5 Adımda Organik Mutfak

Doğanın dengesini korumanın, ve insan yaşamının devamlılığını saplamanın en temel yolu ekolojik yaşamdan geçiyor. Sağlığımızı ve çevremizi korumak için işe başlayacağımız ilk adres ise elbette mutfaklarımız.

İşte 7 adımda organik mutfağa sahip olmanın yolları:

 

Organik gıdalarla beslenin

Organik gıdalarla beslenerek yalnızca sağlıklı bir vücuda sahip olmakla kalmayacak; sağlıklı bir ekosisteme de katkıda bulunacaksınız aslında. Tarım işçilerinin, toprağın, havanın, suyun ve gıdaların kimyasallardan arınmasına katkıda bulunacaksınız. Bu da sağlıklı bir gezegene sahip olmanın ilk adımı.

 

Yiyecekleri mevsiminde tüketin

Bulunduğunuz bölgede yetişen sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmelisiniz. Binlerce kilometre seyahatin ardından size ulaşan yiyecekler; taşıma esnasından iklim değişikliklerinden olumsuz etkilenmiş, tazeliğini yitirmiş olabilir. Sağlığınızı riske atmayın.

 

Yiyeceğiniz kadar pişirin

Yiyebileceğiniz kadar yemek pişirmek, hem enerji hem de para tasarrufu yapmanızı sağlar. Ayrıca evde sürekli fazla yemek bulunması da; fazla yiyerek kilo almanıza, bu yiyecekleri dolapta saklamak ise besin değerlerinin kaybolmasına neden olur.

Bambu ürünleri tercih edin:

Mutfak mobilyasında olduğu kadar, sofra ürünlerinde de diğer ağaçlar yerine bambu malzeme tercih etmek hızla tükenen ormanlarımız için üretici firmaların adıkları bir tedbir aslında.

 

 

Kendi gıdalarınızı kendiniz yetiştirin:

Bahçenizde, seranızda yada saksınızda… Küçük bir bahçeniz, bir balkonunuz yada genişçe bir pencere önünüz varsa elinizden geldiği kadar kendi sebzenizi yetiştirebilirsiniz. Kendi meyve sebzenizi yetiştirmek, size besinlerce zengin, enerji veren ve toksik maddelerden arınmış lezzetlerde ürün sağlayacak.

5 Adımda Organik Mutfak için 1 cevap

  1. Sulu yeşil mutfak kapaklarına bayıldım 🙂 sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeynep kimdir?

Sosyal Medya’da..

İnstagram’da Zeynepin Evi

Bebekle Gidilebilecek En İyi Oteller

Ev Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu

Ev Dekorasyonu Online Alışveriş Siteleri

Anne/ Bebeklere Yönelik Alışveriş Siteleri

Aydınlık ve parlak fotoğraflar çekmenin püf noktaları

Ev Turu

Tatlısız Olmaz…

Doğum Günü Parti fikirleri

Ankara’da Hayat (Gezi rehberi )

Arşivler

Kategoriler

Turhost