İster çalışan olun, ister ev hanımı hepimiz bize pratiklik ve hız kazandırabilecek önerilere ihtiyaç duyuyoruz.

Zaman içinde bazı alışkanlıklara devam ettikçe, işlerin daha çabuk bitebildiğini fark ettim ve sizinle de bunları paylaşmak istedim.

1- Marul, taze soğan, dereotu, maydanoz türü sebzeleri toplu halde yıkayıp kurutarak, kapaklı bir kaptan yada buzluktan kullanmak. Bu yöntem benim hayatımı kurtarıyor. Çünkü çoğu zaman salata yapmaktan beni alıkoyan, yıkama kurutma zahmeti oluyor..

2- Limonları sıkıp, limonlukta saklamak. Sanki çok elzem değilmiş gibi duruyor ama bu şekilde kullanmaya alıştıktan sonra, limon çıkar, limonluk çıkar, limonu sık, limonluğu temizle, yerine kaldır.. İşte bunlar hep iş, hep zaman kaybı :)) Halbuki tek seferde limonluğu çıkart, damlat bitti!

3- Sarımsakları soyup kavanozlamak. Dikkat ettiyseniz buraya kadarki tüm maddeler stoklamak üzerine 🙂 Bu benim olmazsa olmazım. Çünkü yemek yaparken aşırı pratiklik!

4- Kuru fasülye nohut gibi baklagilleri ıslatıp süzdürüp buzlukta kullanıma hazır saklamak.

5- Haftalık yemek programı yapmak.

6- Pakette satılan, ve buzdolabında o halde duran kakao, pudra şekeri, karbonat, nişasta gibi toz halindeki şeyleri kavanoza dökerek ve etiketleyerek kullanmak. Bir pasta yaptığımda kakao pakedini aç topla çok zaman alıyordu ve her yer kirleniyordu önceleri. Bu çözümle kavanozu aç, içinden kaşıkla al, kapat bitti.

7- Mutfağı geceden toplayıp yatmak. Bu alışkanlığa sahip olmak aslında uzun yıllarımı aldı. Şu anda abartmayayım ama olağanüstü bir hal olmadıkça o mutfak toplanacak, yatağa öyle yatılacak. Sabah pırıl pırıl bir mutfak bulmak istiyorum. Kendimi üzemem, yoramam diye de düşünebilirsiniz, hak veriyorum. Ama benim sabahki işlerime bir de bu işi eklemek gibi bir lüksüm yok. Motivasyonum, zaman kaybım hepsini düşünüyorum. Sabah dağınık bir mutfak bulmak benim yemek yapma hevesimi de alıp götürüyor. Diğer odalarda bu düzen kimi zaman olmayabilir, dert değil, ama mutfak can damarım 🙂

8-  Yemeğimi sabahın erken saatlerinde yapmak. Daha önce sabah erken kalkma alışkanlığımdan bahsetmiştim. Kalkınca o gün için yemeğim yoksa sabah erkenden yemekleri yapıp evden öyle çıkıyorum. Eve döndüğümde ocakta o yemekleri gördüğümde, sanki ben iş yerindeyken bir peri gizlice eve girmiş ve bize yemek pişirmiş gibi hissediyorum 🙂 Sanki sabah onları pişiren ben değildim 🙂

9- Bir yemekle iki -bazen üç- yemeği aradan çıkartmak. Bu nasıl oluyor? Tavuk haşlıyorum diyelim. Suyunu pilava, didiklediğim tavukları şehriyeli tavuklu çorbaya çevirmek gibi 🙂 Bir taşla üç kuş vurmak gibi birşey. Kıyma kavurdum diyelim ki. Bi kısmını börek sarmak, bir kısmını kıymalı makarna yapmak, tencerede kalana yumurta kırmak falan 🙂

10- En mühim ve hayat kurtaran maddeye geldik. Bana zaman kazandıran en önemli alışkanlığım mutfakta az sayıda eşyamın olması ve çabucak düzene girmesi. Ne kadar çok eşyanız varsa yıka topla düzenle o derece zamanınızı alıyor. Sayı azaldıkça size kalan zaman artıyor. Bu yalnız mutfak değil, evin tümü için geçerli.

Umarım sizin de işinize yarar, ve size zaman kazandırırlar..

3 thoughts on “Mutfakta bana zaman kazandıran 10 alışkanlık

  1. Merhabalar çok güzel yazmışsınız gayet hayat kurtarıcı olmuş….hele o salata yapmak gerçekten sorun ama yeşillikler yıkanmış temiz olunca ohhh çok kolay oluyor yazınız için teşekkür ederim kendi adıma….

  2. Bu düzeni bende yapıyorum,gelgelelim saat 8 ben mutfakta işi bitirip çıkıyorum ama benim eşim bu sefer birseyler yemeğe giriyor ve mutfaka lavabosu yine doluyor.bende artık illallah ettim ve artık canım isterse yapıyorum,aslında dediğiniz gibi sabah kalmış mutfak bütün günü kaosa çeviriyor.Ama bazan insanın elinde değil.(eşim diabetik) buda mutfağın son hâlini bayağı etkiliyor.diger yaptığınız onerilerin hepsini bende yapıyorum.salata malzemesi,bazı sebzeler ,önceden hafif haslanmis kuru bakliyat, küçük paketlere ayrılmış kıyma veya kuşbaşı,yazdan alınıp dondurulan malzemeler(maydanozve nane dahil)hatta bu sene limon bile dondurdum.

  3. Merhaba, bilgi paylaşımı için teşekkürler. Bir şeyi merak ettim. Sabah yemek yapıp akşama yemeklerin hazır olarak ocakta durmasından bahsetmişsiniz. Yemekleri sabahtan yapınca soğumadan dolaba kaldırmak olmuyor. İşe gidiyorsunuz ve akşama kadar oda ısısında bozulmuyor veya bakteri üretmiyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website