Bir parça şekli bozuk fakat lezzetinden asla ödün vermeyen bir ekler oldu 🙂  Evdekiler ertesi gün ”bitmedi de” diyordu 🙂

Daha önce profiterol denemiş ama eklere cesaret edememiştim, ya o şekli veremezsem korkusu mu desem bilemiyorum, fakat elde zaman varsa her şey yapılabilirmiş..

Tarif yukarıda kendi tarif defterimden çektiğim haliyle tam olarak böyle. Ben ilaveten birkaç püf noktası ekleyeceğim.

  • Asıl tarifte 4 yumurta vardı, ben 3 kullandım yumurta kokusu baskın olmaması için. Sizin için sorun değilse 4 kullanın.

  • Hamuru hazırlarken, unu ekledikten sonra çok çabuk toplayacağını unutmayın. Bi anda hamurlaşıyor biraz daha karıştırıp ocaktan alın. Soğuduktan sonra yumurtalarını tek tek ilave ederek çırpmalısınız.

  • Bir sıkma torbanız varsa çok daha kolay tepside ekler şekli vermeniz. Benim yoktu kalın kilitli poşet kullandım. Bazılarını düz uzun bazılarını yuvarlak yaptım. Şekli bozuk olanları ve yuvarlakları daha sonra artan kremayla (epeyce bol oluyor kreması) profiterole çevirdim. (Yazının sonundaki fotoğraf) Bunun için pişen pofudukların üstüne gelişigüzel krema sürün servis tabağınıza alın. Yerken hiç anlaşılmıyor içinde mi üstünde mi 🙂 Üzerine çikolatalı sos hazırlayıp dökün. Bir taş iki kuş 🙂

  • Benim fırınımda pişme süresi 30 dk sürdü, kontrollü olmanızı öneririm. Fırından çıkar çıkmaz hemen dokunmayın ve pişme sırasında fırının kapağını asla açmayın.

Şimdiden afiyet olsun!

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website