Baharlık dolap temizliği / Kışlık yazlık değişimi

 

Havaların ısınmasıyla birlikte, dolapta kışlık/ yazlık değişimi yapmanın da vakti geldi. Geçtiğimiz hafta sonu bir Cumartesi öğleden sonrasını bu işe ayırdım 🙂 Sonrasında nasıl bir rahatlama, tarif edemem!

Hem dolap rahat bir nefes aldığından, hem de giyilen giyilmeyen bu sırada ayrıldığından; seviyorum bu işi..  Ne var ki, gardropta kışlık yazlık değişimi öyle bir iki saat içinde biten bir iş değil. Kabul ediyorum ki oldukça yorucu ve oyalayıcı.

Kışlıklar temizlenecek, katlanıp hurçlara yerleşecek.

Yazlıklar ayrılacak, kokusu gitsin diye yıkanacak, asılacak, ütülenecek, katlanacak.

Bunun yanında boşalan dolap bir güzel temizlenip, tozundan arındırılacak, havalandırılacak.

Giyilmeyenler ayrılacak… derken çok adım var önünüzde. Yalnız gardrop da değil, birde bunun ayakkabı/ kaban/ mont kısmı var. Ayrıca çocukların dolabı da derken hayli uzun sürebilir. Benim bu konuda size tavsiyem; hepsini aynı günde aradan çıkarmaya çalışmayın.Bugün çocukların dolabı, bir sonraki gün kendi gardrobunuz ve ayakkabılarınız gibi. Ben yalnız kendi gardrobumu aradan çıkarabildim. Sırada İpeğinki var.

Ben nasıl başladım?

Önce, dolabımdaki mevcut kıyafetlerimi, yani kazaklarımı ve kışlık pantolonlarımı (hepsini kaldırmıyorum, bir kısmı kalıyor) atkı berelerimi, kalın hırkalarımı (inceler kalıyor), (kalın çorapları ve taytları da unutmuyoruz) kaldırmakla başladım. Özetle kış mevsiminde kullandığım her şeyi dolaptan ayırdım. Yatağımın bir köşesine üst üste istifledim ve bıraktım.

Dolabın içinde kalanları yani kullanmaya devam edeceklerimi de yine dolaptan çıkarıp bu kez yatağın bir başka kenarına sıraladım.

Sıra geldi dolap temizliğine

Dolap boşalınca hazırladığım suyla (suyun içine deterjan dışında hoş bir koku vermesi için yumuşatıcı da damlattım) içini ve kapaklarını temizledim. Sonraki birkaç saat kapakları açık bir şekilde kurumasını ve havalanmasını bekledim. Dolap kururken ben de yazlık kıyafetlerimi hurçtan çıkarıp yatağa (kullanmaya devam edeceğim kıyafetlerin yanına) aldım.

Kışlıklar hurçlara…

Hurçların içine bu kez de dolaptan çıkan kışlıklarımı ve montlarımızı yerleştirdim ve ortadan kaldırdım.

Geliyoruz işin en eğlenceli kısmına 🙂

Son aşama:

Dolap artık kuru ve yerleştirmem için beni bekliyor.

Artık yavaş yavaş baharlık dolabımı oluşturmaya başladım.

Hurçtan çıkan yazlıkların bir kısmı ütülenip dolaba girerken, bir kısmı çamaşır sepetine gitti.

Her şey dolaba girdiğinde benim de işim bitmiş oldu 🙂

 

Umarım sizin için de cesaretlendirici bir yazı olmuştur 🙂

Çok sevgiler,

Zeynep.

 

Baharlık dolap temizliği / Kışlık yazlık değişimi için 4 cevap

  1. Merhaba zeynep hanım ne güzel dolabınızı temizlemişsiniz darısı bizim başımıza ☺️Peki hurçları nereye koyuyorsunuz acaba gene gardolabına mı ?

  2. Harika.. ellerinize sağlık. .. bu aksam ben de ayni seyi yapmayi planlıyordum. Güzel bir motivasyon oldu. Teşekkürler

  3. Okuyunca bile bi rahatlama geldi valla ;)) Darısı başıma ;))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php52/usr/share/pear/sidebar-bottom.php) is not within the allowed path(s): (/home/zzeynep:/usr/lib/php:/usr/php4/lib/php:/usr/local/lib/php:/usr/local/php4/lib/php:/tmp) in /home/zzeynep/public_html/wp-content/themes/MalotinoMag/single.php on line 29

Warning: include() [function.include]: open_basedir restriction in effect. File(/opt/alt/php52/usr/share/php/sidebar-bottom.php) is not within the allowed path(s): (/home/zzeynep:/usr/lib/php:/usr/php4/lib/php:/usr/local/lib/php:/usr/local/php4/lib/php:/tmp) in /home/zzeynep/public_html/wp-content/themes/MalotinoMag/single.php on line 29

Zeynep kimdir?

Sosyal Medya’da..

İnstagram’da Zeynepin Evi

Bebekle Gidilebilecek En İyi Oteller

Ev Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu

Ev Dekorasyonu Online Alışveriş Siteleri

Anne/ Bebeklere Yönelik Alışveriş Siteleri

Aydınlık ve parlak fotoğraflar çekmenin püf noktaları

Ev Turu

Tatlısız Olmaz…

Doğum Günü Parti fikirleri

Ankara’da Hayat (Gezi rehberi )

Arşivler

Kategoriler

Turhost