Evlerimizde hazırladığımız masalarda en az yemeklerin lezzeti kadar sofra düzeni de göze hitap etmelidir. Evimize gelen misafirlerimizin karnından önce gözü doymalı, ve önce masa düzeni ile gelenlerin beğenisi kazanılmalı. Özenli masalarda yemek yemek, her zaman davetlilerin kendini çok daha özel hissetmesini sağlar.

Masadaki yemeklerin lezzeti kadar sunumu da çok önemli. Hep söylediğimiz gibi hem göze, hem damağa hitap edebilmek şart. Özenli masalarda bir arada olmak, konuklara verdiğimiz değerin de aslında bir göstergesi gibidir bana göre. Buradaki özenden kastımız elbette masayı hınca hınç süslemek değil. Sade ama şık bir görünüm yakalamak.

Peki şık bir masanın olmazsa olmazları nelerdir?

Hangi noktalara dikkat etmek gerekir?

Öncelikle kullandığınız masa örtüsünden peçetelere her şeyin temiz, ütülü ve düzenli bir şekilde masada serili olması gereklidir. Eğer servis setinizde varsa amerikan servis, yoksa tek kullanımlık dantel servis altlığı da kullanabilir, sunumunuza şıklık katabilirsiniz.

Masanız için harcamalar yapmanıza, yeni şamdanlar almanıza, o şık ve gösterişli suplalardan muhakkak sizde de olmasına inanın gerek yok. Masanıza şıklık katacak, göz dolduracak en güzel dekoratif malzemeler doğada. Bir vazoda sunacağınız taze çiçekler en gösterişli malzemeniz olacak.

Zarif sunum tabakları (cam ayaklı yada porselen) sunumlarınıza şıklık katacak bir diğer detay. Dilediğiniz formda servis tabaklarıyla da masanızda şıklığı yakalayabilirsiniz.

Çaylar hazır olduğunda kurabiye/ pasta servisi için, kahvenin yanında sunacağınız lokum/çikolata için gayet şık olacaktır.

Misafirlerinize kağıt peçete yerine kumaş peçete kullanmanız da zarif bir masanın en önemli göstergelerinden. Zevkli bir peçete halkası ile de bu şıklığı tamamlayabilirsiniz.

Masanızı dilerseniz açık bırakabilir, amerikan servisler kullanabilir, yada dilerseniz bir masa örtüsü ve runner kombiniyle düzenleyebilirsiniz. Sizi ve zevkinizi yansıtan ne ise onu yapmaktan çekinmeyin 🙂 Masanız sizi yansıtsın..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website