-Niçin uyanmak istiyorsunuz? Önce sizi tatlı uykunuzdan kaldıracak sebebi bulun. Uyanıp ne yapmak istiyorsunuz? Gün içinde neyi yapmayı iple çekiyor, ama bir türlü imkan bulamıyorsunuz? Buna karar verdiğinizde yatağı terk etmeniz çok daha kolaylaşacak.

-Mümkün olabildiğince erken yatın. Yatmaya karar verip ayağa kalktığımda bir yarım saat daha geçiyordu. Şimdi daha erken kalkıyorum uyumak için. Telefonsuz yatağa giriyorum ve alarmı kurduktan sonra tekrar elime almıyorum. Bu ilk günler çok zor gelebilir fakat sonra vücudunuz bu ritme alışacak ve isteseniz de çok geç vakte kadar oturamayacaksınız. 

-Akşam yemekten sonra uyuyana kadar kaç saat ayaktayım? Kaba bir hesapla 7 gibi sofradan kalktığımı ve 12 gibi uyuduğumu düşünürsek tam 5 saat. Peki bu 5 saat boyunca ne yapıyorum? Tv karşısında, elimde telefonla bana hiç bir faydası olmayan dizi veya programlarla amaçsızca günü bitiriyorum. Acaba bunun yerine yatma saatimi geri çekerek, 2 saatimi akşamdan alıp sabaha versem. O koskoca 2 saatte sabah sessizliğinde neler yapabilirim? Kesinlikle bir çok şey.. Deneyince bana hak vereceksiniz.

-Hiç hoşunuza gitmeyecek bir öneri biliyorum ama işe yarayanlardan biri, alarmınızı odanızın dışına çıkarın. Kapatmaya gidene kadar az da olsa uykunuz açılacak .Ben, gece böyle bir şey yaptığım için kendime söyleniyorum ilk önce:) Sonra da teşekkür ediyorum 🙂

-Sonuca odaklanın. Saate baktığınızda saat daha sabahın 6 sı mıı? diye düşünmek yerine bakış açınızı değiştirip, ‘’Harika! Daha çocukların uyanmasına 2 saat var bu süreyi kendim için kullanabilirim.’’ diye düşünün 🙂 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website