Cam gövdeli abajurları çok beğeniyordum.

Mağazalarda sınırlı seçenek vardı ve fiyatlar bütçeme göre fazlaydı. Bu durum beni bu muhteşem “Kendin Yap” projesine itti. Biraz araştırma sonucu,  Zara Home’ da 700 küsur ₺’ye satılan cam gövdeli abajuru 35₺’ye mâl ettik. Kolları sıvadık.

MALZEMELER:

• 2 kg’lık cam zeytin kavanozu (Ben A101’den aldım)

• Ikea’dan ya da istediğiniz bir yerden abajur başlığı (Benimki Ikea Jara Modeli, 25 cm olan.)

• Elektrik için 2-3 liralık malzemeler (Yapım aşamaları fotoğraflarındaki malzemeler.)

• İki metre kadar ince elektrik kablosu

• Matkap. (Camı delebilmek için elmas uç lazım)

• Elektrik işlerinden anlayan bir eş/baba ya da kendiniz

Aşama 1: Sıcak su ve karbonat ile kavanozdaki etiketten, yapışkandan kurtulun.

Aşama 2: İnce elmas uç takılmış matkap yardımıyla kavanozun yan alt kısmından delik açın. Suyun altında açın deliği, matkap ısınıyor.

Aşama 3: Ampul duyunun tam sığacağı kadar kapağa yuvarlak delik açın. (Fotoğraftaki gibi)

Büyük boy elmas uç taktığımız matkapla açtık deliği. Elmas ucu,  hepsi burada’da, n11’de ya da bu tarz şeylerin satıldığı dükkanlarda bulabilirsiniz.

Aşama 4: Elektrik malzemeleri satan dükkandan iki metre kestirdiğiniz ince elektrik kablosunun çok az bir kısmını (3 cm kadar) kolayca çekip ikiye ayırın, uçlarındaki plastikleri kopartarak bakır teli ortaya çıkarın. O bakır teli fotoğraftaki gibi ampul konulacak yuvaya yerleştirin, vidalayın.

Aşama 5: Bakır teli yerleştirdiğiniz siyah duy parçasını, büyük beyaz duyun içine koyun, büyük duyu çevire çevire kavanoz kapağında açtığınız deliğe yerleştirin.

Aşama 6: Kabloyu geçirip kavanoz kapağını kapatın. İsterseniz kavanoz kapağını boyayın ama zaten görünmüyor.

Aşama 7: Açma kapama düğmesinin nerede olmasını istiyorsanız orada kabloyu kesin. Yine ikiye ayırın, yine uçlarda plastik kısmı kopartıp bakır ucu ortaya çıkarın. Düğme aparatını tornavida ile açıp bakır ucu kıvırıp içindeki yuvalarına yerleştirin. Vidalayıp tekrar kapatın.

Aşama 8: Uç kısmına prizi takacağız. Yine 3 cm kadar kabloyu ikiye ayırıp, uçlardaki plastik kısmı kopartıp bakır telleri prize yerleştireceğiz#. Prizi tornavida ile açın, bakır teli yerleştirin, yeniden tornavida ile kapatın.

Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle.

Konuk yazar: Gülen Okur

2 thoughts on “Kendin Yap- Cam Gövdeli Abajur Yapımı

  1. Harika bir fikir bayıldım resmen üstelik içini istediğin gibi doldur sıkılınca değiştir çok teşwkkürler bunu yapmak istiyorum

  2. İlk fırsatta deneyecegim , deniz kabuklarım var onlarla doldururum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website