Evlerimizin her daim düzenli, derli toplu kalması hayal gibi geliyor ama bazı alışkanlıklar edinince; daha kısa sürede toplanan, sizi yormayan aksine dinlendiren bir eviniz oluyor..

Önceleri gün bana yetmiyor, bu evin işi bitmiyor diyip daha da strese girerdim.  Sabahtan akşama sürekli bir koşturmaca. Tahmin ediyorum ki birçoğunuz da böyle. Çalışan yada ev hanımı olun, gerçek şu ki ‘Evin işi bitmiyor’  Hele ki şu günlerde tüm gün evdeyken bile! Yine gerçek olan bir şey daha var ki; biz değişirsek ancak hayatımızdaki bazı şeylerin değişmesi, düzene girmesi mümkün oluyor.

Hep söylediğim ve çok da sevdiğim bir cümle var.

”Eski alışkanlıklarınızı camdan dışarı atıp gitmelerini bekleyemezsiniz. Sadece yavaş yavaş merdivenlerden inmelerini sağlayabilirsiniz.”  O kadar doğru ki. Sadece sabırla o alışkanlığı edinene kadar devam etmek gerekiyor. (Bu konu hakkında da bir ara yazsam diyorum 🙂

Bazen bu konudaki rahatsızlığımı, evimin hiç derli toplu kalmadığını çevremdekilere anlattığımda, tepki görüyorum.

”Senin çocuğun var, normal, bu kadar uğraşma, bırak dağılsın..” gibi

Aslında müze gibi hiçbir şeyin yerinden kımıldamadığı bir ev hayal etmiyorum tabii ki 🙂 Aman kimse yere bişey dökmesin, bu oyuncak bu odaya girmesin gibi katı kurallarım yok. Evimizde rahat edelim, gönlümüzce vakit geçirelim. Ama beni yormasın istiyorum evim, her dakika peşinden koşturup durmasın, keyif versin. Dinlendirsin. Aileme, kendime zaman ayırmama izin versin. İş güç dağ gibi büyümesin, günümü ele geçirmesin.

Bunun için ben evde neler yapıyorum, size de fayda sağlaması temennisi ile anlatacağım.

1- Evdeki düzeni korumamı, kısa sürede toplamamı sağlayan en mühim şey,evimizdeki her şeyin kendine ait bir yerinin olması. Bir lastik tokanın, bantın, makasın, kitabın, anahtarın, derginin, kalem pilin.. Her şeyin ama her şeyin kendine ait bir yeri var. Hiçbir eşya bir sehpa yada masa üstünde öylesine durmuyor. Oradan alınıp yerine konuyor. Bu bence bir evde düzeni sağlayan en önemli unsur.. Evdeki her şeyin kendine ait bir yeri olmalı ve kullanıldıktan sonra yerine kalkmalı. Bunu ilk başlarda hep siz yapıyorsunuz ama zamanla, siz bu düzeni oturttukça ve evdekilere de yerlerini hatırlattıkça onlar  da bu alışkanlığı kazanıyor.Haydi her şeyi yerine kaldıralım dediğimde hep birlikte kaldırıyoruz. Aynı şekilde bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda da kolaylıkla buluyoruz.

2- Eve her giren eşyaya karşılık evden benzeri bir eşya çıkart. Bu benim en sevdiklerimden 🙂 Diyelim ki bir fırın kabı aldınız eve geldiniz. Ve evde ona çok benzer amaçla kullandığınız bir başka fırın kabınız daha var. Lütfen bir tercih yapın ve eskisini evden yollayın. Aynı şey aldığınız her türlü ikinci üründe geçerli. Aynı işe hizmet eden ikinci üçüncü şeyler evdeki fazlalıklar oluyor ve sayıları günden güne arttığı için müthiş bir yığılmaya sebep oluyor. Yeni bir dergi girince, geçmiş ayların dergilerini evden çıkarmak gibi, yeni bir hırka alınca giymediklerinizden birini evden çıkarmak gibi düşünebilirsiniz.. Ama ben onu da kullanmak istiyorum, yeni aldığımı da diye düşünebilirsiniz. Yada ya bir gün ona ihtiyacım olursa endişesi yaşayabilirsiniz. Bırakmayı, ayrılmayı öğrenmek zorundayız. Onsuz da yaşayabileceğimizi azla mutlu olabilmeyi. Bu çok kapsamlı bir konu aslında ama özet olarak evi kalabalıklaştıran, içinden çıkılmaz bir hale sokan bizim, zaten evde benzeri varken yaptığımız alışverişlerimiz.. 

3-Daha az alışveriş yapmak. Daha az eşya ile yaşamak. Bizim evin düzenini borçlu olduğum yegane alışkanlık; az eşya ile yaşamak. Bizde olan bize yetiyor. Eminim ki sizdekiler de size yetiyor ve artıyordur da. Azaltın ve rahatlayın. Salonunuzda işinize yaramayan ve sizi yoran eşyalar varsa çıkarın evinizden. Mutfak dolaplarınız tabak çanak yığılıysa, bir bardak koymak için yer bulamıyorsanız dolaplarınız yetersiz değil eşyanız fazladır. Azaltın. Göreceksiniz yavaş yavaş düzene girebilen bir eviniz olacak. Kendime niçin bunca zaman bu kötülüğü etmişim diyeceksiniz.

4- Uyumadan önce evi toplamak. Yoksa siz çay bardağınızı salondan mutfağa taşıdıktan sonra hiçbir şeye dokunmadan doğruca yatak odasının yolunu tutanlardan mısınız 🙂  Böyle bir alışkanlığa sahipseniz işiniz çok zor emin olun. Ben sabahları düzenli bir eve uyanmak istiyorum ve bu benim sabah motivasyonuma çok iyi geliyor. Unutmayın, yarın bugünden başlıyor. Uyumadan sadece on dakikanızı ayırıp yerde gördüklerinizi kaldırmanız, eşyaları yerli yerine koymanız yeterli. Derin bir temizlik gibi düşünmeyin. Sadece uykunuz gelene dek oturup beklemek yerine, daha erken kalkıp evinize dönüp bir bakın. Yarın her şey daha kolay olacak.

5-  Sabah kalkınca tuvalet banyo temizliği.  Sabah kalktım, elimi yüzümü yıkadım. Hemen öyle banyodan çıkmak yok 🙂 Yıkanacak çamaşırları makineye atıp klozeti fırçalamak, lavaboyu bir bezle şöyle bir silmek de yine çok az vaktinizi alan, ama gün boyu sizi rahatlatan bir alışkanlık. Böylelikle genel temizliğe kadar banyonuzu temiz kullanmış oluyorsunuz.

6-  Odadan odaya geçerken elin boş gitme kuralı. Düzenli bir evin olmazsa olmazı! Evdeki herkesin bu alışkanlığı edinmesi için inanın büyük çaba harcıyorum 🙂 Mutfağa su almaya mı gidiyorsun şu tepsi de gidecekti. Odana mı gidiyorsun, hırkanı da dolabına as annecim gibi 🙂

7- Erteleme! Asla asla asla yığılmasına, işlerin birikmesine müsaade etme. Sonra yaparım deme. Bugün elinden ne kadarı gelebilirse. Üst üste işleri biriktirmek kesinlikle gözünüzün daha çok korkmasına sebep oluyor. Bir dolap düzeni, evi şöyle bir süpürme, birkaç parça ütü. O güne ne sığdırabilirseniz..

8- Ayıklama günü. Bazı günler tüm evi dedektif gibi gezip dolap içlerine ”hımm bakalım burada işe yaramayan bir şeyler var mı?” diye bakıyorum. Bulduklarımı ayıklıyor evden yolluyorum. Bana çok iyi geliyor, aynı zamanda da düzen sağlamış oluyorum. Size de tavsiyemdir..

9- Az öz aksesuar kullanmak. ‘Çok eşyanın işi de çok’ der annem. Ne kadar eşya, o kadar toz alma, o kadar yorgunluk demek. Hem zamandan tasarruf edebilmek, hem de evde düzen sağlayabilmek istiyorsanız mümkün olduğunca aksesuarlarınızı azaltın.. Bizim evimiz için ”Tabi ki bu ev kısa sürede toplanır, sen gel de bizim evi topla.” diyor yakınlarım 🙂 Ben de onlara diyorum ki, peki sizi engelleyen ne? Tek bir hayatımız var ve günlerimizi eşyanın tozunu almakla değil, koltuğumuzda dinlenip sıcak çayımızı yudumlamakla geçirelim…

Hepinize evdeki düzeni koruyabildiğiniz,  keyifle günlerinizi geçireceğiniz huzurlu sağlıklı günler dilerim..

8 thoughts on “Evimin derli toplu kalması için neler yapıyorum

  1. Merhabalar, bir çoğunu yapıyorum az eşya yok denecek kadar aksesuar az kıyafet az mutfak eşyası odadan odaya giderken boş gitmemek uyumadan evi toplamak gibi.. Ama 7 kişiyiz ve ev asla derli toplu kalmıyor. 2 bebek 2 ergen 3 yetişkin mevcut :). Yazılarınız harika kaleminize sağlık siz yazın biz okuyalım sevgiler ♥️

  2. O kadar doğruki söylediğiniz her madde bende düşündüm ve ve elime ne geçerse giriş dolabına attığımı fark ettimorayı düzenleyerek başlayabilirim sanırım teşekkürler zeynep hanım

  3. O kadar faydalı bir yazı oldu ki benim için çok teşekkür ederim. 7 aylık evliyim bu yazı benim için harika şey oldu..

  4. Zeynep hanım çok yeni keşfettim sizi. Paylaşımlarınız ilham verici. Emeğinize sağlık. Sevgiler❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website