Ev Dekorasyonunda renkler ve anlamları

Renkler fiziksel, ruhsal zihinsel ve duygusal dünyamızı etkileyecek kadar güçlüdür. İçinde yaşadığımız mekanlarda kullandığımız renklerin her biri bedenimizde farklı titreşimler ve enerjiler ortaya çıkarıyor. Yaşam alanlarında farklı renkleri kullanmaya cesaret edemeyip nötr bir renk paletinin güvenli sakinliğine sığınanlardansanız, duvarları harekete geçirecek renklere göz atabilirsiniz.

Bu sayede mekanınıza canlılık ve hareket kazandırabilirsiniz.

Renk, sakinleştirebilir, büyüleyebilir veya heyecanlandırabilir. Kullanıldığı mekana göre serinletici, konsantrasyonu arttırıcı, dinlendirici, uyarıcı yada ilgi çekici etkilere sahiptirler. Bu sebeple dekorasyonda renklerin gücüne dikkat edilmeli.

Her renk kendine özgü bir dalga boyuna sahip. Mavi dinginliği, sevgiyi ve sezgileri uyandırırken, yeşil renkle mekanda huzuru, güveni ve istikrarı sağlayabilirsiniz.

Dekorasyonda turuncu renk sağlamlığı ve dayanıklılığı temsile eder,

Sarı renk, ışığın, sevincin, üretim ve verimliliğin rengidir. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham vericidir. Bilgiyi ve bilgeliği ifade eder.

MOR : Zenginlik, asalet, lüks ve ihtişamı çağrıştıran bir renktir. Hayal gücünü arttırarak şevk ve ilham verir. Konsantrasyonu arttırır.

Turkuaz rengi mutluluk ve dengeyi temsil eder.Kullanıldığı alanı olduğundan daha büyük gösterir.Banyo , yatak odaları ve de çalışma odalarının renklendirilmesinde kullanılabilir.

Pembe rengi duygu ve saflığı temsil eder.Ağzıları azaltıcı etkisi olduğuda söylenen pembenin tüm yaşam alanlarında kullanılması mümkün.

Siyah rengi  gücü ve zerafeti temsil eder.Ana renk değil destekleyici renk olarak kullanılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zeynep kimdir?

Sosyal Medya’da..

İnstagram’da Zeynepin Evi

Bebekle Gidilebilecek En İyi Oteller

Ev Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu

Ev Dekorasyonu Online Alışveriş Siteleri

Anne/ Bebeklere Yönelik Alışveriş Siteleri

Aydınlık ve parlak fotoğraflar çekmenin püf noktaları

Ev Turu

Tatlısız Olmaz…

Doğum Günü Parti fikirleri

Ankara’da Hayat (Gezi rehberi )

Arşivler

Kategoriler

Turhost