Mevsimlerin değişmesi sadece duygularımızı değiştirmekle kalmıyor, yaşam stilimizi de değiştirmeye sevk ediyor bizi. Şu sıralar evde biraz değişikliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu yazı tam sizin için.

Baharın gelişi ile doğada ve ruh halimizde dönüşüm yaşadığımız bir döneme de girdik. Gün ışığının süresinin uzaması ve hava sıcaklığının artması, vücut saatimizi de farklı bir moda sokuyor. Güneşin açı değiştirmesi, ışığın daha çok parlamasına neden olurken, görsel algımızı da uyarıyor ve çevremizdeki renkleri daha canlı görmeye başlıyoruz.

Deniz kenarında, ormanlık bir alanda, parkta kısacası dışarıda geçirdiğimiz her artı vakit bize pozitif enerji olarak geri dönüyor. Dolayısıyla baharı yaşamaya başlamamızla birlikte, bu enerji yaşam stilimize bize evimize de yansıyor ve dönüşüyoruz.

 

Mevsimsel değişim, dekorasyonumuza yememize içmemize giyimimize etki ediyor. Bu etki aslında en büyük trend değişikliğinin önce bilinçaltımızda yaşadığımızı düşündürüyor. Evimizde yaptığımız çeşitli dokunuşlar, değişiklikler ise bu hissin dışavurumu. Örneğin bahar çiçekleri ile evimizi süslüyor, bu desende giyiniyoruz. Çiçekli, kuşlu, yapraklı, doğadan ilham alan desen ve dokular yaşamımıza yerleşiyor.

Her geçen gün gitgide betonlaşan şehir düzeni, yaşayanlarda mutsuzluk hissi yaratıyor. Ve bizi, şehir hayatından kaçmaya kurtulmaya o da olamıyorsa en azından kısa seyahatlere çıkmaya sevk ediyor. Ev ortamında bu psikoloji ile daha çok botanik temalı, doğadan ilham alan bir stil kurgulamaya başlıyoruz. Kaktüsler, yeşil ve tropik bitkiler mekanların vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Tüm bu eğilimler, doğa arzusunun yaşam stilimize yansıması olarak değerlendiriliyor. Rahatlık arayışında dah pamuklu keten kumaşlara yönelirken, ev tekstilinde de aynı tercihleri yapıyoruz. Tüm bu doğallığa ek olarak pirinç yüzeyler, mermer dokular ve yalın formlar da lüks kavramını beraberinde getiriyor.

 

Bahar trendlerinin ana başlığını özetlemek gerekirse; doğallık, şık malzemeler, canlı renkler ve çok amaçlı mobilyalar diyebiliriz.

One thought on “Evlerde değişim vakti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website