Ev turunda bu hafta Belçim’in evindeyiz. Eğer iyi bir Evim dergisi okuyucusuysanız; Belçim’in elinin değdiği birbirinden güzel projeleri mutlaka görmüş olmalısınız 🙂 O üreterek, yenileyerek ilham veren, yaratıcılığa teşvik eden kadınlardan. Workshoplar düzenliyor, bildiklerini uygulamalı olarak öğrenmek isteyenlere anlatıyor! İnstagram hesabı” belcimms ” üzerinden de Belçim’in keyifli projelerini takip edebilirsiniz 🙂

Şimdi bana titizlikle hazırlayıp gönderdiği ev fotoğraflarına bakalım mı? Evini ondan dinliyoruz 🙂

 

”5 yıl önce evlilik hazırlıklarını yaparken seçtiğimiz tüm ev eşyalarına eşimle beraber karar verdik. Karar verirken birbirimizin zevkine daima saygı duyduk. O sıralarda jeoloji mühendisi olarak bir maden firmasında çalışıyordum. Ve ev dekorasyonu için ayıracak çok vaktim olmuyordu. İlerleyen zamanlarda işimin yoğunluğu ile beraber kendime küçük kaçış noktaları aramaya başladım ve bir blog açmaya karar verdim. Önceleri tamamiyle hobi amaçlı başlayan bu blogda evde yaptığım projeleri paylaşıyordum. İşten ayrılma sürecimle beraber evim dergisi ile çalışmaya başladım. Aslında küçüklüğümden beri yaptığımı fark ettiğim ama şuanda ”kendin yap” projeleri olarak geçen, insanların kendi kendilerine evlerinde yapabileceği maliyeti düşük, emek isteyen projeleri yapmaya, içerik üretmeye başladım. Bu sürecin başlamasıyla beraber ” bi kağıt bi makas” ı da hayata geçirmiş bulundum.”

Bu süre zarfında bir çok proje yapmış olmam ev dekorasyonunun da bu yönde şekillenmesini sağladı. Evimin her odasında kendi yaptığım projeler yer almakta, her yerde benden izler var. İşin en güzel tarafı ise evimiz işimden dolayı devamlı değişime maruz kalan bir ev. Evimize gelen misafirlerimizin genelde verdiği ilk tepki oluyor ve bu benim gerçekten çok hoşuma gidiyor. Birincisi ”Bunu sen mi yaptın? İnanmıyorum! ” İkincisi ise benim yapmamın çok zor olabileceği kısacası satın almış olduğum bir şeyi de ”Bunu da kesin sen yapmışsındır” diyerek benim yaptığımı zannetmeleri 🙂

Oturma odamızda rahatlık ön planda. Duvarda ise benim çok sevdiğim güzel detaylar var. Gittikçe genişleyen bu duvardaki tüm detaylar aslında zevkle yaptığım birer kendin yap projesi.

Home office çalıştığım için ve evimi stüdyo gibi de kullandığım için eşyaların yeri de sürekli değişiyor. Aslında bu da evin içinde güzel bir sirkülasyon sağlıyor ve kendi zevkime göre güzel köşeler oluşturabiliyorum. Zamanla zevkimin oturmasında da işimin faydalı bir yönde beni geliştirdiğini düşünüyorum.

Salonun her zaman beyaz ve ferah bir yer olmasını istemiştim. bu yüzden mobilyaları beyaz seçtik ve bu soft görüntüyü bitkiler ve aksesuarlarla zenginleştirdim. Evin zeminini çok fazla halıyla doldurmayı sevmiyorum. Dolayısıyla salonumuzda da yemek masası altında halı kullanmayı tercih etmedim.Salonda kullandığımız halı ise, eşimin babaannesinden kalan çok eski bir Elazığ halısı.

Yatak odamızda koyu tonlar hakim. İlk başta çok farklı bir görünüme sahip olan yatak odamızı komple kendimiz yeniledik. Duvarları boyadık, aksesuarları perdeleri değiştirdik. Yatak başına ise anılarımızı canlandıran ve sevdiğim güzel sözlerin de yer aldığı bir çerçeve düzenlemesi yaptık.

Üçüncü odamız biraz kurtarıcı niteliğinde. Hem misafir odası, hem de çalışma odamız. Üstelik bu odada yer alan küçük balkon da benim malzemelerimi depolama alanım. Bu odada da bir dizi değişiklik yaptık. Bir duvarı taş desenli duvar kağıdı ile kağlayıp biraz hareketlilik kattık. Eşimin eski çalışma masasından sıkılmıştık. Masayı sadece üst tablası kalacak şekilde söktük ve iki adet eşek masa ayağı alarak onların üzerine yerleştirdik. Sarkıt şeklinde bir masa lambası yaptık rafları hoşlandığımız değişik objelerle süsledik.

Evimin en sevdiğim yerlerinden biri ve benim dördüncü odam diye tabir ettiğim yer kesinlikle balkonum.

Buranın da zaman içinde çok değiştiğini söylememe gerek yok sanırım. Duvarlarda olan ve etrafta gördüğünüz her obje elimden çıkan yada bir şekilde tekrar değerlendirilip kullanılan şeyler.

Özellikle yazları misafirlerimizin de çok sevdiği bir mekan haline dönüşüyor balkonumuz adeta.

Mutfağımız ise yine sevdiğimiz objelerin yer aldığı balkonumuza açılan keyifli yemekler yapmayı sevdiğim ve hoşça vakit geçirdiğim bir yer. Bar masam ve sandalyesi şeklinde seçtiğimiz mutfak masa ve sandalyelerimiz ilk başlarda aile büyükleri tarafından biraz tedirginlikle karşılansa da şimdi onların da çok hoşuna gidiyor 🙂

 

En başından beri dediğim gibi; devamlı değişime maruz kalan bir ev olduğu için elbette yeni projeler de yolda. Şuanda renklerinden sıkıldığım mutfak dolap kapaklarını fayanslarını boyamakla meşgulüm. Bitince nasıl olacağını açıkçası ben de merak ediyorum.

 

Öncelikle blogunda evime yer ayırdığı için çok sevgili Zeynep’e sonra da evime misafir olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Umarım sizler için keyifli bir ev turu olmuştur 🙂

4 thoughts on “Ev Turu, Belçim’in evi

  1. Diy ların kraliçesi diycem.emek veriyorsun ve gerçekten zevkli şeyler ortaya koyuyorsun.;)severek takip ediyorum .ig=>pembegrihayalim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website