Havaların ısınmasıyla birlikte, dolapta kışlık/ yazlık değişimi yapmanın da vakti geldi. Hem dolap rahat bir nefes aldığından, hem de giyilen giyilmeyen bu sırada ayrıldığından; seviyorum bu işi..  Ne var ki, kışlık yazlık değişimi öyle bir iki saat içinde biten bir iş değil. Kabul ediyorum ki yorucu ve oyalayıcı.

Kışlıklar temizlenecek, katlanıp hurçlara yerleşecek.

Yazlıklar ayrılacak, kokusu gitsin diye yıkanacak, asılacak, ütülenecek, katlanacak.

Bunun yanında boşalan dolap bir güzel temizlenip, tozundan arındırılacak, havalandırılacak.

Giyilmeyenler ayrılacak… derken çok adım var önünüzde. Yalnız gardrop da değil, birde bunun ayakkabı/ kaban/ mont kısmı var. Ayrıca çocukların dolabı da derken hayli uzun sürebilir. Benim bu konuda size tavsiyem; hepsini aynı günde aradan çıkarmaya çalışmayın.Bugün kendi dolabınız, vakit kalırsa ayakkabılarını, bir sonraki gün çocukların dolabı, bir gün montlarınız gibi..

Nasıl başladım?

Önce, dolabımdaki mevcut kıyafetlerimi, kazaklarımı ve kışlık pantolonlarımı, atkı berelerimi, kalın hırkalarımı (inceler kalıyor), kalın çorapları ve taytları kaldırmakla başladım. Özetle kış mevsiminde kullandığım her şeyi ve kullanmaya devam edebileceğim mevsimlik sayılabilecek eşyalarımı dolaptan ayırdım. Altta gördüğünüz gibi, yatağımın bir köşesine üst üste istifledim ve bıraktım. Burada dolaba tekrar koyacaklarımı ve hurca girecekleri ayırdım.

Sıra geldi dolap temizliğine

Dolap boşalınca, Clin kullanıp dolap kapaklarını ve içini kuru bir bezle sildim. (Dilerseniz bu aşamada deterjanlı bir su da hazırlayabilirsiniz. Ben yakın zaman önce bunu yaptığım için sprey temizleyicilerden yardım aldım.) Sonrasında hoş bir koku vermesi için, alttaki mavi renkli sıvı temizleyici ile ikinci bir kez üstünden geçtim. Bu haliyle dolabın kapakları ve odanın camları açık halde havalanmasını ve kurumasını bekledim.

Dolap kururken ben de yazlık kıyafetlerimi hurçtan çıkarıp yatağa (kullanmaya devam edeceğim kıyafetlerin yanına) aldım.

Kışlıkları ise hurçlara…

Hurçların içine bu kez de dolaptan çıkan kışlıklarımı yerleştirdim ve ortadan kaldırdım.

Geliyoruz işin en eğlenceli kısmına 🙂 Dolap artık kuru ve yerleştirmem için beni bekliyor.

Artık yavaş yavaş baharlık/ yazlık dolabımı oluşturabilirim. Dilerseniz ütü masasını da bu aşamada hazır edebilirsiniz. Böylece her kıyafetiniz temiz, kullanmaya hazır bir şekilde dolapta yerini alır.

Hurçtan çıkan yazlıkların bir kısmı ütülenip dolaba girerken, bir kısmı çamaşır sepetine gitti. Bazılarını kullanmaya devam etmeyeceğimi düşündüğüm için onları da verilecekler çantasına ayırdım. (Bu sırada da azaltma imkanı oluyor.)

Her şey dolaba girdiğinde benim de işim bitmiş oldu.

Bu arada dolabınızı her açtığınızda mis gibi bir koku ile karşılaşmak istiyorsanız Chakra’da satılan bu çamaşır spreylerini de tavsiye ediyorum. Kalıcılığı uzun sürüyor ve mis gibi temizlik kokuyor. Ütü yaparken, yada çamaşırlarınız kururken de kullanabilirsiniz.

Umarım bu yazım, size de dolap temizliği konusunda yardımcı olur, cesaret verir 🙂 Hadi bir adım atın, sonrası ferahlık…

11 thoughts on “Dolap temizliği / Kışlık yazlık değişimi

  1. Merhaba zeynep hanım ne güzel dolabınızı temizlemişsiniz darısı bizim başımıza ☺️Peki hurçları nereye koyuyorsunuz acaba gene gardolabına mı ?

  2. Harika.. ellerinize sağlık. .. bu aksam ben de ayni seyi yapmayi planlıyordum. Güzel bir motivasyon oldu. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website