Perde, dekorasyonu tamamlayan yardımcı unsurlardan biridir. İçinde bulunduğunuz mekanın ve seçtiğiniz mobilyaların hiçbir zaman önüne geçmeyecek tarzda ve renklerde perde seçmenizde fayda vardır. Mekandaki dier dekorasyon ögelerinin renkleri, genel hatları yerleşimleri perde ve kapıların açılış şekilleri tavan yüksekliği gibi mimari unsurları göz önünde bulundurarak perde seçimi yapmak gerekir.

Tül perde gibi ışığı geçiren perdeler kullanımı, mekanın içindeki gün ışığını artıracaktır ki bu yaşama mekanlarımız için oldukça önemlidir. Bir diğer önemli nokta ise mekanın kendi özelliklerinden biri olan yataylık ve dikeylik meselesidir. Perde, mekanın daha geniş yada daha yüksek tavanlı gözükmesini sağlar. Dolayısıyla perdelerin mekanda en önemli öge değil, mobilya ve dekoratif ögelerin ön plana çıkması için seçilmiş arka plan ögelerinden olduğunu unutmamak gerekir.

 

Perdenizi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar

  • Pencerenizin alt, üst yan sınırlarını ve açılıp kapanır bölümlerini perde seçerken göz önünde bulundurmalısınız.
  • Yatak odasında uyurken içeri ışık girmesini engelleyecek, black-out dediğimiz kalın perdeleri seçmek akılcı bir fikir olabilir.
  • Mutfağa perde seçerken, eğer ocağınız pencerenize yakın ise, yanma tehlikesinden uzak olmak için uçuşan bir perde yerine jaluzi yada silinebilir bir stor perde tercih edebilirsiniz.
  • Ağır bir klasik bir hava katmak istediğiniz salonunuza taktığınızda tam bir kaos yaratabilecek geometrik desenli keten perdeler, daha spor salonda muhteşem bir enerji verecektir.
  • Renk seçerken duvarlara yakın bir tonda gitmek isterseniz birkaç ton açık yerine birkaç ton koyu kullanmayı tercih edin.
  • Perdenizin boyunu pencere bitişlerinden itibaren en az 10 cm daha dışarıda bırakmalısınız ki, içeriye gün ışığı sızarak girmesin.

 

Odanızda nasıl bir ışık istediğinizi düşünün. Rahatlatıcı ve hafif bir atmosfer istiyorsanız açık renkte tül perdeler veya yarı geçirgen kumaşlarla doğal ışığı evinize davet edin!

Perde tasarımına karar verirken, sırasıyla mekanın mimarisine, tarzına, aydınlatma şekline, ve duvar tavan renklerine dikkat etmelisiniz.Kısacası fonksiyon ve estetik doğru yorumlanması gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website