Gün menülerimizde, yemek sofralarımızda, piknikte, çay saatlerinde vazgeçemediğimiz hamur işlerinin, gözdesi ıspanaklı böreklerdir. Hazır yufkadan el açmasına, sigara böreğinden tepsi böreğine farklı tarifleriyle bizi bizden alır. Sofralarımızın olmazsa olmazı ıspanaklı böreğin her türlü yapılmışı ayrı bir lezzet. Ama kıyır kıyır, ağızda dağılan nefis bir ıspanaklı börek tarifi isteyenlere göre süper bir lezzet paylaşacağım.

 

Burada sıradan ıspanaklı börek tarifinden farklı olarak milföy hamuru kullanacağız. İlk olarak gerekli olan 6 tane milföy hamuru. İç harcı için ise 500 gram ıspanak, bir tane çok büyük olmayan kuru soğan, 3 kaşık zeytinyağı, 200 gram lor peyniri, tuz ve karabiber. Üzerine sürmek için de bir tane yumurta sarısı.

Bu tariften 12 tane börek çıkıyor. Böreğimiz için kullanacağımız milföy hamurlarının yumuşamış olması gerekiyor. Eğer sert olursa hamurumuza istediğimiz şekli veremeyebiliriz ve kırılır. İlk olarak milföylerin yumuşamaları için uygun bir ortama bırakıyoruz.

Daha sonra ayıklayıp yıkadığımız ıspanakların suyunu süzdürüyoruz. Ispanakların sert olan kök kısımlarını kullanmayacağız bu tarifte. Suları gitmiş olan ıspanaklarımızı incecik doğruyoruz. Kuru soğanımızı da küçük küçük yemeklik doğruyoruz. Tavaya aldığımız zeytinyağı ısındıktan sonra soğanları ilave ediyoruz. Soğanlar pembeleşip kavrulunca üzerine doğradığımız ıspanakları ekliyoruz. Ispanakları biraz soteledikten sonra tuz ve karabiber ekliyoruz. Tuzu herkes kendine göre ayarlayabilir. Karabiber bir çay kaşığının ucu kadar yeterli olacaktır. İç harcımızı ocaktan alıp başka bir kaba koyarak soğumasını sağlıyoruz. Ilıyınca lor peynirini de ilave ediyoruz. Bir tane milföy hamurunu alarak ortasına hazırladığımız harçtan eşit olarak koyuyoruz. Hamuru ikiye katlayarak çatal yardımıyla kenarlarını bastırıyoruz. Sonrasında dikdörtgen şeklini alan hamuru ikiye kesiyoruz. Kestiğimiz hamurların üstlerine bıçak ile uzun kesikler atıyoruz. Aradaki parçaları alarak pencere açıyoruz. Böylece iç harcın daha iyi pişmesine yardımcı olmuş olacağız. Yağlı kâğıt serili tepsimize, aynı işlemi uyguladığımız tüm milföyleri koyup üzerine yumurta sarısını sürüyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında 20-25 dakika pişirerek afiyetle yiyebiliriz.

Bu gibi akılları başlardan alacak tarifleri yapmak için yemek.com her gün listesine yeni tarifler katıyor. Enfes börekler, pratik, lezzetli ve farklı tariflerle herkesin beğenisini kazanarak dillere destan olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website