Mutfaklar enerji tüketiminin üst düzeyde olduğu mekanlar. Fakat bazı noktalara dikkat edildiğinde tasarruf etmeniz mümkün. Nasıl mı?

Beyaz eşya satın alırken mutlaka enerji tasarrufu yapan ve uluslararası ”Energy Star” etiketine sahip olan ürünleri tercih etmek gerekiyor. Bu standartlar diğer modellere kıyasla ürünün %10 ila %50 oranında enerji tasarrufu yaptığını gösteriyor. Özellikle buzdolapları ne kadar az yer kalarsa, harcadığı enerji de o oranda küçülüyor.

Yapılan araştırmalar evdeki enerji tüketiminin % 15 inin buzdolaplarına harcandığını gösteriyor. Uzmanlar buzdolabı sıcaklığını +5 derecede, derin dondurucu sıcaklığının ise – 18 derecede tutmanın yiyecekler için yeterli olduğunu söylüyor. Daha düşük sıcakların enerji israfı olduğu özellikle vurgulanıyor.

 

Mutfaklarda fırın ve ocakların kullanımında enerji tasarrufu için yiyecekleri düz tabanlı tencerelerde ve tepsilerde pişirmek gerekiyor. Tencere, tava ve çaydanlık tabanını aşan her alev enerji israfına neden oluyor.

Yiyecekleri ısıtmada mikrodalga fırın kullanmak tasarrufa giden yollardan bir diğeri. Çünkü aynı miktar yiyeceği ısıtmak için mikrodalga fırın, klasik fırına göre yüzde 66 daha az enerji tüketiyor. Her kapak açılışında sıcaklığın 25-30 derece düşmesi nedeniyle yemek pişirirken fırın kapağını çok gerekli olmadığı müddetçe açmamak gerekiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website