Bugün size İpek’in benden en çok okumamı istediği 7 kitabı anlatmak istiyorum.

Kitapları okul öncesi dönem kategorisinden seçiyoruz kitapçıda, ama ben okuma çağındaki çocuklar için de uygun kitaplar olabileceğini düşünüyorum. Büyük puntolu, eğlenceli resimlerle dolu ve ince kitaplar olup çocuğu yormadan bittiği için.. (1. sınıf öğretmeni olunca, 1. sınıf çocuklarının yoruldum sıkıldım’larına alışkınım 🙂

Öncelikle buradaki üçlü ile başlayalım.

Kanatlı Kirpiyle Uçan kaplumbağa: ”Köpek uçmak istemiş, bir gün kargaya gitmiş…” şarkısını bilirsiniz. Şarkıdaki köpek ve karganın kirpi ile kaplumbağaya evrilmiş hali diyebiliriz bu kitap için. Kuşe kağıt kitapları ben de çok seviyorum. Kalın kapaklı da olunca dayanıklı oluyor. Yıpranmadan tekrar tekrar okunabiliyor. İpeğin favori kitabı diyebilirim bu kitap için.

Unutkan Kedi Dombili: Bu kitabı İpeğe seçmemizin sebebi biraz içindeki kedi korkusunu yenmesiydi aslında. Ona kedilerin sevimli olduğunu bu yolla anlatmaya çalışıyoruz.. Çünkü dışarıda bir kedi görse hemen kaçıyor ve arkama saklanıyor. Hikaye çok güzel. Evde sürekli itelenen, unutkan olduğu için sevilmeyen bir kedi var. Bir gün eve hırsız girdiğinde kıymeti anlaşılıyor 🙂 Yalnız kitapta benim ilginç bulduğum kısım, ailenin gece eve giren hırsıza çay ikram etmesi :))) Serinin devam kitapları da var bu arada.

Uyumak istemeyen ayıcık: Burada şair uyumak istemeyen çocuğuna gönderme yapıyor 🙂 Kabul ediyorum ‘Kızım bak, ne kadar güzel bir kitap” zorlamasıyla aldırdığım bir kitaptır. Ben okudukça çok sevdi o da. Kış uykusuna direnen bir ayıcığın hikayesi. Resimler ve hikaye gayet güzel.

Yeni yıla girmeden aldığımız bu kitabı İpek öyle sevdi ki; bana öyle geliyor ki resimlerini görmek istediği için tekrar tekrar okumamı istiyor. (Kitap görsellerinde gerçek fotoğraflar kullanılmış)

Özelllikle okul dönemi çocukları için uygun bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Tüm bu kitapların arasında İpeğin kahkahalarla güldüğü, karakterin taklidini yaptığı, gün içinde aklına geldikçe anlattığı, eline alıp okurmuş gibi yaptığı (çünkü ezberledi 🙂 tek kitap! Ay ne çok kitap dedim 🙂

Hikaye şöyle: Ece yerinde duramayan hiperaktif bir çocuk. Sürekli bir şeylere dokunuyor kurcalıyor. İkaz ediliyor. Bir gün de okulca hayvanat bahçesine geziye gidiyorlar. Ve tüm hayvanat bahçesini birbirine katıyor 🙂 Harika bir kitaptı. Bu kitapla birlikte İpeğe inceden göndermeler de yapıyorum, iyi oluyor 🙂

Bu kitapta çocuk öpücüğün ne renk olduğunu bulabilmek için, tüm renkleri tek tek inceliyor, örnekler veriyor. Özellikle renk kavramı ve ilişkili nesnelerin öğretimi söz konusuysa işinize çok yarayacağını düşünüyorum. Konuyu işleyişi de çocukla konuşur gibi olduğundan İpek çok seviyor.

Kitabımız hediye geldi, ve İpek bu kitabı gerçekten çok sevdi.

5 yaş ve üzeri için uygun olabileceğini düşünüyorum çünkü kitapta üzüntü gibi soyut bir kavramla nasıl başedilebileceğinden söz ediliyor. Sürekli canım sıkılıyor diyen, yada küçük şeylerle mutsuz olabilen çocuklara faydası olabilir kanaatindeyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website