Artık bahçe balkonla daha çok ilgilenmek, çiçeklemek gerek. Peki balkonunuzda yada terasınızda hangi çiçek türlerini yetiştirebilirsiniz? İşte size birkaç güzel kokulu seçenek:

Menekşe:

Aydınlık ve nemli ortamları seven menekşeler yaklaşık 300-400 kadar türe sahiptir. En bilinen rengi, kendi isminden de anlaşıldığı üzere menekşe renginde olanıdır. Mavi, beyaz, sarı gibi renkleri de mevcuttur. Bahar yaz döneminde çiçeklenirler.

Petunya:

Geç ilkbahar döneminde çiçeklenmeye başlayan petunya, tüm yaz boyunca çiçeklerini sergilemeye devam eder. Trompet şeklindeki çiçekleri güneşin altında en güzel formunu alır. Yaprak bitine karşı korumaya almanız, ve su verirken yapraklarını korumanız önerilir.

 

Mine çiçeği:

Büyük çiçekleriyle çiçek tarhlarının göz alıcı bitkilerinden biridir. Büyük bir sepete yada saksıya yerleştirin, ve balkonunuzda yaz boyunca bulunduğu yerin havasını nasıl değiştirdiğini izleyin!

Ortanca:

Gölge alanların vazgeçilmez bitkisidir. Yarı gölgede de yetiştirebilirsiniz. Bu sayede büyük çiçeklere sahip olurlar. Güneşli alanlarda yapraklanma fazlalaşır. Topraktaki alüminiyum fazlaysa mavi renkte, değilse pembe sarı renkte olurlar.

Kalanşo:

Parlak kırmızı, sarı, pembe, turuncu çiçekler açan kalanşolar sukulent familyasından oldukları için fazla su istemiyorlar. Az ışık alırlarsa kararmaya başlarlar, ancak direk gün ışığına maruz kalmaması lazım. Çok rüzgarlı ortamlardan uzak tutmak da gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website