Siz de kendinizi sürekli olarak kızım/oğlum hadi oyuncaklarını topla artık derken ve bu soruya yanıt ve tepki alamazken mi buluyorsunuz?

Evde oyuncaklarını toplamayan çocuğunuzun, kreşte öğretmeninin bir cümlesi ile tüm oyuncaklarını topladığına şahit oluyor musunuz?

Oyuncak toplama ricası devamında tehdit bağrış çağrışa, karşılıklı inatlaşmaya ve kavgaya mı dönüşüyor?

Bir çok annenin yaşadığı ve altından kalkamadığı bu problemin çözümünde izlenecek ve zafer benim dedirtecek bazı taktikler var!

Neler mi?

Pedagoglar diyor ki, çocuğun bu sorumluluğu kazanması, oyuncaklarını kendi kendine toplaması gerekiyor. Evet doğru. Fakat çocuğunuzun yaşı küçükse, bunun sebebini, düzenli olmanın gerekliliğini anlayacak kapasitede değildir. Biraz zamana ve anlatıma ihtiyaçları var. Peki ne yapıyoruz/ ne yapmalıyız?

*Bunu bir görev haline getirmeden, oyuna dönüştürerek bu alışkanlığı kazandırmaya çalışalım. Bir oyuncak toplama şarkısı söylebilir, bu sırada oyuncakları ilk etapta beraber toplayabilirsiniz.

*İçerideki bir odada sesli bir şekilde 20’den geriye sayabilir, oyuncakları toplamayı bitirdiğinde onu alkışlayabilirsiniz!

*Oyuncak toplama yarışı yapabilir, onu geçiyormuş havası vererek kendisinin fazlaca toplamasını seyredebilirsiniz!

Yeter ki oyun olsun, onlar herşeye varlar!

 

”Oyuncaklarını toplamazsan sana yeni oyuncak yok”

”Oyuncaklarını toplamazsan, bir daha arkadaşların bize gelmeyecek, haberin olsun” gibi cümlelerden itinayla kaçınalım! Zira süreci daha da zorlaştırıyorlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website