Son günlerde bir heves okudukça okuyorum, fakat bu sefer geçmişteki gibi öykü/roman değil. Yaşlanıyor muyum yoksa annelik mi ağır basıyor bilmiyorum ama, yalnızca bana iyi gelecek, ruhuma dokunacak somut yaptırımları olacak kitaplar, kişisel gelişim kitapları okumak geliyor içimden. ”Sade” ile başladım fakat henüz burada yazamadım size vakitsizlikten. Aklımda, yazacağım.

”Sade” bittikten sonra, evimi hayatımı belli bir düzene koyma, hayatımın kontrolünü elime alma fikri beni öyle cezbetti ki, hemen arkasından da ”Basit ve mutlu yaşam” la devam etmek istedim. Ve kitabın daha ilk sayfalarıydı (abartmıyorum) içimden sürekli ne olur bitmesin diye dualar ettim. Kalın bir kitap olmasını nasıl da isterdim. Öyle bir tadı var ki, sizi sarıyor sarmalıyor. Okunmuyor da, sanki yazarı karşınıza geçmiş, oturmuş anlatıyor. Vereceğin tepkilerini dahi istisnasız hepsini önceden tahmin ederek sayfalarında yer veriyor. Deyim yerindeyse seninle konuşuyor, sırtını sıvazlıyor, geçecek diyor her cümlede, her bölümde. Altı çizilmekten karalama defteri haline gelen kitabım oldu, geldi yatağımın başucuna kondu.

Bana neler kattı peki?

Yavaşlatamadığım günlerime, ”hayat üstüme üstüme geliyor, işler yetişmiyor, 24 saat bana asla yetmiyor” anlarıma ataklarıma ilaç gibi geldi.

Kendi önceliklerinin farkında olan, adım atmamı gerçekten kendime inanmamı sağlayan bir kitap oldu.

Sosyal medya ile kurduğum bağın ne kadar vaktimi aldığını hep biliyordum fakat icraate geçmekte hep geç kalıyordum, hatırlattı..

Evdeki lüzumsuz herşeyden bir hamle ile kurtulmamı, şuan giymesem bile, bir gün nasılsa lazım olur dediğim ve yedi aydır bir kez bile giyinmediğim kıyafetlerimin her biri ile vedalaşmamı, azalmamı, arınmamı sağladı.

Nasıl delicesine tükettiğimi, yenisini alma eğiliminde olduğum, yalnızca yeni neler var diye kontrol etmenin dahi vaktimi fazlasıyla aldığı alışveriş siteleri ile arama mesafe koymama yardım etti.

”Zamanı ne yaparsam yapayım, yettiremiyorum” diye hayıflanmalarımın çözümü için, enerjimi önceliklerime vermem gerektiğini, bunu yapabildiğimde bana zamanın fazlasıyla yeteceğini hatırlattı.. (Önce acil ihtiyaçlar, sonra diğerleri)

İhtiyaç duyduğum sakinliğin, mutluluğun ve huzurun para ile satın aldıklarımda olmadığını, deneyimlerimde ve sadece bana iyi geleni yapmakta olduğunu tekrar tekrar gösterdi.

Ve daha yazamadığım, ilham aldığım bir çok bir çok şeyi..

Aklınıza kalbinize emeğinize fikrinize sağlık Selen Baranoğlu..

Eminim ki, bir çok eve de tıpkı bizim eve getirdiğiniz gibi sadelik, huzur ve dahasını getireceksiniz.

2 thoughts on “Basit ve Mutlu Yaşam/ kitap yorumu

  1. içi seni dışı beni yaktı şu an:) kapağını çok beğenmem bile bir kitabı almam için geçerli neden:) ama anladığım kadarıu ile içi beni de kasıp kavuracak.
    İş çıkışı en yakın kitapevine doğru ben:)

    selam ederim o halde:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website