Sosyal medyada vakit geçirmek bir çoğumuza iyi geliyor. Fakat bu süre biz farkında olmadan uzadığında bir bıkkınlık-mutsuzluk da beraberinde geliyor. Amacınız bir şeyler paylaşmaksa ve oradaki sürenizi daha etkili kullanabilmek istiyorsanız birkaç tavsiyem olacak 🙂

1- İşe yarar olun. Paylaştığınız içerikler okuyan kişiye bir şeyler katsın, bildikleriniz size kalmasın, sizden taşsın herkese ulaşsın.

2-Kendinize sosyal medyayı kullanmak için bir süre seçin. Örneğin; 

Çocuğumu uyuttuktan sonra 1 saat elime alacağım. Kahve-dinlenme saatimde elime alacağım, gibi.. Ve yalnız o saatlerde aktif olun. Eliniz her boş kaldığında ne var ne yok diye girme alışkanlığınızı bırakın, bunun yerine kitabınıza uzanın.

3-İlk işiniz gezinmek değil, içerik girmek olsun. Bazen niyetimiz bir şeyler paylaşmak olsa da başka sayfalarda gezinirken bir bıkkınlık yaşar kendi içeriğimizi çok da beğenmemeye başlarız. Bu noktada hata ediyoruz. Kendinize güvenin ve paylaşın. Mutlaka ulaşması gereken yerlere ulaşacaktır.

4-Sabırlı olun. Sadece paylaşın. Elinizden geleni en iyi şekilde yapın. Düşük beğenilere takılmayın. Yalnızca çabalayın.

5- Özgün olun. Başkalarından ilham almak bir şeydir, aynısını yapmak başka bir şey.

6- Güncel olun. Bir gün iki post paylaşıp bir haftada ortadan kaybolmayın. Mühim olan gün içinde saatlerce sosyal medyada kalmak değil sürekli olmak.

7-İnsanlar sizi niçin takip etmeli? Bu soruya lütfen dürüstçe yanıt verin ve yolunuzu buna göre çizin.

8- Profiliniz anlaşılır ve açıklayıcı olsun. İnsanların hakkınızda ilk izlenim edinecekleri yer profilinizde yazılanlardır.

9- Görsel bütünlüğünüz olsun. Uyumlu bir sayfa düzeni mühimdir. Hepimiz cümleleri okumadan önce fotoğraflara bakarız.

10- Sayfanızda-hesabınızda konu bütünlüğüne önem verin. 

11- Zamanınızı ve enerjinizi kısa yoldan takipçi edinmek için değil etkili içerik girebilmek için kullanın. Kısa yoldan gelen kısa yoldan gider. Sayfanıza birilerinin gelmesi sizin sayenizde olsun, bir koşula bağlı olmasın.

12-Zamanlayıcı kullanın. Belirlediğiniz saat geldiğinde uyarı alın. Bu sizi biraz olsun frenleyecek ya da rahatsız edecektir.

One thought on “Sosyal medyayı daha az ve etkili kullanmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website