerleşmemiz çok hızlı olduğundan aslında hala yerleşmiş sayılmayız. Hatta ilk aylar bazı eşyalarımız hurçlarda bekledi. Çünkü eski evimizde hem misafir yatak odamızda hem de antrede gömme dolaplarımız vardı. Yerden tavana kadar olan devasa büyüklükteki bu dolaplar evdeki her şeyi topluyordu diyebilirim. Buraya gelince haliyle hepsi ortada kaldı. Daha sonra bir çaresini bulduk.

Düzen anlamında bizim için değişen bir şey olduğunu söyleyemem, aynı mobilyalarla yerleştik (birkaç ekleme yaptık burada yalnız, anlatacağım) Eski evimiz de 3+1 ‘di, burası da öyle. Odaları tıpkı eski evimizde olduğu gibi salon, yatak odası, İpeğin odası ve misafir odamız olarak dizayn ettik.

Şu anda evimizde antrede büyükçe bir dolap var. Bu dolabın bir tarafında askılık ve raflar, diğer kısımlarında ayakkabılar için ayrılmış raflar var. Burası ciddi anlamda bizi toparladı diyebilirim. Bazı eşyalarımı kutuları ile birlikte buraya istifledim. Tüm rafları dolduracak kadar ayakkabımız olmadığı için boş raflara eşimin alet edevat çantası, saksılar, kutu içinde evraklar, yine başka bir kutu içinde kablolar, prizler geldi. Mont askılarının altında kalan kısma ikeadan aldığım bir düzenleyiciyi yerleştirdim. Burada ise bozuk para, anahtarlar, yeni normalimiz maskeler ve dezenfektanlarımız, ve bir kısımda makas bant kağıt kalem gibi elimizin sık gittiği eşyalarımızı yerleştirdim.

Eski evimizde misafir odamızda kullandığımız dolabımızı paylaşmıştım, hatırlayanlar olacaktır. O dolap benim evdeki herseyimdi. Nevresimlerim, yorganlarım, yastıklar, masa örtüleri, havlular.. Aklınıza gelebilecek her şey oradaydı diyebilirim. Buraya gelince hepsi önce duvarın bir köşesinde hurçlarda bekledi. Bu odaya yatak odamızdaki gardrobumuzu taşıdık. Daha sonra da kendimize daha küçük bir dolap aldık.

Buraya yeni aldığımız diğer eşyalar ise mutfak balkonunda duran kiler dolabı ve mutfak masası oldu. Kiler dolabını Koçtaş’ta, mutfak masa ve sandalyelerini İkea’da bulabilirsiniz. Mutfak masamızı yazın balkonda kullanıyorduk, soğuklar başladıktan sonra içeriye aldık. Masamızdan memnunum fakat sandalyelerden değilim. Sürekli ayağımız takılıyor ve feci elektrikleniyor. Daha önceki masamız boyut olarak daha küçüktü. O da İpeğin odasında şimdilik çalışma masası işlevi görüyor.

Bunların haricinde bir de mutfak tezgah kaplama maceramız var. Bu mutfağımda tezgah siyahtı ve beni daha ilk aylarda çok yormaya başladı. Sabah sildiğim bir tezgahta öğleden sonra tozlar görmek çok can sıkıcı oluyordu, folyo kaplamayı denedik. Bakalım ne kadar süre bu şekilde kullanabiliriz, göreceğiz.. Şurada detaylıca bahsetmiştim.

Özet olarak altıncı ayda bu durumdayız. Hala eksikler var fakat acele etmiyoruz. Haliyle çıkıp eksik giderecek günlerde de değiliz. Neler tecrübe ettiniz derseniz, evliliğinin 11. senesinde 4. evine taşınan biri olarak şunları söyleyebilirim.

  • Büyük, heybetli, devasa mobilyalar yerine her eve uyum sağlayabilen, kolayca dekore edilebilen mobilyalar tercih etmek gerekiyor.

  • Yorucu olduğunu kabul ediyorum fakat ev taşırken çok büyük çaplı bir temizlik, azaltma işi de oluyor bu yüzden taşınmayı bir çok kişinin aksine seviyorum.

  • Yeni eve taşınmadan önce ustalık gerektiren her türlü işi önceden halledip geçmek şart. Bizim zamanımız kısıtlı olduğundan acele etmek zorundaydık bu sebeple maalesef bazı işler bize eve girdikten sonraya kaldı. (Bir avize takmak bir evi ne kadar batırabilir?)

  • Evin eksikleri için kesinlikle acele etmemek şart. Ne kadar beklerseniz o kadar doğru kararlar verirsiniz.

  • Zevkler değişiyor, stiller değişiyor ama sadelik baki kalıyor.

  • Ne kadar az eşya ile yaşamaya çalışırsanız her anlamda o derece rahat edersiniz.

  • Etrafınızda yeni ev taşıyan birilerini duyarsanız arayıp geliyim mi diye sormayın, gidin.

  • Eşyalarınızı hiç bir zaman o odaya aitmiş gibi görmeyin, farklı odalarda değerlendirmeyi deneyin.

İşte böyle…

Umarım sizin için de fikir verici olmuştur, zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim..

6 thoughts on “Yeni evde 6. ay. Neler yaptık, neler aldık?

  1. Elinize, emeğinize sağlık. Elimde kahveyle, keyifle, içim açılarak okudum 🙂 Yeni evinizde güle güle oturmanızı dilerim. Çooook sevgiler 🙂

  2. Güle güle oturun. Bozkır Ankara’da beyaz orkide gibi ferah bir ev görmek ne hoş. Keşke komşu olsaydık. Selam ve sevgilerimle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website