Başlık ‘Kitap sohbeti’ ama sohbet dediğimiz şey karşılıklı olur aslında.  Ben anlatırken bir yandan da sizi dinleyebilmeyi çok arzu ederdim. Sizin de bana tavsiyeleriniz olursa buraya yada instagrama lütfen yazın.

Okuduğum kitapları önceleri tek tek paylaşıyordum. Eğer aylık ve toplu olarak paylaşırsam, takibini daha kolay yapabilirsiniz, listelerinize ekleyebilirsiniz diye düşündüm.

Hadi başlayalım..

Bana Bi Sade, Selen Baranoğlu’ nun sadeliği konu aldığı ikinci kitabı.

 İlkini hatırlarsanız burada uzunca anlatmıştım. Tıpkı ilk kitapta olduğu gibi anlatım tarzı, tavrı çok doğal. Sizinle sohbet eder gibi yazıyor her cümlesini. Evinde, hayatında sadeliği yaşamak isteyen fakat nereden başlayacağına karar veremeyenler için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Kişisel gelişim kitaplarını seviyorsanız Zannettik kılavuzunuz olabilir.

Yazarın tüm tespitleri öyle güzel ki. Bu tarz kitaplara ”Evet güzel, ama kitap bitince her şey unutulup gidiyor”.. deniyor.

Bu kitabın bana kattıklarını düşününce, sadece satırlarda kalmayacağına, gündelik hayatınıza da aktaracağınıza inanıyorum.

Hem anneyim hem insan, adına hayran kalarak aldığım, ve iyi ki aldım dediğim kitaplardan.

İslam dini ve annelik üzerine çok hoşuma giden, huzur veren fikirleri var yazarın. Bu tarz kitapları seviyorsanız, size de tavsiye ediyorum.

Bu ay okuduğum kitaplar içinde size tavsiye edemeyeceğim bir kitap Zaman Yönetimi.

Bir ders kitabından farksız, müthiş soyut bir kitaptı.

Sayfalarca zaman yönetimine engel olan şeyleri anlatmış. Kendi kendime sürekli ”Evet biliyorum ama ben bunlar için çözüm yolu bekliyorum” dedim, durdum. Son sayfalarda, yine bir fizik kitabı edasıyla, tanımlar ve formüllerle anlatır gibi teknikler üzerinde durulmuş. Ben daha çok okuyucusuyla konuşur gibi yazılan kitapları seviyorum sanırım. Eğer kitabı internetten satın almasaydım, sayfalarını karıştırarak alma imkanım olsaydı almazdım.

Yine bir kişisel gelişim kitabı. Bir bütün halinde ilerlemediği, her başlıkta ayrı bir konudan bahsettiği için rahat ilerliyor. Altını çizdiğim çok fazla yer oldu.

Keyifle okunacak kitaplardan.

Sade yaşamla alakalı çok önce okuyup burada paylaşmayı unuttuğum bir kitap oldu Hayata Yer Aç. Çok çok sevdim. Kolay okunuyor, uygulanabilir örnekler veriyor.

Bana bi Sade gibi, bu kitabı da, şiddetle tavsiye ediyorum.

Biraz Nezaket Lütfen, içinde sofra adabından, hediyeleşmeye, giyim kuşamdan davetlere, misafirlikte görgü kurallarından komşuluk ilişkilerine aklınıza gelebilecek hemen her konuda görgü, nezaket kurallarına uygun bir biçimde nasıl davranılır bunu ele alan epeyce kalın bir kitap.

Bana fayda sağlayan kısımları da oldu, bilmeme gerek var mıydı diye sorguladığım kısımları da.. (Çin’de hediyeleşme.. gibi .. Askerlerin Ateşelik ve Nato’daki görevleri gibi… Hiç ilgimi çekmeyen içki adabı gibi..) Ama kitabın tümü için söylemem doğru olmaz.

Görgü nezaket gibi çok önemsediğim, insanlarda takdir ettiğim konular hakkında fikir vermesi güzeldi.

Ve kapağına bayılıp, hiç araştırmadan alıp hüsrana uğradıklarımdan: Mutlu olma sanatı.

Mutlu etmedi :)))

Okurken inanılmaz sıkıldım. Huyum kurusun ne olursa olsun o kitap okunacak gibi katı bir kuralım da var. Okudum ama nasıl bitti bir bana sorun. İçinde sevdiğim, altını çizdiğim belki bir kaç cümle olmuştur, o kadar.

Kendime not: Bir daha kapağına aldanıp kitap alma..

Hayatımın kitabı! Okuduğum en faydalı kitaplardan biri. Ondan uzunca burada bahsetmiştim.

Buradaki kitapların içindeki tek roman, İyilik.

Uzun süredir roman okumuyordum. Şebnem İşigüzel adının çok tavsiye edilmesi üzerine satın aldım bu kitabı da. Akıcılığı çok iyi fakat konusu bana hitap etmedi diyelim. İsmi ile bir araya getiremedim anlatılanları.

Sanırım ben yine kişisel gelişim kitaplarıyla devam edeceğim 🙂

One thought on “Kitap sohbeti (Mayıs)

  1. Kitap tavsiyelerin için çok teşekkürler Zeynepciğim… İçlerinden Hyaata Yer Aç kitabını okudum sadece ve de çok beğendim. Asenin bahsettiğin gibi ben de elime aldığım kitabı yarım bırakmayı hiç sevmezdim Ama sonra bir gün dedimki bana fayda ya da keyif vermeyen birşey için zamanımı boşa harcamayacağım. O yüzden artık sevmediğim kitapları yarım bırakıyorum. Bazen sonradan tekrar okumayı da dene yeniliyorum çünkü bence okuduğun kitabın ya da izlediğin bir filmin senin için bir zamanı olabiliyor. Uygun zamanı kollamak gerek sanırım ‍♀️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website