İç mekanda dört bir yanımız çiçeklerle çevrili olsa.. Bunun için alternatifler yaratmak elimizde. Kullanım alanlarını biraz çeşitlendirdiğimiz zaman yemyeşil bir yaşam alanına kavuşabilirsiniz.

Evde yeşil bir orman yaratmak kulağa nasıl geliyor? İç mekanda bitki kullanımı bir saksı çiçekle başlar. Ardından öğrendiğimiz ilk detay ise, iç mekan bitkilerinin çiçekli olmasından çok yeşilin binbir tonuna sahip olmasıdır. Hal böyle olunca iç mekanın dört bir yanını yeşil bir ormana çevirebilirsiniz. İster oturma odanızda, iserseniz banyoda.. Her nokta için uygun bitki ve bunu destekleyecek bahane hazır. Biraz daha yeşil olsun, yeter.

İç mekanda kendi bahçenizi yaratırken bulunduğunuz yerin konumuna ve iklim özelliklerine dikkat etmelisiniz. Evin içinde yeşilin farklı tonları ile tropik bir esinti yada yağmur ormanları iklimi yaratmak o kadar da zor değil. Sadece size uygun olan bitki türünü bilmeli, ve isteklerine cevap vermelisiniz. Bunun için ışık, sıcaklık, su ve mekan özelliklerini doğru bilmeniz oldukça önemlidir. Oluşturacağınız bitki listesinin ardından bitkilerinize en uygun ortamı öğrenmek için kitaplardan da yararlanabilirsiniz.

İç mekanda kullanılan bitkilerin bir kısmı dekoratif görüntüsünün yanında aynı zamanda oksijen üretimiyle de havayı temizliyor. Yapılan uluslararası birçok araştırma da gösteriyor ki, bitkiler karbondioksit emdikten sonra oksijen üretmenin yanı sıra bazı zararlı gazları da filtreleyerek evin havasını temizliyor. Bu listenin başında gelen bitkiler ise;

Paşakılıcı

Aşk merdiveni,

Orman sarmaşığı,

Kurdele çiçeği,

Barış çiçeği,

Bambu/ salon palmiyesi,

Deve tabanı,

Fil kulağı…

Çiçekli bitkilerden örnek vermek gerekirse, kasımpatı, orkide gerbera da çiçekli havayı temizleyicilerden..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website