Erteleme, son dakikacılık maalesef birçoğumuzun ortak sorunu. Bir işi yapmamız gerektiğinde kafamızın içinde iki ses tartışmaya başlar. Biri ‘yap’ derken, diğeri ‘daha vaktin var, yaparsın’ der. Ve beyin genelde kolaycılığı ve konforu tercih eder. Fakat bir işi yapıp bitirmek yerine, sürekli onu düşünmek ne kadar acı vericidir.

Bu benim en rahatsız olduğum alışkanlıklarımdandı, nihayet sonlandı.

Neler yaptım, yapıyorum sizinle de paylaşmak istiyorum bu yazıyla.

  • Hep bahsettiğim ve erteleme sorunumdan beni kurtaran en etkili yöntem: ÖNCE KURBAĞAYI YE yöntemi. Daha önceki paylaşımlarımdan da hatırlayanlar olacaktır. Özeti şu. Gün içinde yapman gereken en acil, en pis, en zor işi en erken saatlerde bitir ve ondan kurtul. Bugün yapacak çok işiniz var. Bu işleri kafanızda en önemliden başlayarak sıraladığınızda yapılması en mühim olanı en önce halletmeniz anlamına geliyor. Çünkü onu yaptığınızda diğer işleri de bitirebilecek motivasyona sahip oluyorsunuz.  Asıl yapmanız gereken iş sizi orada bekliyorken, zamanınızı diğer işler için kullanmayın.

  • Eğlenceli hale getir. Gözünüzde büyüttüğünüz size zor gelen o işi nasıl daha keyifli, çekilebilir hale getirebileceğinizi düşünün. Yapmak daha cazip gelecektir o zaman. Örneğin yapmanız gereken dağ gibi ütü var. Youtube’da dinlemekten en keyif aldığınız kanalı açın ve ütüye başlayın. O keyifsiz iş nasıl bitmiş anlamamış olacaksınız. Eğlenceli bir müzik açmak da örnek olabilir. Masa başında bir işiniz varsa sıcak bir kahve hazırlamak yanında atıştırmaktan hoşlandığınız bir şeyler hazırlamak da yine sizi o işe motive edebilir.

  • Telefonu uçak moduna al. Günlük koşturmacamın içinde beni en çok bölen telefonuma gelen aramalar, mesajlar, uyarılar oluyor. Telefonu kapattığımda bu sorun ortadan kalkmış oluyor. Ve sadece işime odaklanıyorum. Çünkü sadece gelen mesaja bakacağım ve yerine koyacağım dediğimiz anlarda bile ne yazık ki telefonu elimizden düşüremiyoruz. Bu çözüm gerçekten işe yarıyor. İşiniz bittiğinde tekrar kavuşmak üzere telefonunuzu kendinizden bir müddet uzaklaştırın.

  • Yapılacak listeniz olsun. Bir şeyleri düşünmek yerine yazmak, beynimize yap! emri iletilmesinde çok daha etkili. Bu yüzden daima günlük listeniz olsun. Her bitirdiğiniz işin üstünü karalayın (müthiş bir haz)

  • Beni tüm bu yöntemlerin içinde en çok motive edense bu: Hayal et. O iş bittiğinde nasıl hissedeceksin? Sonucu düşündüğüm zaman başlamak için müthiş bir istek duyuyorum. Sabırsızca işe koyuluyorum. Siz de hayal edin. Bitince ne olacak?

  • Motive olmayı bekleme! En sık yaptığımız hata bir işi yapabilmek için motive olabilmeyi beklemek. Halbuki aradığımız motivasyon ne yazık ki biz başlamadan gelmeyecek. Burada aklıma hep şu örnek gelir. Spor salonuna gitmek için hemen hepimiz direniriz ama gitmeyi başarabildi isek, eve döndüğümüzde ‘iyi ki gittim’ deriz. Motivasyon peşi sıra takip eder. Bu yüzden motive olmayı beklemeyin, kendinizi zorlayın ve aksiyona geçin.

  • İşi parçalara ayırmak da diğer bir yöntem. Saatler sürecek bir işi sırf bu zorluğu yüzünden ertelemeyin. Kenarından köşesinden bir yerden başlayın. Kısacık da olsa zaman ayırın. En azından adım atmış, işinizi kolaylaştırmış olacaksınız.

Umarım size de fayda sağlayan bir yazı olmuştur. Yapmam gerekenleri biliyorum ama yapamıyorum demek, o işi yapmaktan daha fazla acı verir unutmayın.

Zaman hızla akıyor, hadi başlayın 🙂

One thought on “Erteleme alışkanlığınızdan kurtulmanızı sağlayacak 7 tavsiye

  1. İşi eğlenceli hale getirmek, yapılacak listesi ve parçalara bölmek benim de hep faydasını gördüklerim. Ne yazık ki şu kurbağayı ömce yeme işini pek beceremiyorum ‍♀️Emeğinize sağlık zeynep hanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website