Bugün size, yatak odalarımızda nasıl daha ferah bir ortam oluşturabilir ve nasıl daha sakin- huzurlu bir atmosfer yakalayabiliriz biraz bundan bahsetmek istedim. Umarım faydalı bulur, keyifle okursunuz..

1- Hepimizce bilinen bir gerçek var ki açık renkler bize ferahlık hissini en fazla hissettirenlerden. Fakat bu demek değil ki her yatak odası beyaz yada krem olmak zorunda. Eğer iyi ışık alan ve metrekaresi büyük bir yatak odanız varsa, elbette koyu renkler de tercih edebilirsiniz. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta nevresimlerde, perdede, halıda ve mobilyada kullandığınız renklerin/ desenlerin birbiriyle uyumlu olması. Aksi durumda sanki dağınıkmış gibi bir görüntüye sebep olabiliyor.

2- Dağınıklığa sebep olan nesneleri ortadan kaldırmak da sakin bir oda için şart. Nelerden bahsediyorum? Bir amacı olmayıp kalabalık yaratan her şeyden.. Yerde, yatağın üstünde, komodinde.. Kullanmadığınız şeyler varsa kaldırın. Örneğin kapı arkasındaki askılık. Her ne kadar etrafı derleyip toplayan bir eleman gibi dursa da, karışıklığın başlıca sebeplerinden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü elimize ne geçerse oraya asıyoruz ve yığılma kaçınılmaz oluyor. Oradaki askılığı kaldırdığımda yaşadığım rahatlığı size tarif edemem. Onsuz da yapabilirsiniz bence, bir deneyin 🙂

3- Depolama yeri olarak kullanmamak. Yatak odalarında dolap üstlerinde duran hurçlar, bavullar, kapı arkasındaki halılar, dolap yanına sıkıştırılmış eşyalar bir süre sonra size rahatsızlık vermeye, hatta günler geçtikçe üstünüze üstünüze gelmeye başlar. Mümkünse yatak odanızı bu amaçla kullanmayın. Eğer yatağınız bazalıysa altına alabilir yada farklı bir odada muhafaza edebilirsiniz. Gereksiz eşyaları odanızdan çıkardıkça odaya gözle görülür bir ferahlık gelecek.

4- İyi havalandırmak. Sabahları odanızı toplarken camları ardına kadar açıp, gece boyunca odaya sinen kokudan kurtulun. Yerdeki kilimi, nevresimi, yatak örtülerinizi çırpın ve her gün bu alışkanlığınızı tekrarlayın. Her daim mis gibi kokan bir odanız olacak.

5- Oda/ çamaşır kokusu kullanmak. Özellikle dolap içlerine sıktığım çamaşır spreyi, dolabımın kapağını her açtığımda mis gibi bir koku yayıyor ve kıyafetlerime de bu koku siniyor. Gün boyu odada bu koku kalıyor. Chakra’nınkiler senelerdir en sevdiklerim.

6- Dozunda aksesuar kullanmak. Yatak odanız gözünüze daha ferah, daha derli toplu gözüksün istiyorsanız kullandığınız aksesuarların da odaya uyumlu olmasına dikkat etmeli ve olabildiğince az aksesuar tercih etmelisiniz. Kalabalık bir görüntü hem sizi rahatsız eder hem de toz tutacağı için sürekli temizlik ister.

7- Nevresim takımları. Kaliteli bir uyku ve dinlenme için kullandığınız nevresim takımlarının iyi pamuktan olmasına, terletmeyen ve sizi mutlu eden renklerde olmasına özen gösterin. Ben temiz ve ütülü nevresim serdiğimde tarifsiz mutlu oluyorum.. Ve bu da yatak odamın gözüme daha hoş gözükmesini sağlıyor.

8- Perde ve halı seçimi. Ferahlık hissi odaya giren ışıkla alakalı. Karanlık bir ortamda ferahlıktan bahsetmemiz zor olur. Bu yüzden yatak odasında kullandığınız tüllerin ışığı iyi geçiren hafif ve kolay temizlenebilir olması çok önemli. Aynı şekilde halı yada kiliminizi de temizliği kolay ve sade renklerde tercih ederseniz, daha hoş bir görüntü elde edersiniz..

Benim tecrübelerim bunlar 🙂 Umarım sizin de işinize yararlar.. Buraya kadar okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim.

3 thoughts on “Sade ve ferah bir yatak odası için 8 tavsiye

  1. Zeynep hanım çarşaflarla ne yapıyorsunuz? Lastikli olanlarda sıkıntı yokta diğer düz çarşaflar sürekli toplanıyor yandan çıkıyor

  2. Yatak odalarında dolap üstlerinde duran hurçlar, bavullar, kapı arkasındaki halılar, dolap yanına sıkıştırılmış eşyalar. Bu cumle birebir benim yatak odami tanımlıyor ne yazik ki İstanbul da evler 2+1 75 m² daracık depolama alanimiz yok 🙁

  3. Yine çok yalın bir yazı olmuş..yatak odasında malesef esya oluyor ve çok rahatsız ediyor beni de…özellikle bornozlara çözüm bulmaya calışıyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website