Dekorasyonda monokromdan çokça söz edilir oldu. Sanılanın aksine monokrom, sadece tek bir renkten ibaret değil. Aynı mekanda, rengin farklı tonlarıyla dekorasyon kurgulamayı gerektiriyor. Çoklu olmasına rağmen sade bir görüntünün de garantisini veren bu seçim Fransız kır evi tarzının da başrol oyuncusu.

 

Bilinen bir gerçek var ki, eğer mekanda dinginlik sakinlik hissi yaratmak istiyorsanız renklerin sayısını arttırmanız gerekir. Dha coşkulu, daha enerjik bir his arzu ediyorsanız da eliniz korkusuzca renklere gidebilir.. Renk patlamaları duyularımızı aniden ele geçirir, ve bizi bazen hiç hissettirmeden stresli bir hale getirebilir. Bu nedenle, renkleri azaltmak, stresi de azaltmak anlamına gelir.

Sakin bir alan yaratmak için, en bilinen ve basit yöntem dekorasyonda beyaz kullanmak. Renk psikolojisine göre beyaz, saflığın, tazeliğin, ferahlığın ve yeni başlangıçların rengi. Feng Shui’ye göre ise korunma, huzur ve rahatlığın rengi.

Her ne kadar beyaz mutlak bir sakinlik yaratsa da sizi bir anda şaşırtabilir, doğru kullanılmazsa mekanı bir hastane gibi de gösterebilir. Bu sebeple beyaz, yada herhangi bir başka rengi temelde kullanırken ana kural, tonlarla oynamak. Tek bir ton yerine, açıklı koyulu seçimler yapmak her zaman çok daha güzel sonuçlar verecektir.

 

Monokrom diyince hemen aklımıza siyah/ beyaz geliyor. Fotoğrafçılıkta kullanıldığından dolayı. Fakat asıl anlamı, sözlük tanımı bu değil. Monokrom aslında tek bir rengin tonlarıyla boyama, dekore etme halidir. Bu nedenle tek bir renk kullanmanın sıkıcılığını söylemek de pek doğru olmaz.

Gerçek olan şu ki, farklı renkleri tek tonla kullanmak tasarımı monokrom değil, monoton yapar. O halde bir tasarımı monokrom yapan unsur, aynı zamanda politon olmasıdır. yani aynı rengin birkaç tona sahip olması. Bu, mekana hem derinlik, hem de çekicilik katar.

Siz de evinizde, keskin net renkler yerine, tamamlayıcı tonlardan oluşan bir armoni yakalamayı deneyerek başarılı olabilirsiniz. Sonuç her zaman zarif, şık, sakinleştirici ve etkileyici bir ambiyans olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website