Bugün size hazırlık süresi 10 dakikayı geçmeyecek bir mozaik pasta tarifi vereceğim. Vakit konusunda sıkıntı yaşıyorsanız hayatınızı kurtaracak.

Aynı gün tüketmeniz de gerekmiyor, ani misafirler için buzlukta uzun süre bekleyebiliyor. Sevmeyeni de olmuyor 🙂 O zaman hadi başlayalım.

Pratik Mozaik Pasta

Malzemeler:

1 paket pötibör bisküvi (sade)

1 kutu krema

200 gram kadar çikolata

Nasıl yapıyoruz?

Kremayı bir tencereye alıp ocakta kaynama noktasına gelene kadar ısıtıyoruz. (Asla kaynatmıyoruz. Kaynar gibi olmaya başladığında ocaktan alıp kenara koyuyoruz.)

Henüz sıcakken içine çikolatalarımızı parçalayıp atıyoruz ve karıştırıyoruz. Ben bunun için sütlü çikolata kullandım, rengi o yüzden siyah değil, kahverengi oldu. Siz isterseniz bitter yada farklı bir çeşit de kullanabilirsiniz.

Çikolata ile kremayı buluşturduktan sonra biraz soğuması için buzdolabına alıyoruz. (Bu soğutmayı bisküvilerimizi ısıtıp hamurlaştırmaması için yapıyoruz. )

Derin bir kaseye bisküvilerimizi kırıyoruz. (Çok ufalamayın, biraz büyük kalabilir.) Üstüne dolaptan aldığımız kremayı döküyor ve karıştırıyoruz. Karışımı bir streç filmin üstüne yayıp kapatıp elimizle sıkıştırıyoruz. Bunu baton bir kalıbın içine streç film sererek de yapabilirsiniz, ben tezgahta gelişigüzel yaptım 🙂 Buzluğumuzda 1 gece bekletip, ertesi gün dilimleyip afiyetle yiyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website