Hemen hepimiz dekorasyon tarzımız nasıl olursa olsun evimizi daha ferah, daha kullanışlı bir hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Peki bunun için elimizden neler gelebilir? Size bununla ilgili benim kendi evimde deneyip faydasını görebildiğim ipuçlarından söz edeceğim biraz.

 

–Hepimizce bilinen bir gerçek var ki, açık renkler ortamı koyu renklere göre daha ferah gösteriyor. Hele ki küçük bir salonunuz varsa ve yeterince ışık almıyorsa; maalesef çok daha basık hissettiriyor.

Eğer salonunuzdaki mobilyalarınız koyu renkli ise ve bu durumdan rahatsızsanız boyamayı düşünebilirsiniz.. Youtube’da bununla ilgili fikir edinebileceğiniz çok sayıda video var. Bazen arkadaşlarımın evlerine gittiğimde onlar söylemeden ben asla anlayamıyorum mobilyalarını boyadıklarını. Ben de siyah olan yatak odası mobilyamı, bu konuda hiçbir tecrübem olmadan beyaza boyamıştım. Buradan detaylıca okuyabilirsiniz. Boya işi benim için zor diyorsanız, kaplatmayı deneyebilir, bu da olmuyorsa açık renkli koltuk şalları ve minderler ile de ferah bir görünüm yakalayabilirsiniz.

 

–Sadeliğin ve ferahlığın baş düşmanı sıkışıklıktır. Eğer daha ferah bir salon hayal ediyorsanız eşyalarınızın aralarında boşluklar bırakın ve ihtiyaç duymadıklarınızı odanın dışına çıkarın.

Bazen bir sehpa bile orada duruyorken bizi rahatsız etmiyor fakat odadan çıkarınca yaşattığı o ferahlık ve boşluk hissi iyi geliyor. Eşyalarınızın niceliğinin değil, niteliğinin önemli olduğunu asla unutmayın. Ve size hizmet etmeyen, sizden hizmet bekleyen eşyaları beklemeden evinizden çıkarın. Belki ona sizden daha fazla ihtiyaç duyan birileri vardır ve gittiği evde bir amaca hizmet edecek olması sizi onu kullanıyor olmaktan daha fazla mutlu eder. Bu his benim eşyalarımla vedalaşmamda çok etkili oluyor.

–Sade, ferah, derli toplu bir görüntü için mümkün olduğunca basit, sakin renkler ve desenler kullanmaya dikkat edin. Düz renkler ortamı çok daha düzenli gösteriyor. Kullandığınız aksesuarların da mümkün olduğunca birbiri ile renk ve form açısından benzer olmasına özen gösterin. Böylece ortamda bir bütünlük oluşacak.

–Ferahlık ışıkla doğru orantılı. İçeriye ne kadar gün ışığı girmesini sağlarsanız, ortam o derece gözünüze ferah gelir. Yeni bir perde alacaksanız hafif ve ışığı geçiren tüllerden seçmeye gayret edin. Koyu renkte olan perdeler güneş ışığının odaya girmesine engel olur. Duvarlarınızın rengi de perde renginize yakın olsun. Bu hem daha bütün bir görüntü yakalamanızı sağlıyor hem de oda geniş açıdan bakınca çok daha sakin gözüküyor. Koyu renkte olan perdeler güneş ışığının odaya girmesine engel olur.

Eğer salonunuz yeterince güneş ışığı almıyorsa bu defa aydınlatma desteği alabilirsiniz. Spotlar, lambader yada abajurlar da ortamı aydınlatmada çok etkili.

Ayna kullanmak ise derinlik hissi katacağından ortamı olduğundan daha büyükmüş gibi hissetmemizi sağlıyor.

Tüm bunların yanında;  ferah bir atmosfer oluşturmanın en önemli yollarından biri de dağınıklığa mahal vermemek. Bunun için düzenleyiciler kullanabilirsiniz.

Benim evimde deneyip fayda gördüklerim bunlar.Umarım sizin için de faydalı bir yazı olmuştur. Buraya kadar okuduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website