Mart ayından haziran ayına kadar, evin dört bir yanı çiçek tomurcuklarıyla sarıp sarmalanıyor. Bahar enerjisini yaşarken bulduğumuz her bir köşeyi çiçeklerle doldurmak isteyeceksiniz. Bahçenize yada balkonunuza koyacağınız hasır ve ahşap saksıların içine ekeceğiniz çiçeklerle yaz sezonunu karşılayabilirsiniz. Mart ayında menekşe, sümbül ve anemon çiçekleriyle buluşmaya başladık. Kısa bir süre sonra bu çiçekler yerini yaz çiçeklerine bırakacak. Bu değişimin ilk adımlarını şimdiden atmaya başlamalısınız.

Belkide küçük bir alana sahipsiniz. Hatta minicik bir balkona. Metrekaresi ne olursa olsun, burayı da bir bahar bahçesine çevirmek yine sizin elinizde. Çiçeklerinizi yeni saksılara kutulara dikerken elinizde mevcut durumdaki boş kaplarınızı da kullanabilirsiniz. Unutmayın ki, ihtiyacınız olan biraz su, biraz güneş ışığı ve elbette en sevdiğiniz çiçekler!

 

Güneşli bir balkonda hangi çiçekleri yetiştirebilirsiniz?

Çan çiçeği: Çan çiçeğinin en popüler olanları mavi, beyaz ve lavanta renginde olanlarıdır. Bahçede veya saksı içinde süs bitkisi olarak değerlendirebilirsiniz. Dayanıklıdır, fideden yetiştirebileceğiniz gibi tohumdan da rahatlıkla üretebilirsiniz.

Alev çiçeği: Bakımı kolay bir bitkidir. Kokulu olan çiçekleri, yıldız biçimli bir sapın ucunda buket halindedir. Pencere önü saksılarında bu güzel bitkiye yer verebilirsiniz.

Veronika: Mavi, beyaz yada pembe tonlarında olan veronika çiçekleri güneşli ortamları severler. Bahçenize yda balkonunuza canlılık katarlar. Türlerine göre farklı dönemlerde çiçeklenme yaparlar. Tohumun ekilmesinden yaklaşık 1 yıl sonra bahar aylarında çiçeklenir. Saksılar içinde güzel bir görüntü verir.

Bahar yıldızı: Bebek nefesi olarak da bilinen bu çiçek haziran ayından itibaren çiçeklenir. Tohumdan yetiştirebilirsiniz. Beyaz renk dışında pembe renkli olanı flamingo diye anılır. Bu çiçek mavi çan çiçeği ile harika bir görünüm sergiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website