Bazı tarifleri paylaşıyor olmam size, daha önce aynı tarifi defalarca yapıp tecrübeli olduğumu düşündürmesin, rica ediyorum 🙂 Yapıyorum deniyorum, bu muymuş korktuğum diyorum, sonra size yazıyorum 🙂 Özeti tamamen bu şekilde.

Birde öncesi var. Bir tarifi denemeden evvel, en az 7-8 tarifi izlemiş, yeşilliklerine baharatlarına göz gezdirmiş, sonrasında bize en uygun haline getirmiş oluyorum.

Bu tarifte olmazsa olmaz bir malzeme yok. Her şey keyfinize, damak tadınıza göre. Önce 3 püf noktası;

Kural 1: Patatesleri öyle bol bol suda haşlamıyoruz. Sadece üstünü geçecek kadar koyuyoruz. Daha lezzetli oluyorlar az suda haşlandığında.

Kural 2: Patatesleri haşladıktan sonra ILIKKEN yeşillik ve sosla birleştiriyoruz. Burası mühim, çünkü sosunu daha iyi içine çekiyor.

Ve kural 3: Haşlama süremize dikkat ediyoruz. Çok ezilmesinler. Diri kalsınlar ki karıştırma esnasında çok dağılmasınlar. Kontrollü pişirelim.

  • 4-5 orta boy patatesi küp küp doğrayıp SOĞUK SUYA koyup haşlıyoruz.

  • Ezilmelerine müsaade etmeden ocaktan alıp, süzdürüyoruz.

  • Patates haşlanırken, marul, taze soğan, maydanoz, dere otu, nane.. evde hangisi varsa göz kararı doğruyoruz.

  • Mor lahanayı da ilave ediyoruz. (Evde yoksa eklemeyebilirsiniz fakat çok yakışıyor. Ben daha önceden mor lahanayı doğrayıp sirke, limon ve tuzla ovmuştum)

  • Bunu patateslere ilave edip, 1 limonun suyu, 5-6 yemek kaşığı sıvı yağ, pul biber, sumak, karabiber, kırmızı toz biber, tuz ekleyip güzelce karıştırıyoruz. Baharatlar da yine elbette tercihinize bağlı.

  • İzlediğim kimi tariflerde yeşil biber, turşu, mısır, kırmızı soğan, havuç da vardı. Seviyorsanız ekleyin 🙂 Domates salatalık da ekleyebilirsiniz, fakat sulandırma ihtimalini es geçmeyin.

  • Miktarları damak tadınıza göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Afiyet olsuun..

One thought on “Patates salatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website