Günümüzde vaktimizin çok büyük çoğunluğunu mutfakta geçirir olduk. Pişirme, hazırlama, yeme içme, toplama ve yerine yerleştirme derken hayatımız mutfakta geçiyor, hayatın kalbi mutfakta atıyor.

Hal böyleyken, bize zamandan tasarruf sağlayacak akılcı çözümlere ihtiyacımız günden güne artıyor. Biliyoruz ki çalışma alanımız ne kadar düzenli ise, işler de aynı oranda hızlanıyor ve göz açıp kapayıncaya kadar da bitiyor.

Peki daha düzenli bir mutfağa sahip olmak için hangi basit kuralları biliyor ve uyguluyor olmak gerekiyor?

 

 

Akıllıca bir depolama için öncelikle neleri depolamak gerektiğine karar vermek gerekiyor. Mutfağınızda hangi malzemeleri daha sık, hangilerini daha az kullandığınıza karar vermeli ve yerleşimi buna göre yapmalısınız.

Mutfağınızda en küçük bir bölmeyi bile kullanabileceğinizi unutmayın. Kullanmadığınız her minik alana birkaç malzeme yerleştirebilirsiniz.

Yoğun olarak ve sıklıkla kullanmadığınız malzemeleri tezgah üzerinde bırakmayın. Bu herkese göre değişken bir kural. Kimilerimiz için tost makinesi en öncelikli bir aletken, kimi mutfakta bunun yerini bir mutfak robotu alabilir. Bunun için ihtiyaçlarınızı gözden geçirin.

 

 

Ayrıca;

Düşmesi halinde tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz malzemeleri depolarken, ağır ve hafif oluşuna göre yerleştirmeyi unutmayın.

Mutfaklarda depolama alanı oluştururken uzanabileceğiniz yüksekliklere kadar planlamaya da mutlaka özen gösterin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website