Tatlıya olan tutkumu, küçüklüğümden bu yana evdeki baklavaları bayramdan önce bulup bitirmeyeyim diye saklayan annem size anlatsın çok isterdim. Nesquik’i diğer çocuklar gibi sütüne eklemeyip, kutusundan toz haliyle nasıl kaşık kaşık yediğimi..

Yada üniversitede, bir gecede arka arkaya snickers gibi bir çikolatadan 8 tane yediğime gözleri ile görüp inanamayan, adımı bu güzel günle sık sık anan, oda arkadaşlarım da anlatabilirdi… 🙂

Bugüne gelecek olursak, bir kalıp kekin, pişirdiğim gün yarısını yiyebilme potansiyeline sahip olduğumu ve daha buraya yazamadığım, neler neleri yakınen bilen gören şahitlik eden eşim mi anlatsa acaba 🙂

Hayatımda tatlıdan tiksinircesine uzak kaldığım tek bir dönem hatırlıyorum; o da hamileliğimin ilk 4-5 ayıydı.

Masada görmek bile midemi bulandırıyordu. Şimdi tabii hayret ediyorum. Yakınlarım bu durumu, İpeğin içeride var olan şekere fazlası ile doyduğu şeklinde yorumluyor 🙂

Tam -Kurtuldum, bir daha ağzıma sürmem! derken İpek dünyaya geldi, ben yine şekerli hayatıma geri dönmüş oldum.

Emzirme sürecine girince, ye süt olsun desteğiyle evde her gün başka bir sütlü tatlı pişiyor, bana tabakla getirdiklerinde kibarca tabağı onlara geri veriyor, borcamı kucağıma istiyordum. Sabah uyanınca aç karnına, gece uyumadan beş dakika önce.. Çayın yanında, kahvenin yanında, kahvaltıda.. Günün her vaktinde fütursuzca canı tatlı isteyen, yemediğinde hep bir eksiklik hisseden biriyim ben özetle. Yoksa biriydim mi demeliyim?

Kendime ne yaptığımın farkındaydım, vücuduma zerre faydası olmayan bu bağımlılığa bir son vermem gerektiğini biliyordum; ama buna asla cesaret edemiyordum.

Özge’nin kitabı Şekersiz 21 gün’ü de, bu yüzden önceleri merak etsem bile, satın alamadım. Çünkü yapamayacağımı daha en başından biliyordum, denememe gerek yoktu.

Ben bir gün bile şekersiz duramazken, insanlar nasıl oluyordu da 21 gün şekere uzak duruyordu?

Tatlısız hayat mı olurdu?

Bal gibi oluyormuş. Bakın yine bal dedim 🙂 İçime işlemiş ne yapabilirim :)))

…..

Sonra ne mi oldu?

Kitabı, yazarını çok sevdiğim, her paylaşımını beğendiğim için, hayatıma yeni bilgiler katmak için aldım.. Bakın altını çizerek söylüyorum, şekerden uzak durmak için değil, sadece bilmek öğrenmek için.. Okumaya anlamaya çalıştım. Fakat hala çabasızdım. Evet şekerden nasıl uzak durulduğunu okuyup bilecektim ama yemeye de devam edecektim 🙂 Çünkü yemek yemeden yaşayabilirdim, susuz da.. Ama tatlısız asla. Belki bir ihtimal daha az yerdim:)

Öyle olmadı.

İyi ki de olmadı.

Okudukça ben şekere sevgiyle değil, artık şüpheyle bakmaya başladım.

Doğru bir benzetme olursa, çok sevdiğiniz birinin, daha önce hiç bilmediğiniz yeni huylarını öğrenirsiniz ya.. Hah tıpkı öyle 🙂

Kitapla ilgili her şeyden evvel şunu söylemeliyim: ”Asla, yalnızca, şekerden uzak dur! kitabı değil”

Ruhuna dokunuyor insanın. Yol gösteriyor. Çözüm öneriyor. Bir daha şekere uzanmak yok demiyor. Niçin bu kadar çok sevdiğimizi anlatıyor. Bize neler yaptığını anlatıyor. Onun yerine şu var, bir de onu denesen diyor. Azı da bir çoğu da bir ah bir anlasan diyor. Şekerden uzak durduğunda hayatına kattıklarını daha en başından anlatıp motive ediyor. Günden güne fark ediyorsun. Bu tıpkı şuna benziyor. Sen iyi bilirsin sana zararlı olanı, yararlı olanı. Ama birinden duyunca daha çok sarsıyor, kendine getiriyor.

Şekere tutkunuz olsun yada olmasın, mutlaka okuyun.. Çünkü az evvel söylediğimi yineleyeceğim. Asla bir diyet kitabı değil. Çok sevdiğiniz biri ile sohbet etmek gibi..

Peki şimdi hiç mi şekerli yiyecekler yemiyorum?

Benim kurtarıcım hurma oldu, daha doğrusu hurma topları. Bir iki tanesi tatlı ihtiyacımı gideriyordu. Onun varlığını bilmek bile beni diğer tüm işlenmiş şekerli yiyeceklerden uzak tutmaya yetti.

Markette satılan ambalajlı kurabiye, çikolata vs. eve girmedi. Canımız tatlı isterse muhakkak evde pişirdim. Kitabı okuduktan sonra o katkılı koruyuculu paketler size deterjan gibi gözüküyor. Ağzınıza sürmek istemiyorsunuz. Doğalı varken niçin onu yiyeyim ki, canıma kastım mı var diyorsunuz..

Sabahları daha zinde uyanabiliyorsunuz..

Cildiniz ışıl ışıl parlıyor.

Bel çevreniz gözle görülür biçimde yağından arınıyor.

Kendinizi hiç olmadığınız kadar İYİ hissediyorsunuz. Özellikle hafif demedim. Çünkü bu bir iyilik hali.

Ve kendinize büyük bir iyilik yaptığınızı bilmenin mutluluğunu, günbegün yaşıyorsunuz.

Siz de kendinize bir iyilik yapın ve hem kendinizi hem ailenizi şekerden uzak tutun.

Sevgiyle,

Sağlıkla…

11 thoughts on “Şekeri nasıl bıraktım? Şekersiz Hayatım..

 1. En kısa zamanda alıp okuyacağım inşallah. Seni de tebrik ederim. Darısı bana inşallah

 2. Bu şekersizliğin içinde glutenden uzak durmak da var mı o daha zor geliyor da

 3. Sevgili Zeynep…Şekeri severken ki halini okurken kendimi buldum.Ben ciddi anlamda çikolata vs olmayınca yoksunluk belirtileri gösteren biriyim.Gece evde çikolata yok diye ağlamam, eşimi -12 derecede Erzurum’da market market çikolata aratmam gözümün önüne geldi.Şekersiz 21 günü denemeye çalışıp 6. gün pes etmiştim.Ama dün itibari ile yeniden kendime meydan okuma yaptım.Bu yazın tam da bunun üzerine çok iyi geldi. Lütfen bana güzel enerjilerini yolla da şu illetten kurtulayım.Sevgiler 🙂

  • ÇOOK İYİ ANLIYORUM, AYNI ATAKLARI BEN DE ÇOK SIK YAŞADIM AMA ÇİKOLATA İLE DEĞİL DONDURMAYLA MESELA..
   VAZGEÇMEYİN NE OLUR.
   PES ETMEYİN.
   BİR GÜN BOZULURSA HİÇBİRŞEY OLMAZ KALDIĞINIZ YERDEN AZİMLE DEVAM EDİN

 4. Birincisio kadar şeker yiyen birinin sizin gibi incecik olmasına çok şaşırdım… ikincisi ben de sizin kadar olmasa da çok seviyorum… kitabı çok merak ettim, en kısa zamanda bakacağım… hurma topları çok iyi fikir, deneyeceğim… anlattıklarınız çok cesaret verici….
  Yasemin

 5. Bu kadar tatlı yerken kaç kiloydunuz acaba, ben de çoook merak ediyorum basıl uzak durulur 21 gün. İlk fırsatta kitabı alacağım inşallah. Teşekkürler..

 6. Şu yazınızı okuduktan sonra ben şok :))) daha bugün instagram paylaşımlarınıza bakarken ya benim evim böyle olsa kendim içinde ofsayt dururum dedim. Nitekim bunu düşünürken de anneciğimin tava böreğini tabiri caizse yemiyor gömüyordum adeta:/ çok şaşırdım sizin arka arkaya 8snickers yemenize ve ne yalan söyleyeyim çok sevindim:)) bende şimdiden reaktif hipoglisemi var zaten :/ şu anda ben de emziren bir anneyim ve kibarca kaseyi uzatıp borcamı istemenizde, pişen kekin yarısını yiyebilme kapasitenizde kendimi gördüm:)) artık umudum var ben bile bırakabilirim şekeri. Sağolun bu güzel paylaşım için. Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website