Ofisiniz, eviniz veya bulunduğunuz başka bir ortamda ısıtma sistemi yok ya da yetersizse sakin olun, elektrikli ısıtıcılar yardımınıza yetişiyor. Elektrikli ısıtıcı türleri bazen ana ısı sistemi olarak kullanılırken bazen de yardımcı ısı kaynağı olarak evlerde kış mevsiminin demirbaşları olarak yer alıyor. Farklı türleriyle evlerde bulunan bu ısıtıcıların doğru türünü seçmek, hem bulunduğunuz ortamı kışın dondurucu soğuğundan korumak için hem de tasarruf yapabilmek için önemli bir hale geliyor. Peki elektrikli ısıtıcı fiyatları ve türleri nelerdir? Hangi tip ısıtıcılar nerede ihtiyacınızı karşılar?

Infra-red heater and barometer with termometer

 

Elektrikli Isıtıcının Bulunduğu Mekan Önemli

Elektrikli ısıtıcı almayı düşünüyor fakat hangi ısıtıcı türünü seçmenizin daha uygun olduğuna karar veremiyorsunuz. Burada birincil öneme sahip olan şeyin ısıtıcıyı kullanacağınız alan ve kullanım amacınız olduğunu söyleyebiliriz. Bu ihtiyaçlarınızı belirledikten bir adım sonra ısıtıcıyı ne kadar süreyle açık bırakacağınızı belirlemelisiniz. Alacağınız ısıtıcı sürekli ve tam güçte açık mı olacak? Yoksa sadece arada bulunduğunuz ortamı ihtiyaç halinde ısıtmaya mı yarayacak? Bulunduğunuz mekana alacağınız elektrikli ısıtıcı için bunlara başta karar vermeniz işinizi kolaylaştırabilir.

 

Açık Alanlarda Üşümeye Son

Balkon veya teras benzeri bir açık alanınız için veyahut açık bir mekan için ısı sistemi arıyorsanız dış mekan ısıtıcılar yardımınıza koşabilir. Tamamen açık veya yarı açık bir alanda ısı kaybı oldukça fazla olacağından seçeceğiniz elektrikli ısıtıcı türü oldukça önem arz ediyor. Özellikle soğuk kış günlerinde balkonunuzda otururken kardan adama dönüşmemek için tercihinizi infrared ısıtıcılardan yana kullanabilirsiniz. Dış mekanda üzerine su gelmeyecek şekilde konumlandırarak kullanılabilir. Doğrudan baktığı yönü ısıtan bu ısıtıcıların enerji kaybının çok fazla olduğu dış mekanlarda ve ısının zor ulaştığı alanlarda kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Doğru Elektrikli Isıtıcı Seçimi ile Sıcacık Evler

Bulunduğunuz ortamda ısı sistemi yoksa veya bulunan ısı sistemini değiştirmek istiyorsanız kullanabileceğiniz oldukça çok elektrikli ısıtıcı türü var. Üstelik dış mekanda çalışan ısıtıcıların aksine sadece belirli bir noktayı değil, bulunan tüm alanı ısıtabilirsiniz.

Elektrikli Radyatör: Kalorifer peteğine benzeyen bu ısıtıcılar içlerinde yağ bulunması ve elektrik ile çalışması yönünden klasik kaloriferlerden ayrılır. Çokça tercih edilen bu ısıtıcılar odada kapı veya pencerenin açılması gibi enerji kayıplarının dışında oldukça iyi iş çıkarıyorlar. Kolay kullanımı ve performansı ile yüksek verim sağlarlar. Dışarıya doğrudan bir ısı vermezler ve havayı kurutmazlar.

Fanlı Isıtıcılar: Fanlı ısıtıcı türleri fanları sayesinde üfledikleri sıcak havayı bulundukları ortamın sıcaklığını artırmak için kullanırlar. Genellikle yardımcı ısıtıcı olarak kullanılan bu ısıtıcılar küçük odalar ve banyolar için uygun olabilir. Fanlı ısıtıcılar boyutlarının küçük olması sebebiyle daha taşınabilir ve pratiktir. Fanlı ısıtıcıların elektrik tüketimleri cihazın watt değeri ile doğru orantılıdır. Gücüne göre yarattığı gürültü ve havayı kurutma gibi dezavantajları olsa da pratik ve etkili olması sebebiyle günümüzde hala tercih edilebilir.

Konvektör Isıtıcılar: Bulundukları ortamdaki havayı ısıtır. Alt kısmından soğuk havayı çekerek, üst hava panellerinden sıcak havayı üfleyen bu elektrikli ısıtıcı türü toz kaldırmaması sebebiyle tercih edilebiliyor. Günümüzde yüksek kapasiteli modelleri ana ısıtıcı olarak da kullanılan bu elektrikli ısıtıcı modelleri havayı doğal bir dolaşım yolu ile ısıttığı için sağlıklıdır. Konvektör elektrikli ısıtıcı modelleri ilk açıldığı zaman tam performansla çalışarak havanın istenilen dereceye gelmesini sağlar. Hava istenilen dereceye geldiğinde ise otomatik olarak durur ve yüzde 30’a varan enerji tasarrufu sağlar.

Yaşam alanınıza uygun ısıtıcı modelini seçerek kışı mağlup edebilirsiniz. İhtiyacınıza uygun elektrikli ısıtıcı modelleri Koçtaş’ta sizi bekliyor. Kolay alışveriş olanakları ile web sitesi üzerinden hemen siparişinizi verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website