Kurutma makinesi kimileri için hayat kurtaran bir ihtiyaç kimileri ise çamaşır asma kurutma işini bir makine satın alabilecek kadar zahmetli görmüyor. Lüzumlu mudur, artısı eksisi nedir bu soruların cevabını en iyi kullananlar verebilir dedim,ve twitter’da sordum, buyrun ilk ağızdan kurutma makinesi kullananların verdikleri cevaplar.. Siz de kendi tecrübeleriniz yazmak isterseniz yorum alanını kullanabilir, satın alıp almama konusunda arada kalanlara fikir verebilirsiniz..

Dijle Durgunlu/ Bursa

Nevresim havlu bornoz gibi büyük parçalar ve acil durumlar icin ideal. Mesela 14 dk programda yıka kurut utule çık 😉 Gel gor ki; renklilerde zamanla solma ve pamuklanma ile deforme hızlanıyor %100 pamuklular çekiyor :/  çok şart mi ? İnan emin değilim.

Gökçe Demir/ Miami, Florida

Çamaşır kurutma makinesi benim için hayatımı kolaylaştıran bir ev aleti oldu.  Yılın 12 ayı güneşli  günler gören bir yerde yaşamama rağmen balkonda veya evin içinde yığın yığın çamaşırları kurutma derdine bir son verdi. Özellikle çarşaflar, pikeler, havlular, kot pantalonlar kurutma makinesinde bir saat içinde güzelce kuruyup, dolaptaki yerlerini alıyorlar. Büyük kolaylık değil mi? Sadece narin çamaşırları kurutma makinesinde kurutmamaya özen gösteriyorum. Kimi kullanıcıların çamaşırlarının küçüldüğünden şikayet ettiğini duyuyorum.  Büyük ihtimalle yüksek sıcaklıkta kuruttuklarından kaynaklanıyor olabilir. Düşük sıcaklıkta bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Zira benim çamaşırlarımda küçülme veya renk solması olmadı. Ancak yine de kendimce narin kategorisine koyduğum eşimin gömleklerini, kazakları ve bazı  t-shirtleri kurutma makinesinde kurutmuyorum.

Anne kaz/ Ankara

Çalışan bir kadın olduğum için ser topla derdinin olmaması zamandan tasarruf, hava durumundan etkilenmemek, istediğin ayarda kurutmak. Yani ütülenecek şeyler varsa içinde ütü ayarına ayarlayıp nemli olarak çıkartıp kolayca ütüleyebilirsiniz. Çamaşır makinesinin üzerine yerleştirildiği takdirde yer kaplamıyor tabi çamaşır makinenizin üzeri müsait değilse bu maddeyi eksi hanesine yazabiliriz. Hızlı olması;  kış günü yağışsız bir hava da bile yorgan, kilim gibi eşyalar zor kurur ama çamaşır kurutma makinesı ayırım yapmaz her şeyi kurutabilir. İyi bir özellik sayılır mı bilmem ama istemezseniz kullanmazsınız ve yaz günleri çamaşırlarınızı güneşe teslim edersiniz:)

Kötü yanları: Çamaşırları bana göre yıpratıyor. Bazen o kadar çok kurutuyor ki makine de biraz fazlaca doluysa çamaşırlarda kırış kırış iz yapabiliyor bu genelde koyu renk kanvas tip kıyafetlerde oluyor. Su toplama ve tüy çekmecesini sürekli temizlemek gerekiyor zaten dolarsa çalışmıyor mecburen boşaltıyorsunuz

Ha bir de katlamıyor katlayanını icat etmelerini dört gözle bekliyorum :))

89 thoughts on “Çamaşır Kurutma Makinesi/ Artısı- Eksisi

 1. Ben Arçelik marka yıkama ve kurutma kullanıyorum.2 çocuğum var, beyaz ve açıl renkli çamaşırlarım çok oluyor.Tereddütsüz kurutuyorum onları,çok kolaylık oluyor.ama koyu ve siyah renklileri cesaret edip hiç atmadım.beyazlar ve açık renkliler kurutmada kuruyuunca bir sele de koyu renkliler oluyor, onları asmak katlamsk da zor gelmiyor.Çamaşırlardaki tozu toplaması mükemmel birşey. Hele ki iç çamaşırlar ütülemmiş hükmünde pluyor. Allerjisi olan çocuklar ve buyukler için çok güzel.ben memnunum..

 2. Bende yeni aldım makinemi lg marka 9/6 olanın dan önceleri çok kırıştiriyor yok tüylerini çıkartıyor diye üzülmeye başlamış ve pişman olmuştum aldığıma ama sorun makinede degil bendeymiş. Makineyi keşfettik ce çok memnun kalmaya başladım. Calisan biri olarak evde günlerce kurumadan bekleyen çamaşırlardan ve daginik gorunumden kurtuldum 🙂

  • Merhaba emel hanım, size internette ( yeni almış oldugumuz lg 9/6 lık dırect drıve kurutmalı camasır makınesı ) ıle ılgılı yorumları arastırırken rastladım…sanırım aynı model ve marka olan bır cıhaza sahıbız.sız bızden daha tecrubelısınız bu konuda.bızım bu makıneyle ılgılı coook buyuk bır problemımız var ki ..makıne tum camasırları muthıssss kırısık verıyor.oyle kırısıkkı utu bıle kabul etmıyor.hal bu olunca utuculere para vermeye basladık.6 aylık bebegımız var en cok onun ıcın edındık bu cıhazı.evet kurutması super ama cok kırıstırıyor. Bırde tabı su var, kurutma esnsında makıneden ınanılmaz bır lastık, kayıs yanıgı hıbı bır koku gelıyorkı buda bızı rahatsız edıyor.kurutmaya bırdaha degınmek ıstıyorum 1400 derecede sıkmayı tercıh ettıgımde zaten hersey berrrrrrbatttt cıkıyor ( kırısımlık bakımından )…sıkma yok secenegını tıkladıgımda ıse eh ıste cıkan sonuc ..yıne de utulenmıyor ..allah askına emel hanım ben de kesfetmek ıstıyorum bu cıhazı.2700 lıra az mı bu devırde.ustelık + 4 yıl garantili almısız.oooof gercekten basımız buyuk dette sız bana bu cıhazı ogrete ıkırmısınız..mesela esımın sadece beyaz gomleklerını yıkamak ıstesem, program deece bır ornek versenız.?.

  • selamlar… bizde lg 9-6 kurutmalı çamaşır makinesi aldık ve çamaşırlarda hep toz bırakıyor. ben hiç memnun değilim. çünkü ablamda kurutma makinesi var ve çamaşırda zerre toz bırakmıyor. ama lg de kuruttuğum çamaşırlar tozlu çıkıyor. kazan temizleme özelliğini kullanın dediler ama her çamaşırdan sonrada 1.5 saatlik kazan temizleme açılmazki. iflas ederiz faturalarla. acaba siz nasıl kullanıyorsunuz.

  • Bende çamaşırları küçültmesinden yana muzdarip olanlardanım. neyi yanlış yapıyorum acaba??

 3. hanımlar yorumlarınız için çok teşekkür ederim…bende bir müşterimin tavsiyesi üzerine kurutmalı çamaşır makinası almayı düşünüyordum..bir yandan da eşim memnun kalmazsam birde bunu çıkardın demesinden korkuyordum…okuduğum kadarı ile hiç şikayet yok…olanlarda kendi kullanım hatasında olduğunu yazınca diğer okuduğum şikayetlerle aynı tezi çürüttü…çalışıyorum ve mümkünse en büyüğünü düşünüyorum ..

 4. Sonunda almaya karar verdim Electrolüx ün EDP2074PDW modelini aldım,olumsuz yorumlar sebebiyle neredeyse almaktan vazgeçiyordum çok memnun kaldım çalışırken biraz ısı ve koku oluşuyor bu her markada var ama koku ilk kullanma gore azaldı bahsedildiği gibi solma çekme küçülme yok hatta yün salımı pamuklular tarafında dolaplık kurutmada kututtum bozulmadı camasir makinasindan cikarirken kontrol etmiştim şalı yıkamadaki kırışıklıktan daha fazla kırışıklık olmadı camasirlar makina si 6 kiloluk kurutma 7 kiloluk çamaşır makinasında tık basa yıkadığım çamasırlar kurutmada kazanın yarısını çok az geçti satıcıda 7 kilo fakat 9 kilo rahat kurutursunuz demişti gerçekten doğru kazanının büyük olması çok avantajlı kurutma bitince hemen kapatıp çamaşırları almazsanız bir süre kırısmaması için çalışmaya devam ediyor ütülük kurutma bir kilo yada beş gömlek diyor onun yerine pamuklu tarafında dolaplık kurutmada 7 kilo kurutup hafif nemli çıkıyor gayet kolay ütü yapılabilir ekstra kurutmada çok fazla bile kuruyor en ideali güçlü kurutma hem kuru hem yumuşacık cıkiyor çamaşırlar direk katla ddolaba kaldır dolaplık kurutma biraz nemli gibi kesinlikle solma küçülme olmadı bu konudaki olumsuz yorumları boşa çıkaracak bir makina bu model b sınıfı satıcı a ve b sınıfı arasındaki fiyat farkını yıllarca kullanarak elektrik faturasıyla çıkaramazsınız ozamana kadarda zaten makina eskir dedi bende bu modelde karar verdim sıra elektrik faturasına geldi henüz faturayı görmedik eğer fatura el yakmazsa oturup ağlayabilirim neden bu zamana kadar almamışım diye:))) ben sonuçtan çok memnun kaldım benim gibi herşeyi çok inceleyip hem en iyisi hem de uygunu olsun diye düşünenler dediniz gözünüz kapalı bu modeli alabilirsiniz ben çok araştırıp yorum okudum kurutma düşünen arkadaşlara bir fikir olması için bildiğim gördüğüm bütün yönlerini paylaşmaya çalıştım alacaklarda şimdiden hayırlı olsun Allah herkese böyle kolaylıklar nasip etsin

 5. Yıkama kurutma araştırmama göre pek tavsiye edilmiyor hem aynı makina saatlerce çalışacak hem bozulunca ikisi birden bozulacak en büyük dezavantajı kurutmanin topladigi toz toplama filtresi ikisi bir arada olanlarda yok diye biliyorum o zamanda son kurutmadan kalan tuylar bir sonraki yikanan camasirlara yapışacak zaten filtreden çikan tozu görünce bu tozlu şeylerimi giydik bu tozlu havlularami yüzümüz ü sildik diye hayrete düsersiniz bizzat birkac satıcıda performansının ayri ayrı makina gibi olmayacağını söylemişlerdi

 6. Merhabalar deli gibi araştırdım yıkama kurutma bir arada mı alsam randıman alırmıyım, almazmıyım derken teknoloji ilerleri ikisi bir arada alayım dedim ve 9 kg yıkama 6 kg kurutma kapasiteli samsung aldım.Çorap ve çamaşırları kesinlikle asmıyorum artık.Nevresimlerde de kullanıyorum kurutma özelliğini ancak renkler soluyor.Yumuşatıcı kokusu kesinlikle kalmıyor ve ısıdan dolayı sanırım çamaşırlarda rahatsız edici bir koku oluşuyor.Annem kullanamadı, kurutma yapma benim eşyalarıma dedi:)Ayrıca kurutma kullanmadan sadece yıkama yaptığım zamanlarda bile siyah tişörtlerim tertemiz simsiyah çıkmıyor, tozlu tozlu çıkıyor..Firmayı aradım ama kurutmalı makinalar öyle yapar dediler.İyi de kurutmadan sadece yıkıyorum dedim cevap veremedi operatör. Dolayısiyle yıkamasından da çok memnun kalmadım, kurutma işlemi güzel ama çok kırıştırıyor ve ısıdan dolayı çamaşırlarda rahatsız edici koku mevcut.İki bin Lira para verdim ama çok memnun değilim yani.Umarım alacaklara yardımcı olur deneyimlerim.

 7. nesrin hanım makinelerimiz aynı samsung wd 906u4sawq/ah 2000tl ye aldık bizde… yıkamasında bi problem yok ama iş kurutmaya geldiğinde plastik yanık kokusu gibi bi koku kalıyo çamaşırlarda… sıf bu yüzden kurumtmanın ayarını yani kolay ütü ayarında kurutup biraz nemli çıkmasını sağlıyorum çamaşırlar kokmasın diye… yine koku giderici ayarında kurutma yaparken bu makineden yine o tuhaf kokusu siniyor… böyle olacağını bilseydim kesinlikle almazdım…

 8. Araştırma sonucu yıkama ve kurutma bir arada olan makinaların pek randımanlı olmadığını öğrendim ve 25 Ekimde Arçelik 3885 kt kurutma makinası aldım 27 ekimde kurdular. 3 defa kullandım sonuç gayet başarılı. küçülme solma olmadı. Makinadan çıkan herşeyi direk atıyorum. 1,5 saat sonra çıkarıp içinden kuruyanları alıyorum ve nemli olanları tekrar içine atıp 20 dakika daha çalıştırıyorum. Herşey kurumuş oluyor. Kurutma makinasının tankında biriken suyu görünce bu kadar suyun bu kış mevsiminde buharlaşarak kurumasını beklemek delilik gibi geliyor.
  Ayrıca çamaşır üzerindeki tiftikleri topluyor. Çamaşır asma derdi yok. odalarda balkonda çirkin görüntü yok. zaman kaybı yok. tek eksisi elektirk faturasının 20-30 lira fazla gelecek olması. Haftada dört kez çamaşır yıkayan biri için değer. Bu kadar da lüksümüz olmayacaksa neden çalışıyoruzki. Herkese ısı pompalı bir kurutma makinası tavsiye ediyorum.

 9. güneşli günlerin çok olduğu bir yerde yaşıyorsanız almanızı tavsiye etmem,bence çok gerekli bir makine değil ama;
  benim gibi karadeniz bölgesinde yaşayıp 3 günde çamaşır kurutamayan ve rutubet kokusundan bıkmışsanız alabilirsiniz ancak pamuklu ve likralı çamaşırları küçültüyor,daha yeni aldım, hemde son çıkan iyi bir marka olmasına rağmen memnun değilim,servisi çağırdım gelip baktılar bir sorun yok dediler:(

 10. Merhabalar,ben bir hafta önce bosch marka yıkama+kurutma makinesi aldım.avantix serisi.çok doğru ve isabetli bir karar vermişim.internetteki çoğu forum sitelerini ve yazıları okudum almadan önce. yıkamalı kurutma makinesini herkese tavsiye ederim.kırışıklık yok.çamaşırlarım mis gibi çıkıyor.

 11. Kesinlikle şiddetle tavsıye ederım,iç çamaşırları nevresimler,havlular çarşaflar
  yıpransa ne olur küçülse ne olur.Hiç biri zamanımızdan ve emeğimizden daha önemli diil.Hiç tereddüt etmeyin alın.

 12. Hanımlar kurutmalı çamaşır makinesi alıcam yalnız arçelik dört tarafı açık olsun dedi bende mutfağında tezgahın altına koyucam vestele sorduğumda hiç farketmez dedi sizde nasıl ona göre alcam bu hafta önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • aşırı ısı nedeniyle etrafındaki mobilyada aşınma hatta doğal bi ahşap ürünüyse belki böceklenme yapar demişti bana satıcı ama koyacağın yer fayansla diziliyse belki farklı olur fakat kurutma çalışınca çok ısı yayıyor doğal olarak mutfak dolaplarında yiyeceklerinde nemlenme ve bozulma terleme illaki olacak bence yerini değiştir çünkü gidere ihtiyacı yok yatak odasına bile koysan çalışıyor bu makineler.

 13. yılın 360 günü yağmur yağan bir memlekette evde çamaşır kurutmak tam bir işkence kalorifer yanları çamaşırlıklar her yer dolu hele bebek varsa tamam bittiniz aynı eşyadan onlarca almanıza sebep ama kurtuma makinesini icat eden bence dünyanın en akıllı adamıymış 🙂 kirlenen şeyler iki üç saat sonra tekrar temiz halde elimde ev işim inanın yarıya düştü gezmelerimi tozmalarımı herşeyimi çamaşırlar nolacak derdi olmadan yıkayıp yerine koyuyorum pazar günü eve geç gelsem bile hop yarım saatte pazartesi gününün kıyafetleri hazır oluyor çalışan ve çocuklu anneler için yaşadıkları şehiride düşünürsek müthiş birşey ayrıca inanın evin içindeki toz sayısıda azaldı herşey banyoda olup bitiyor şiddetle tavsiye ediyorum

 14. Bende kesinlikle alinmasi taraftariyim super bir şey hayat kurtarici toz azaltici alinnnn mutlaka hic pişman olmayacaksiniz

 15. Benim almak istememin nedenlerinden ilki evdeki tozun azalacağını düşünmem ikincisi eve yayılan deterjan kokusunu önlemek, kokusuz deterjanlar kullanmaya çalışıyorum ya da fazladan durulama yaptırıyorum sıvı deterjanla ama yine de yayılıyor bence. Eğer kurutucudan da deterjan kokusu çıkıyorsa ki sanırım bir şekilde çıkmak zorunda koku için almaya gerek olmayabilir 😀 kapalı balkona kurutucu kurulursa koku faktörü azalmış olur.

  Bayadır aklımda ama fiyatlar uçmuş Bosch un bir modeli önerilerdendi, bir de buradan siemens geldi. Bence yazın balkon varsa açıkta kurulabilir ama kışın hem tozu hem deterjan kokusunu önlemek adına alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website