Hak verir misiniz bilemiyorum ama; ne kadar iyi bir içeriğiniz olursa olsun, onu iyi bir fotoğrafla sunmazsanız instagramda başarılı olmanız mümkün olamıyor. Ve hayatın her alanında olduğu gibi; iyi şeyler biraz  ’emek’ istiyor. Bazen tek bir güzel kare güzel için onlarca fotoğraf çekmek gerekebiliyor bu yüzden.

Birazdan bahsedeceğim konulara özen gösterdiğinizde ise işiniz biraz daha kolaylaşıyor fotoğraf çekerken.

Bu konuyla ilgili ilk yazım ‘İyi bir instagram fotoğrafı nasıl çekilir?’ sitede en çok okunanların arasına girmiş bile. Umarım bu yazıda da ihtiyacınız olan bilgiler bulabilirsiniz. O zaman hadi başlayalım.

 

 1. IŞIK OLMAZSA OLMAZ:

İster prof. bir makine ile çekin, ister telefonla, temiz fotoğraflar için gereken en önemli şey ışık. Bunun için öğle vaktini, güneşin en dik geldiği saatleri kesinlikle tercih etmeyin. Çekeceğiniz her ne ise, öne çıkarmak için en güzel vakitler sabah saatleri yada golden hours denilen güneşin batmasına yakın olan vakitlerdir. Çekim saatinizi seçtiğinizde, fotoğraflarınızdaki değişimi fark edeceksiniz.

 

 

 

 

     2. BİR HİKAYESİ OLSUN:

Peki bu nasıl olacak ?

Hikaye dediğimiz şey, çektiğiniz fotoğrafın okuyucuya bir şey anlatıyor olması. Bir kurabiye ise çektiğiniz, yanında içeriği zenginleştirecek, vermek istediğiniz o ”ÇOK LEZZETLİ” mesajını izleyene aktarabilecek ögelerle fotoğrafı zenginleştirin.

Bir elmalı kurabiye ise, tarçın kabukları, bir kaç minik elma, pudra şekeri, süzgeç, bir fincan çay/kahve.. aklınıza ne gelirse hayalinizde nasıl belirirse fotoğrafta kullanın ki vermek istediğiniz mesaj daha etkili olabilsin. Gören gözlerde kalkıp hemen pişirme isteği uyandırabilsin.

Bir cilt bakımı ürünü çekiyorsanız örneğin; yanında ferahlığı, temizliği anlatacak bir kaç öge daha kullanın. Pamuklar, havlu, ocaliptus yaprakları gibi.. Bu tamamen sizin hayal gücünüz ile ilgili.

Denedikçe siz de kendinizden bir şeyler katacak, çok farklı kurgular hazırlayacaksınız emin olun.

 

3-TEMİZ ARKA PLAN: Fotoğrafı güzelleştiren unsurlardan bir diğeri arka plan temizliği. Çektiğiniz objenin geri planında dikkati dağıtacak hiç birşey olmamalı. Uygun bir tabirse, sonsuz olmalı. Ledler, peri ışıkları fotoğrafa daha büyüleyici bir efekt verir unutmayın.

 

4-ÖN PLANDA TUT:  Sadece odaklanmasını istediğiniz objeyi netleştirin geri kısmı yarı flu bırakın. Gözle orada neler olduğu seçilebilsin fakat öndeki nesne kadar dikkat çekmesin. Bunu makinenizle, telefonunuzun ayarlarıyla, fotoğraf düzenleme programlarıyla, ve hatta instagramın kendi düzenleme ayarlarıyla yapabilirsiniz. Her nesnenin ortada olduğu bir fotoğrafa göre, çok daha etkili bir fotoğraf ortaya çıkarmış olursunuz.

 

 

5-EĞİLİP KALKIN: Hep göz hizası olmaz. Eğilin kalkın, çektiğiniz nesneye farklı açılardan bakın. Örneğin sandalye tepesine çıkıp bir kare alın. Güneşe sırtınızı dönerek bir kare daha alın. Açınızı sürekli değiştirin. Ve sonra çektiğiniz bu kareleri karşılaştırıp en iyinize siz karar kılın.

 

 

6-KURGULAYIN:

Çekeceğiniz fotoğrafı kafanızda netleştirmeden makineyi elinize almayın. Neyin fotoğrafını çekeceksiniz? Bunun yanında benzeri neler kullanabilirsiniz bir düşünün. (Bir kitapsa çekeceğiniz renkli kalemler, gözlük, bir kahve kupası gibi.. ) Malzemeleri hazırladıktan sonra çekime başlayın. Kurgulamak işinizi kolaylaştıracaktır.

 

7-VE İLHAM ALIN:

Size ilham veren hesapları bolca gezin ve gördüklerinizi siz olsanız nasıl çekerdiniz hayal edin. Sanırım bu işin en keyifli kısmı insanın bir gün kendini, kurduğu hayalin içinde bulması!

Son olarak, şu da ilginizi çekebilir:

Nasıl daha aydınlık ve parlak fotoğraflar çekebilirim?

 

 

9 thoughts on “Etkili instagram fotoğrafları için 7 ipucu

 1. Sizin fikirlerinizi dikkate aldıktan sonra bende fotoğraflarımı daha bir sever oldum. Çalıştığım icin gün isigindan çok faydalanamiyorum ama haftasonlarinda çekmeye gayret ediyorum. Sizin sayfanız icime sanki bir ferahlik veriyor.
  hikayede paylaşmanız çok güzel bir fikir olmuş. Çok fazla blog okumuyorum. Arada bir hatırlatın lütfen. Sevgiyle ve ışıkla kalin

  • Meryem hanımcığım sizin mesajınız da benim içime bir ferahlık verdi, moral verdi, ne mutlu bunu duymak. Çok sağolun hem ziyaretiniz hem güzel sözleriniz için

 2. Çok güzel aciklamissiniz benim için çok faydalı oldu.Coğrafya öğretmeniyim doğa fotoğrafları çekmeye bayılıyorum.Sizin dekor fotoğraflarınızı Instagramda hep inceliyorum ve çok beğeniyorum.Tek eksiğim profosyonel bir makinem yok şu anda onu da zamanla karar verip alma planım var.Paylaşım için teşekkürler❤❤❤

 3. Zeynep hanim merhaba yazınızı cok beğendim ne kadar emek
  Vererek yazmışsınz teşekkür ediyorum..böyle bilgilendirici yazılar her zaman görmeyi okumayı çok isterim
  Başarılar dilerim huzurlu günler dilerim

 4. Zeynep hanim merhaba yazınızı cok beğendim ne kadar emek
  Vererek yazmışsınz teşekkür ediyorum..böyle bilgilendirici yazılar her zaman görmeyi okumayı çok isterim
  Başarılar huzurlu günler dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website