Sosyal medyanın hayatımızdaki yeri yadsınamaz bir hızla büyüyor. İnstagram ise en çok kullanıcıya ve önlenemez bir yükselişe sahip olanlardan. İnstagramın gerçeği bulunduğumuz anı kayıt altına kalmak olsa da, popüler kullanıcıların fotoğraflarına baktığımızda bir kompozisyona sahip olduklarını görüyoruz. Peki o çok like* alan fotoğrafların kurgusu nasıl hazırlanıyor dersiniz?

1. KURAL: OBJEYİ ÖNÜNE AL

Fotoğrafını çektiğiniz eğer bir yiyecek ise, farklı tabakların da yer aldığı bir masada fotoğrafınızı çekerken, tümünü çekmek yerine, birine odaklanın ve diğerlerini flu bırakın. Etkisi çok daha fazla olacaktır.

2. KURAL: TEPEDEN BAK

Bunu hemen her küçük obje için de kullanabilirsiniz. Kombininizin detaylarını (ayakkabınız, kıyafetiniz, çanta ve takılarınızı, hatta makyaj malzemeleriniz) birbiri ile ilintili kırtasiye ürünleriniz, bir yiyecek ve detayları, bir kitap ve kahve gibi benzer objeleri bir araya getirin, ve geniş bir açı ile yukarıdan fotoğrafını çekin. Bir yükseltiden yardım almak da yararınıza olacaktır!

 

3. KURAL: KADRAJA NE GİRMELİ

Üstteki iki çiçek fotoğrafı doğru ve yanlış çekim tekniğini gösteriyor. Alttaki fotoğraf yanlış, çünkü olmaması gereken zemin de kareye alınmış ve fotoğrafın görsel etkisini azaltmış. Eğer zemin sizin hazırladığınız bir örtü/ kağıt vs ise, mümkün olduğunca onu göstermeyecek, dikkati zeminin üstünden çekecek bir çekim yapmalısınız. Üstteki fotoğrafta ise yalnız çiçeğe odaklanıyor, o fotoğrafta, hangi zeminle çektiğimize dikkati vermiyoruz, yalnızca çiçeğe odaklanıyoruz.

 

 

4. KURAL: DAĞINIKLIK GÜZELDİR

Bazı fotoğraflar size tam o sırada bu işin yapıldığı hissi yaratır. Bize bu hissi veren fotoğrafın kurgusundan başkası değildir. Bir yemeğin hazırlığını, bir çileğin doğranma aşamasını, bir limonatanın yapmaya başlamadan önceki fotoğrafları da bunlara örnek olabilir. İyi bir instagram fotoğrafı gerçeklerinden biri de kurgusal dağınıklık..

5. KURAL: ESTETİK OL

Popüler instagram fotoğraflarında en vazgeçilmez kurallardan belkide bu. Yiyeceğiniz bir tost bile olsa, onu görsel bir şölene çevirmek hayal gücünüzün ve sizin elinizde. Elinizin altında bulunduracağınız görselliği olan materyaller, ipler dallar kurdeleler size çokça yardımcı olacak elemanlardan.

3 thoughts on “İyi Bir İnstagram Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

  1. Merhaba Zeynep hanım
    Blog sayfaları hakkında neredeyse hiç bir bilgim yok diyebilirim. Ilk defa sizin sayfanızı okumaya başlaďım. Gercektende ne kadar faydalı yazilar,resimler,fikirler paylaşmışsınız. Instagram sayfanızın duruluğu burayada kesinlikle yansımış.
    Tebrik ediuorum sizi
    SEVGİLER

  2. Çok iyi bir yazı olmuş, gözüm bundan sonraki çekimler için dekorasyon objeleri arayacak 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website