Sabahları erken kalkmanın hayatıma kattıklarını gördükten sonra, tüm çabam yeni güne mümkün olabilecek en erken saatte başlamak oldu. Hep mi bu rutinde devam ediyorum. Maalesef hep diyemem, ama çoğunlukla diyebilirim.

Çünkü hayat her zaman benim planladığım gibi gitmiyor.

Anneyim, sorumluluklarım var yetiştirmem gerekenler var. Uykusuz kaldığım, gece ayakta olmak zorunda olduğum günler de oluyor. Fakat her şey yolundaysa, günlerim erken başlıyor.

Bu noktada saat soruluyor. Peki ama ne kadar erken?

Günün doğuşuna şahitlik edebildiğim kadar erken. Mevsime bağlı değişiyor tabii ama 5-6 gibi diyebiliriz.

İlk aşamada bu saatlerde kalkmak sizi zorlayabilir. Ama birkaç gün üst üste uyandığınızda (ve elbette gece erken yattığınızda) vücudunuz bu düzene alışıyor ve daha alarm çalmadan siz uyanmış oluyorsunuz (Bu tarifsiz, bambaşka bir mutluluk!)

Peki neler yapıyorum?

 • Yazının başından bu yana belirttiğim gibi bu işin en mühim kısmı gece erken yatabilmek. En geç 10 buçuk 11de uykuya geçebilmek. Vücudumuz bu düzene alışkın olmadığından ilk gün epey zor oluyor uyumak. Yatakta epeyce dönüyorsunuz. 🙂 Ama ertesi gün erken kalkacağınız için, hiç böyle bir sorununuz olmayacak 🙂 Ah akşam olsa da yatsam diyeceksiniz 🙂

 • Sabahları neden erken kalkmak istediğiniz de bu noktada çok önemli. Bu sizin motivasyon kaynağınız da aynı zamanda. Kalkıp ne yapmayı planlıyorsunuz? Ben biriken ütülerimi, okumam gereken kitapları, sabah yürüyüşümü, günün yemeğini.. hep bu saatlerde hallediyorum. Deli misin tüm bunları gece uyumadan da yapabilirsin diyebilirsiniz. O iş öyle kolay olmuyor. Günün yorgunluğu, sizi sürekli bölen diğer işler, telefon illeti, tembellik, uyku hali hepsi birleştiğinde gece bişeyler yapmak sabaha göre bin kat daha zor oluyor. Sabahları tüm bu işleri yaparken sizi bölebilecek hiçbir şey yada hiçkimse olmuyor çünkü herkes o sırada uyuyor oluyor :))) Kapı çalmıyor. Telefon çalmıyor. Sizi bölen birileri olmuyor. En güzeli ise zihniniz bomboş can sıkıcı hiç birşey yaşamamış oluyorsunuz.

 • Sabah saatlerinde her şey öyle hızlı ilerliyor ki inanamazsınız. Günlerce yapılamayan o ütüler 1 saat dolmadan yapılmış oluyor. Akşam yemeğiniz hazır bir şekilde günü tamamlamak gün boyunca size müthiş bir rahatlık veriyor. Gününüz size kalıyor.

 • Hemen, bir günde olmayacak belki ama denemekten lütfen çekinmeyin. Çok sevdiğim bir sözdür. ”Alışkanlıklarınızı bir anda pencereden aşağıya itemezsiniz. Ancak tek tek merdivenlerden inmelerini sağlayabilirsiniz.” Belki ilk gün 5’te uyanmak mümkün olmayacak. Siz 7 ile başlamayı deneyin. Yavaş yavaş geri çekersiniz saatinizi isterseniz..

 • Ne kadar uyursanız uyuyun uykuya doyulmuyor. Ne var ki depolanan birşey de değil. Ama erken kalktıkça uykuda geçen zamanlarınıza acımaya başlıyorsunuz. Hayatımı resmen uykuda geçirmişim diyorsunuz 🙂

 • Sabahları erken kalkmak zaman içinde sizi çok daha üretken enerjik bir insan da yapıyor. Her şeye yetebilen, bir günü hakkıyla kullanabilen bir insan oluyorsunuz aynı zamanda.

 • Sabah kalkıp ne yapabilirim diye düşünüyor olabilirsiniz. Size mutluluk veren birçok şey. Bir türlü zaman ayıramadığınız sporunuzu, denemek isteyip vakit bulamadığınız bir pastayı, izlemek istediğiniz bir film, okumak istediğiniz bir kitabı.. Özetle gün içinde sıra gelmeyen ve size iyi gelen her şeyi bu saatlerde yapabilirsiniz..

 • Çalışan da olsanız ev hanımı da bu rutine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. (Burada yeni anneleri elbette tenzih ediyorum çünkü onların gece boyu bölündükleri için uykuya hepimizden fazla ihtiyaçları var) Eğer çalışansanız evden stressiz çıkmanızı, hem işlerinizi hem de kahvaltınızı yapmanızı, eğer ev hanımıysanız en zor ve zaman alıcı işleri erken saatlerde halledip, gün içinde rahat olmanızı kendinize zaman ayırmanızı sağlıyor..

 • Son söz, unutmayın ”Hayalleri olanlar, erken kalkar..”  Eminim sizin de bir hayaliniz var 🙂 Sevgiyle…

6 thoughts on “Sabahları erken kalkmak için neler yapıyorum?

 1. Merhaba;
  size öyle içten katılıyorum ki bende yıllardır erken kalkmayı alışkanlık haline getirenlerdenim..Öyle güzel geliyorki helede benim gibi çalışan ve iki çocuklu bir anneyseniz .Sevgiler..

 2. Ben de deneyeceğim inşallah.. Çalıltığım için zaten 7 – 7 bucuk gibi kalkkyorum ama bunu biraz daha erkene çekebilirsem evden çıkmadan daha çok iş halledebilirim inşallah. Motivasyon için teşekkür ederim

 3. En sevdiğim saatler,sanki kendi kendime kalabildiğim tek an.Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum ♥️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website