Siz de zaman zaman bir gün 24 yerine 36 saat olsa diyor musunuz benim gibi?

İşler/ yetişmesi gerekenler peşinizi bırakmıyor ve yavaşlamak bir yana, oturup bir kahveyi sıcağıyla yudumlamaya dahi imkan bulamıyor musunuz?

Peki nerede hata yapıyoruz/ hangi yolları takip ederek daha başarılı oluruz biraz bundan bahsedelim istedim.

 

Yapılacak listesinde neler var? Biraz açalım. Sabah uyandık ve düşünüyoruz. Bugün yapılması gerekenler neler? Ütüler bekliyor (olabilir). Yıkanması gereken çamaşırlar var. (onlar hep oradalar) Yemek yapmam gerekiyor. Terziye gitmem gerek. Bankada işlerim var. Market/pazar alışverişi yapmalıyım. E belkide ben bir işkadınıyım?  Buraya kadar ister ev hanımı olun ister çalışan ortak sorunlarımızdan başlamak istedim. Fakat eğer evde değilseniz, başta saydığım rutin işlerin hemen hepsi akşam vakitlerini bekliyor. Ama bazı konulara dikkat edince zaman bize kalabiliyor/muş. Deneyeceğiz..

En bilindik hatamız şu: Önemli saydığımız işlerin aslında yeterince önemli olmaması. Yani işleri öncelik/ önem sırasına koyamamak. Diyelim ki o gün yemek yapmanız gerekiyor, ütüler de bekliyor. Fakat önce ütüleri bitireyim sonrasında mutfağa girerim düşüncesi en sık yaptığımız hataların başında geliyor. O gün yapacağımız işlerin içinde en en en önemlisini belirlemek, zamanı yönetmenin ilk koşulu. Bizim için aciliyeti olan her ne ise onunla işe başlamak şart! Sloganımız her daim şu olmalı:

Önemli olan değil, acil olan yapılacak!

 

Zamanımızı kimler/neler çalıyor? 

Dürüst konuşmak gerekirse işlerimizin arasında sıklıkla  tv/internet/ sosyal medya gibi açıklar veriyoruz. Bunlar az zaman alıyor gibi dursa da sürekli işimizi bölen zaman canavarları. Önceleri mutfakta telefonumu yanıma alır, çaldığında açmak zorunda kalır dolayısıyla işimi yarım bırakırdım.

Veyahut bir mail geldiğinde aklım telefonuma gider, yalnızca kimden geldiğine ve ne yazdığına bakacağım desem de yanıt vermeden duramaz yoktan yere dakikalarımı harcardım. O minik dakikalar birleşip dev olur, saat ne zaman geçmiş anlayamazdım.

Bir ikincisi, o an yapmakta olduğunuz işi bölen diğer işler. Harıl harıl temizlik yaparken kapı çalıyor ve çok beklediğiniz bir paket geliyor örneğin. Uslu uslu pakedi bir kenara koyup, yapmakta olduğunuz işi bitirip sonrasında pakede dönmek en doğru hareket olacak tabii ama biz ilk yolu seçiyor, zamanımızdan çalıyoruz. Bu da önemsiz gibi duran önemlilerden bana göre. Pakedi aç, bir kıyafetse dene, aynanın karşısında dakikalarını harca, pakedi çöpe at, kıyafeti çıkar, diğerini giy, iadeyse kağıdı doldur, bir kitapsa incele, oku vs. Hepsi vaktimizi çalan minik canavarlar. Fırsat vermemekte fayda var.

Vee..

Son yıllarda daha çok tecrübe ettiğim bir konu da eşyaların zamanımızı çalması..

Nasıl oluyor demeyin. Ne kadar çok kıyafetiniz olursa o kadar çamaşır/ ütü işiniz artmış oluyor. Ne kadar çok mobilyanız/ aksesuarınız olursa o denli temizlik uzun sürüyor. Ne kadar çok ıvır zıvır varsa topla topla bitmiyor, zamanımız gidiyor. Zamana yetişmenin bir formülü de aslında azalmak.

Gün içinde yapılması en zor gelen, gözümüzde en çok büyüyen yorucu ve zor işi en öne almak da zamana yetişmenin tüyolarından yazıyor bir çok kaynakta. Gün başlamadan onu aradan çıkarmak, diğer işlerin kolaylıkla yapılmasına imkan tanıyor.

Önceleri çok mükemmeliyetçi bir insanken, şimdilerde biraz daha rahatım. Bu da kolaylık sağlıyor aslında. Ev öylece dağınıkken de görmezden gelmek, koltukta oturabilecek bir kahve içebilecek yer açmak gerekiyor 🙂

Sizin de tavsiyeleriniz varsa, ve yazarsınız çok mutlu olurum 🙂

 

 

One thought on “Hayata yetişmek, bir güne sığabilmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website