Günümüzde yeşilden o kadar uzak ve ayrı kaldık ki, şehir hayatında doğal unsurlar görebilmek umuduyla çareler arar olduk. Bunun şüphesiz en akılcı yollarından biri de evde bitkilere yer ayırmak. Evinize ya da iş yerinize yeşilin huzurlu hissini taşıyacak olan bu bitkiler, mekanlarınızın da nefes almasına yardımcı olacak.

Yalnızca dekoratif duruşu değil onları bu kadar sevdiren, havanın temizlenmesine yardımcı oluyor, yaşam alanımıza doğal bir doku kazandırıyor, tazelik canlılık veriyor, stres seviyemizin azalmasına  yardımcı oluyor. Ev dekorasyonunuza uyumlu bir yeşil birki ile, hem odanızı bir anda canlandırabilir, hem de şık bir görünüm yakalayabilirsiniz.

 

Peki salonunuz için hangi yeşil bitkileri seçebilirsiniz?

Halk arasında aşk merdiveni olarak bilinen eğrelti otu, hafif tüy gibi zarif yapısı ile kuşkonmaz bitkisi, en kolay yetiştirilen salon bitkilerinden paşakılıcı, uzayıp giden görüntüsüyle büyüleyen sarmaşık, bakımı oldukça kolay sukulent ve kaktüsler, evde yetişmesi mümkün olan limon ağacı, şık görüntüsü ile bizim evimizde de severek büyüttüğüm sheflera (şemsiye bitkisi) önerebileceğim salon bitkilerinden birkaçı. Biri mutlaka sizin evinizde de tamamlayıcı olacak, renk katacaktır.

Eğer yüksek bitkilerden hoşlanmıyorsanız, daha kısa çiçekli/çiçeksiz saksı bitkilerine de yönelebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website