Ev turunda bu hafta instagramdan İskandinav Evim (@iskandinav.evim) olarak tanıyıp sevdiğimiz Karolina’nın evinde misafiriz. Karolina evinde İskandinav stilinde olduğu gibi hem sade ve modern, hem de sıcak bir atmosfer kurgulamak istemiş. Ve bana göre Türkiye’de bu stile örnek ev olarak rahatlıkla gösterilebilir.. Onun evini gezmek, bir masal kitabının sayfalarını çevirmek gibi..

 

Evini bir de ondan dinlemeye ne dersiniz?

”Ankara’da Yaşamkent’te iki kızım ve eşim işe birlikte oturuyoruz. Evimiz 4+1, 180 m2. Daha önce daha küçük 2+1 bir evde oturuyorduk, 4 ay önce, ikinci bebeğimiz doğduğu zaman daha büyük evimize taşınmaya karar verdik. Bu evimizi da önceki evlerimiz gibi beyaz renkler ve modern tasarım ile ile döşenmeye karar verdik. Son 10 sene çok yoğun bir şekilde kurumsal bir şirkette çalıştığım için evime akşam döndüğüm zaman rahat ve huzurlu hissetmek istiyordum. ”

Aynı zamanda Türkiye’ye ilk gelince yerli dekorasyon tarzı bana açıkcası biraz fazla gösterişli geldi, sanırım Ankara’daki evimizde daha çok Polonya’da gibi kendimi hissetmek isterdim. Bu yüzden evimizi daha çok düz, sade ve açık renkli bir alana dönüştürdüm. Iskandinav ülkeler Polonya’ya çok yakın olduğu için memleketimdeki dekorasyon ve yaşam tarzına  onların ciddi bir etkisi var. Bende iskandinav modern dizaynına ve dekorasyon stiline hayranım. Evimiz tıpkı Iskandinavya evleri gibi hem sade ve modern, aynı zamanda sıcak ve samimi olsun istiyorum. Aynı zamanda fazla gösterişli olmayan, feminen ve biraz masalsı havasını da severim, bu yüzden evimizde beyaz ve siyah renklerin yanında pastel renkleri kullanmaya çok severim.

 

 

Çocuk odaları dekorasyonda benim en büyük ilgi alanım ve tutkusudur. Onları da dizayn ederken iskandinav stilini takip etmeye çalışıyorum. Çocuk odasında doğal ahşap ve keten kumaşı gibi malzemeleri kullanmaya çok severim, plastiği hiç sevmem.
Az ama öz diyorlar. Çocuklarıma küçükken beri bir estetik duygusunu oluşturtmaya çalışıyorum ve bana kalırsa herşey pastel ve minimalist olsun isterim ancak tabii ki onu her zaman çocuk odasında gerçekleştirmek imkansız, onu her çocuğun annesi ve babası bilir :-)))  Bu yüzden çocuk odalarında depolama sistemlerine çok ağırlık veriyorum. Oyun bittikten sonra çoğul oyuncakları sepetlere ve kutulara saklıyoruz, o zaman ortam daha düzgün duruyor. Büyük kızımla kitapları birlikte okumaya çok severiz bu yüzden kitap rafları odasında çok önemli bir yer alıyorlar. Bana göre oyuncak fazla olabilir ancak kitap hiç bir zaman fazla olamaz 🙂 Bu konuda yine iskandinav tarzı hayatımıza bir şekilde etkiliyor çünkü iskandinav edebiyatını çok severim ve hobi olarak iskandinav çocuk kitapların koleksiyonumu oluşturuyorum.

3 thoughts on “Ev Turu, Karolina’nın evi

  1. Çok büyük bir keyifle okudum ev hakkında zaten kelimeler yetersiz kalıyor mükemmel ellerine saglik hem sizin hemde ev sahibimiz karolinanin

  2. Canım Zeynepçiğim daha önce bilgisayarıma oturma fırsatım olmadı (ah bu çocuklar … 🙂 ). Bu güzel reportajı için sana çok teşekkür etmek istedim tekrar. ellerine sağlık! çok öpüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website