Son günlerde kendimi deli gibi kişisel gelişim kitaplarına verdim..
Ve itiraf etmem gerekirse zaten bildiğim bir şeyi yeniden okumanın bana nasıl bir faydası olacak ki düşüncesine sahiptim, ve bu tarz kitaplarla aramızda hep bir mesafe vardı. Pratikte asla işe yaramayan, sadece kitap cümlesi olarak kalan kitaplar olduğunu düşünüyordum. Ve bir önyargımı daha yıkmış olmanın şaşkınlığını yaşıyorum.
Şu kısım asıl can alıcı nokta: Okunanların kitap cümlesi olarak kalması ve günlük hayata uyarlamanın hayli zor olması ( Çünkü okuduklarınızı hayata geçirmek tamamen sizin tekelinizde, ve ne okursanız okuyun siz istemedikten sonra değişmeniz mümkün değil)Fakat şu bir gerçek ki, okuduğunuz her cümle GERÇEK HAYATTA UYGULAYAMASANIZ BİLE sizde bir farkındalık yaratıyor, baktığınız yönde bambaşka bir pencere aralıyor. Deyim yerindeyse daha şuurlu hata yapmış oluyorsunuz artık, sonuçlarını bile bile ve göre göre. Belkide artık o hataları yapmayan bir insana dönüşüyorsunuz ( az önce söylediğim gibi tamamen sizin elinizde)
Benim en çok çileden çıktığım anlardan biri evden çıkma anımız.
Muhtemelen her zamanki gibi acele ediyoruzdur. İpek hırkasını/montunu giymek istemez. Ayakkabılarını kendisi giymek ister. Buna izin veririm. Sağı sola, solu sağa giyer. Değiştirmek istediğimde bağırır ve ağlamaya başlar. Önce sakince kızım gel de yardım edeyim derim. Elbette izin vermez. Bu sefer de benim sesim yükselir. Ve bu böylece devam eder. Üzülür, üzülürüm. Üstesinden gelemem.
Bu sizin de başınıza geliyor mu?
Şimdi öğrendiğim/ ve yaptığım şu:
Aynı sahneyi tekrar alalım. İpek giyiniyor, yardım istemiyor, ve olmayınca ağlıyor. Ona ”Kızım yardım etmemi ister misin?” diye soruyorum ”AYIYYY” cevabını ve ağlamalarını duyuyorum. İkinci bir ikaz/ bağırma vs. olmadan gayet sakin bir tonda: ”Ne zaman istersen sana yardım ederim” diyorum ve onu ayakkabısıyla baş başa bırakıyorum. O sırada ağlama sürüyor. Ben yine gamsızım ve ona hiç bakmıyorum. Gel zaman git zaman ( bir 5-6 dk sabretmek gerekiyor) yanıma geliyor ve ayakkabılarına yardım istiyor. İşte bu süre öyle ciddi bir sabır ve dayanma gücü gerektiriyor ki. Bunu günlük hayatta onca koşturma arasında yapmak hakikaten güç. Ama yaptığınızda inanılmaz bir düzelme ve de süreklilik meydana geliyor. Ertesi gün yaşadıklarıma inanamadım. Dünün sancısız tekrarı gibiydi.
İkinci bir örnek araba yolculukları.
Koltuğunda sürekli sıkıldım, daha gelmedik mi, inmek istiyorum diyen yada hiçbir şey demeden ağlayan bir çocuk hayal edin. Bu çocuk İpek. Eminim ki benzerleri sizde de vardır 🙂
Bu durumda tepkisel olarak neler yapıyoruz peki, aaaa bak kızım/oğlum şuradaki arabaları/ kuşları/evleri gördün mü? Hadi bi şarkı söyleyelim mi? Biraz uyumak ister misin, az kaldı, uyursan hemen gelmiş olacağız. Bisküvi yer misin biraz. Sabret. Bak biz de oturuyoruz gördün mü arabada giderken oturulur. (bunu genelde babası diyor :)) ve elbette hiçbiri işe yaramıyor.
Kitapta bu örnek olay için çözüm şu:
”Bugün canın arabada olmak istemiyor olmalı. Aslında ben de hiç arabada olmak istemiyorum. Ve ben de iki saati arabada geçirmeyi asla istemiyorum. Arabadan inmeyi senden daha çok istediğim kesin, ne dersin” tarzında bir cevapla ona katıldığınızı, duygularını paylaştığınızı, yalnız olmadığını hatırlatın diyor. Hatta bunu bir eğlenceye dönüştürün.
Bunu yapabilir misiniz?
Hadi bir deneyin 🙂
Son olarak kitaptan en sevdiğim bölümlerden kısa paragraflar:
”SİZ, ‘ÇOCUKLARINIZ AKSİNİ YAPTIĞINDA BİLE‘ DOĞRU DAVRANIRSANIZ, ONLAR ÜZERİNDE OLUMLU BİR ETKİ BIRAKMA İHTİMALİNİZ HER DURUMDA ÇOK YÜKSEK”
”ÇOCUKLARINIZ SABRINIZI TAŞIRMAZ, SİHİRLİ DÜĞMELERİNİZE BASMAZ, VE SINIRINIZI ZORLAMAZ. ONLAR ASLA BU KADAR GÜÇLÜ DEĞİLDİR. DUYGUSAL TEPKİLERİNİZE SİZ KARAR VERİRSİNİZ. DAİMA BİR SEÇENEĞİNİZ VARDIR.”
”ÇOCUKLARIMIZA BAĞIRDIĞIMIZDA DUYGUSAL OLARAK PASİF DURUMA GEÇERİZ VE TEK BİR MESAJ VERİRİZ: BENİ SAKİNLEŞTİR’‘ AĞZIMIZDAN ÇIKAN KELİMELER NE OLURSA OLSUN, NE KADAR UZUN OLURSA OLSUN VERDİĞİMİZ MESAJ DEĞİŞMEZ: BENİ SAKİNLEŞTİR. ÇOCUKLARIMIZIN HERHANGİ BİR DAVRANIŞINA BAĞIRARAK KARŞILIK VERDİĞİMİZDE ONLARA BİZİ SAKİNLEŞTİRMELERİ İÇİN YALVARMIŞ OLURUZ.
”ÇOCUKLARLA KURDUĞUMUZ HER KÜÇÜK SOHBET, HER İLİŞKİ YADA DEVASA TARTIŞMA BÜYÜME FIRSATIDIR. FAKAT BİZLER ZATEN ÇOKTAN BÜYÜDÜK DEĞİL Mİ? HAYATIMIZIN BU DÖNEMİNDE ARTIK BÜYÜME İŞİNİ BİTİRMİŞ OLMAMIZ GEREKMEZ Mİ? UZUN VADEDE HAYIR.  KENDİ BÜYÜME SÜRECİMİZİ SÜRDÜRMEK HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”
”ÇOCUKLARIN EN SEVDİKLERİ KELİME HAYIR’DIR. PEKİ NEDEN EN SEVDİKLERİ KELİME BUDUR? İSYANKAR MAHLUKLAR OLDUKLARI, YADA KÜÇÜK TERBİYESİZ CANAVAR OLDUKLARI İÇİN DEĞİL. İKİ YAŞINDA BİR ÇOCUĞUN EN SEVDİĞİ KELİME HAYIR. ÇÜNKÜ KENDİNE AİT ALANINI GELİŞTİRMEYİ ÖĞRENİYOR.”
”EN KÜÇÜKTEN EN ERGENE KADAR, BİR HATAYI NEDEN YAPTIĞINI SORMAK NAFİLE BİR ÇABADIR. ÇOĞUNLUKLA NEDENİNİ BİLMEZ. VE BİLME İSTEĞİNİZ ASLINDA ONUNLA DEĞİL, KENDİNİZLE İLGİLİDİR.”
”Çocuğunuz büyürken sizi sürekli deneyecek. Böyle yaparak bir işgal planlamıyor yada sizi pusuya düşürmeye çalışmıyor.. Aksine sizin güvenilirliğinizi test ediyor. Sizin güvenilir, değişmez ve daim olduğunuzu görmeye çalışıyor. Ve inanın bana, öyle olduğunuzu görmeye çok ihtiyaç duyuyor”
”Unutmayın. Hiçbirşey çocuklarınızı büyütmek kadar sizi de büyütmez.”
”Bağırmayan anne baba olmak, sorun çözme yada davranış değiştirme yöntemi değil, bir büyüme yöntemi. Ve bu büyüme öncelikle ve mutlaka sizinle başlar. Sandığınızdan çok daha fazla büyürsünüz”
”Uçakta bir kriz meydana gelince ilk yapmayı denediğiniz ne olur? Tahmin ettiniz: Panikleriz ve kendimizi bir an bile düşünmeden çocuğumuza maske takmaya çalışırız. Uçak kazaları hatta hayatın geneli için geçerli bir şey var ki, o da kendiniz nefes almaya çalışırken kimseye yardım edemezsiniz. Kendinizle ilgilenmeden, ailenizle ilgilenmeniz mümkün olamaz. Bu kadar basit. Bu herkesin sağlığı için çok önemli”
”Kendimize ne kadar az zaman ayırırsak o kadar bilinçsizce kaçma yolu ararız. Kaçışlar kötü alışkanlıklar içerir. Sigara içmek, çok yemek ve içmek gibi. Bu kaçma arzusunu azaltmanın bir yolu kendinize planlı inziva yaratmaktır. Spor yapın, manikür yaptırın, bir enstrüman çalmayı öğrenin, meditasyon yapın, kişisel gelişiminize zaman ayırın. Ruhan, yolculuğunuzu ilerletin. Bu size insan olarak ihtiyacınız olan onayı da verecek”
”Çocuklarınız hatırına evliliğinizi feda ederseniz, sonunda daima her ikisinden de olursunuz”

 

2 thoughts on “Bağırmayan anne baba olmak/ kitap yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website