Salondan yatak odasına, evin her köşesini hakimiyeti altına alan parkeler son yıllarda doğal olana dönüşümüzle daha çok dikkat çekmeye başlıyor…

Doğal bir malzeme olduğu için kullanıldığı mekana kimyasal bırakmayan parkeler, satın alabileceğiniz en sağlıklı zemin kaplaması. Yenilenebilir, geri dönüştürülebilir özelliğe sahip olan parkeler oldukça dayanıklı. Bugün tüm iç mekan dış mekan, hatta banyo gibi ıslak alanlarda bile rahatlıkla kullanılabiliyor, ve her evin tarzına uyum sağlayabiliyor.

Hipoalerjenik oluşu, sağlamlığı, zamansız olması, doğal bir malzeme kullanılması, kullanıcıya çeşitlilik sunması parkeleri tercih sebeplerinden sadece birkaçı.

Peki parke seçiminde nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • Öncelikle parke döşetmeden önce, o alanı ne şekilde, ne sıklıkla ve hangi amaçla kullanacağınızın bilgisini firmaya iletmeniz gerekiyor. Çocuğunuz var mı, evcil hayvan besliyor musunuz, çok sık seyahat eder misiniz, kalabalık bir aile misiniz gibi bilgiler parke seçiminde önemli unsurlar.
  • Parke türüne karar verirken kullanacağınız mekanın sirkülasyonu önemli. Trafiğin yoğun olduğu alanlarda dayanıklı parke tercihi yapmalısınız.

 

Su, parkelerin en büyük düşmanı. Parkeniz suya maruz kalırsa bozulabilir, yada rengi değişebilir. Su ile temas ettiğinde muhakkak kuru bir bezle parkenizi silmelisiniz.

Hava almayan parkelerin nem yüzünden çatlama yapabildiğini unutmayın ve parkeli odaları havalandırmaya özen gösterin.

Mobilyalarınızın parkelere kalıcı hasarlar vereceğini unutmayın, ve mobilya ayaklarına mutlaka keçe tabanlıklar yapıştırın.

Parkelerin fazla güneş alması da renginin değişmesine neden olabilir. Özellikle kiraz, meşe gibi renkler de bozulmalar olabilir. Zemini korumak için direk güneşe maruz bırakmayın.

 

Parke seçimi yaparken, evdeki mobilyalarınızın stiline, duvarların rengine kısacası evin geneline de uyumlu olması gerekiyor.. Eğer çok ışık alan bir salonunuz varsa koyu renkte parkeleri tercih edebilirsiniz. Ancak ortam karanlıksa daha açık renklere yönelmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website