Madem bir süre daha evdeyiz, günlerimizi kendimize faydalı bir şekilde nasıl geçirebilir, neler yapabiliriz bununla ilgili bir yazı hazırlamak istedim bugün. Benim hayat motivasyonumu nereden aldığımı soruyorsunuz bazen. Sabah gözlerimi açtığımda aklımda daima iki şey oluyor. Önce sağlıkla uyanabildiğim için şükrediyorum, hemen arkasından da bana verilen bu güzel günü nasıl değerlendirebilir içine neler sığdırabilirim bunu düşünüyorum. Tembelliği hiç sevmiyor ve kendime yakıştırmıyorum. 

Bir günü verimli bir şekilde geçirmenize yardımcı olabilecek bazı alışkanlıklar var. Bunlardan ilki yapılacak listenizi bir gün önceden hazırlamak. Bu bana ertesi gün için büyük bir motivasyon sağlıyor. Sabah uyandığımda, ‘Bugün ne yapsam?’ şaşkınlığım olmuyor. Ne düşünerek uyuduysanız sabah o enerji ile uyanıyorsunuz. Bu yüzden ilk tavsiyem bugün için yapacaklarınızı mutlaka bir gece önceden yazın ve planlayın. Akışına bırakmayın, akıntıya kapılırsınız 🙂 Siz ne olduğunu anlamadan bir bakmışsınız gün bitivermiş. Zamanı siz yönetiyor olun, onun sizi yönetmesine izin vermeyin.. Yapılacak listenizi önem sırasına göre sıralayın. Sabah en mühim olandan başlayarak yavaş yavaş tamamlayın ve her görevi yerine getirdiğinizde üstünü karalayın. Bir yere yazıyor olmak, o işleri yapıyor olmamızda gerçekten çok etkili oluyor. Düşünmek, aksiyon geçmek için çoğu zaman yeterli olmuyor.

Geliyorum ikinci maddeye. Evde verimli bir gün geçirmenin ilk adımı elbette mümkün olabildiğince güne erken başlamak. Koca günün avuçlarınızdan kayıp gitmesi hissini hiç yaşadınız mı bilmiyorum. Çok tatsız oluyor. Ama sabah erken kalkarsanız herkesin uykuda olduğu o birkaç saate, dünyanın işi sığıyor. Sabah erken kalkmak isteyenlere 6 etkili tavsiye isimli şu yazımı okuyarak da konuya motive olabilirsiniz 🙂

Üçüncü madde ise bizi tembelliğe sürükleyen o rahat pijamalardan bir an önce kurtulmak. Sadece tembellik yapsa yine iyi. İlginç bir şekilde yeme davranışımı bile etkiliyor. Komik gelebilir belki ama gerçekten öyle. Daha düzgün şeyler giyindiğimde ve biraz da bakımlı hissettiğimde yemeyi de abartmıyorum, normal insanlar gibi yiyorum 🙂 Ama pijamalı, bezgin, uyku mahmuruysam battı balık hep yan gidiyor, kurtaramıyorum 🙂 Size de tavsiyem sabahları bir an önce rahat pijamalarınızdan kurtulun.

Pijamaları çıkardık ne giyeceğiz. Enerjik hissedebileceğimiz bir şeyler. Örneğin bir spor taytı ve t-shirt 🙂 Yapma! Spor mu yoksa diyorsunuz. Evet, biraz esneyip kendimize geleceğiz 🙂 Çok vaktinizi almayacak. On dakika diye başlayacaksınız aaa bir bakmışsınız neredeyse yarım saat olmuş aktif spor yapıyorsunuz. Ve günün tamamına yayılacak o müthiş enerjiye sahip oluyorsunuz. Elbette o sporun üstüne sağlıklı besleniyorsunuz. Bakın bir pijamaları çıkartmak insana ne faydalar sağlıyor :)))

O gün eğer yapacak işlerim varsa, motive olmak için hemen bir çekmece, dolap rafı gibi bir yeri düzenlerim. O his beni öyle mutlu ve motive eder ki, hemen arkasından sıradakine geçerim. Çünkü bir işi bitirmek diğeri için üstünüzde itici bir güç oluşturuyor. Peş peşe birçok iş halloluyor böylece.

Bir türlü imkan bulup dinleyemiyorum/ izleyemiyorum dediğiniz YouTube kanalları yada podcastler var mı? Başına oturmak için hepimizin zamana ihtiyacı olduğu doğru. Fakat ben artık evde uzun bir işimi yaparken bunları da aradan çıkarıyorum. Örneğin ütü sırasında sevdiğim bir podcast açıyorum. Hem dinleyip hem ütümü yapıyorum. Yada uzun süre ocakta tencerenin başında olacaksam.. Dikkatimi dinlediğime verebiliyorum böylece.

Ve evde verimli bir gün için motive edici molalar şart. Moladan kastım asla telefonda vakit geçirmek değil. Gerçekten zihninizi boşaltmanızı sağlayacak ve sizi dinlendirecek bir mola. Bir kahve/ çay yanına atıştırmalık. Güzel bir müzik. Biraz dergi, kitap.. O kadar iyi geliyor ki. 

Benim tavsiyelerim bunlar. İnşallah evde kaldığımız bu süreçte sizin de işinize yararlar. Okuduğunuz için hepinize teşekkür ediyor, sağlıkla keyifle geçireceğiniz günler diliyorum. 

Sizi seviyorum!

 

One thought on “Evde verimli vakit geçirmek için tavsiyeler

  1. Geçen gün arka arkaya 18 postunuzu okumuşum kendime geldiğimde şok oldum 🙂 hayır kalan ev işleri bi yana hemen bitmemeli her gün 1-2tane okumalıyım. Yazılarınız ve onları destekleyen o ferah fotolar hiç bitmesini istemediğim bi kitap gibi. Siz nolur hep yazın zeynep hanım. sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website