Evde kaldığımız bu süreçte, beden sağlığımız kadar, zihin sağlığımızı da korumak zorundayız. Bu süreci daha kolay geçirebilmek, kendimi iyileştirmek adına ben evde neler yapıyorum, sizinle de paylaşmak istedim bugün.

1- Öncelikle uyanır uyanmaz pijamalarımdan kurtuluyorum. Çünkü ruhsal durumumuzun, motivasyonumuzun görüntümüzle de alakalı olduğunu düşünüyorum. Pijama ile kaldığım günler çok daha tembel, amaçsız, odaksız ve boş bir gün geçirdiğimi fark ettim. Enerjim düşüyor, içimden bir şey yapmak gelmiyor. Bu ruhsal durum endişe, mutsuzluk gibi hoşumuza gitmeyen duyguları da beraberinde getiriyor. Bu yüzden sabahları kalkınca ilk işim; önce rahat ve iyi hissetmemi sağlayacak bişeyler giymek, sonra kendime biraz çeki düzen vermek oluyor.

 

2- Gün içinde bol su içmeye gayret ediyorum. Çünkü susuzluğun sinir sistemini etkilediğini iyi biliyorum. Siz fark etmeseniz de vücudunuz susuz kaldığında bir süre sonra sağlıklı düşünememeye başlıyor. Bunun yanında susuzluğu çoğu zaman açlık olarak da algılayabiliyoruz.Ve su içmek yerine atıştırmayı mantıklı buluyoruz. Buna imkan vermemek için suyum hep yanımda. Eğer siz de benim gibi su içmeyi unutanlardansanız, her odaya büyük bir bardak suyla gidebilir, suyunuzu içimi kolaylaştıracak şekilde hazırlayabilirsiniz.

3- Spor yapmak. Sabah saatlerinde yarım saat de olsa spor yapmak gün içinde daha mutlu, daha zinde hissetmemi, yediklerime dikkat etmemi sağlıyor. Özellikle evden çıkamadığımız yeterince adım atamadığımız bu dönemde, vücudu harekete zorlamak şart. Üstelik faydaları saymakla bitmez. Hareket ederken nabız yükseliyor ve vücut endorfin ve dopamin adı verilen mutluluk hormonlarını salgılamaya başlıyor, kendinizi çok daha iyi hissediyorsunuz. Benim sabah saatleri yazmamın sebebi, günün ilerleyen saatlerinde hep bir bahanemizin, işimizin olması. Sabah uyandıktan sonra yaparsanız bu sorun olmuyor 🙂

 

4- Daha önce şu yazımda da bahsettiğim, erken uyanmak. Sabah sessizliğinde güneşin doğuşuna şahit olmak, şükrettiğim şeylere odaklanmak, kendime zaman ayırmak, okumaya fırsat bulamadığım kitabımı okumak, spor yapmak.. Kısacası bana iyi hissettiren her şeyi sabah saatlerinde yapıyor olmak beni güne daha fazla motive ediyor. Şu an bu satırlar sabah saatlerinde yazılıyor 🙂

5- Yazmak. Günün hangi saatinde olursa olsan yazma eylemi bana kendimi iyi hissettirenlerden bir diğeri. Kalem kağıdı elime alıp o günün/ o haftanın planını, okuyacağım kitapları, okuduğum kitap cümlelerini, deneyeceğim tarifleri, hayallerimi, şükrettiklerimi.. kısacası bana iyi hissettiren her şeyi yazıyorum ve bu bana inanılmaz iyi geliyor.

 

6- İyi bir kahvaltı. Kahvaltı günün en sevdiğim ve benim için en uzun öğünü. Daha geceden planımı yapıyor neler pişireceğimi belirliyorum. Güzel, özenli bir kahvaltı yaptığımda kendimi hem daha iyi hissediyorum hem de günün devamı için daha motive oluyorum.

7- Evle uğraşmak. Evde olmaktan her zaman mutlu olan ve evinde oyalanan biri oldum ben. Kendime muhakkak yapacak bir şeyler bulurum. Gözüme karışık gelen çekmece ve dolapları düzenledikçe mutlu olurum. Bir nevi benim için terapi aslında. Bu süreçte evde ilgilenmem gereken her yere yeterince vakit ayırabiliyorum ve bu bana kendimi iyi hissettiriyor.

8- Cilt bakımı. Hep rutinimde olmasını istediğim ama vakitsizlikten ihmal ettiğim cilt bakımımı da bu günlerde rahat rahat yapabiliyorum. Cilt tipime uygun maskeler deniyor, önerilen ürünleri izleyip not alıyorum. Bu günler geçtiğinde, tertemiz ve tüm sorunlarından arınmış bir cilt hayal ediyorum 🙂

 

 

9- Daha az televizyon ve sosyal medya. Bu maddeyi uygulamaya koymakta inanılmaz zorlandığımı itiraf etmeliyim önce. Çünkü şu dönemde gündemin gerisinde olmak, sürekli bildirim gelen watsapa kayıtsız kalmak, bilinçli bir çekilde okumamak o kadar zor ki. Fakat bu ruh sağlığımız için ciddi anlamda önemli.

Gün içinde sürekli uyaranlarla karşılaştığınızda bir süre sonra siz de istemeden bu girdabın içine çekiliyorsunuz. Beyninize kötü düşünceler, endişeler hücum ediyor ve siz her ne kadar iyi düşünmek isteseniz de duygularınızın esiri oluyorsunuz. Bundan kendimi korumak için, yeterli bilgiyi edindikten sonra gündemle ilişiğimi kesiyorum. Diğer haberler, istatistikler, diğer ülkelerin sayıları, aramızdaki korelasyon… her şey ama her şey beynimi daha çok yormaktan başka bir işe yaramıyor. Size de tavsiyem bu yönde olacak. Tüm detayların takibinde olmayın. İşinize yarayan bilgiyi alın ve geri kalanı ile beyninizi yormayın.

 

10- Kişisel gelişim. İmkan yada fırsat kelimesini bu günlerde kullanmayı çok doğru bulmuyorum ama bize bahşedilen şu günleri değerlendirmek akıllıca olur diye düşünüyorum.. Şu günlerimiz boşa geçmiş günlerden ibaret olmasın.

Geçtiğimiz gün izlediğim bir videoda şöyle diyor; ” Şu yaşadığımız süreci sanki evde elektrikler kesilmiş ve yerinizden kımıldayamıyormuşsunuz gibi düşünün. El yordamıyla mum yakıp hayatınızı yoluna koymaya gayret edin. Bilin ki elektrikler tekrar gelecek.” O kadar hoşuma gitti ki.. Elektrikler kesildi ama hayat bitmedi. Bu durumda da yapılacak tonlarca işimiz, kendimizi geliştirmek için bolca vaktimiz var..

 

Umarım size de evinizde yapabileceklerinizle ilgili fikir vermiş, faydalı olmuştur. Buraya kadar okuduğunuz için, hepinize çok teşekkür ederim..

4 thoughts on “Evde kendimi iyi hissetmek için yaptığım 10 şey

  1. Zeynep hanım, her türlü sosyal medya bildirimini kapatmayı denediniz mi? benimkiler 2 senefir kapalı. dolayısıyla, sadece siz istediğinizde bakıp görüyorsunuz. çok acil bi durumu,kimse whatsapptan yazmaz diyip aşırı rahatladım ben 😉 bildirim sesi olmayan bi hayat, inanın çok daha huzurlu ❤

  2. Tek kelimeyle anlatmak gerekirsr sizi yalın kelimesinin sozluk karsiligi gibisiniz..iyiki varsiniz..

  3. Çok hoş bir yazı ve diğerleri ile birlikte okudum mükemmeliyetçi biri olduğum için bir işi mükemmel yapacağıma inanmazsan hiç yapamıyorum ve bu 3 çocuk ile ağır bedeller ödetiyor yıllardır çok metod denedim fakat yazınız ve diğer hesaplarınız bana ilaç oldu… Rabbim sizide ihtiyaç duyduğunuz tüm güzellikler ile karşılaştırsın sevgiyle kalın… Bu arada hüsnüyusuf gibi güzel bir ömür dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website