senden sonra

Geçtiğimiz kış, tam da bu aylarda, yine Novella yayınlarından bir kitap okumuştum.. İsmini hatırlayanlar olacaktır. Kar Tanelerinin Bir Bildiği Var.. Onun da böyle yılbaşı ruhuna yakışan bir kapağı vardı. Sıcacık, deyim yerindeyse film gibi bir kitaptı..

Bu sene; bu kitabı gördüğümde de, aynı şeyi hissettim..

Karlı bir hava, beni saracak, sıcacık bir hikaye..

Ama ne yazık ki değilmiş…

Kapaktan başlamak istiyorum önce.. Kitap içeriğinin kapakla ilişkisi, Noel akşamı verilen bir karardan bir adım öteye gidemiyor. Öyle karlı bir hava, renkli yılbaşı ağaçları, ışıl ışıl sokaklar filan yok bu kitapta. Evet bir kış kitabı fakat kitapta bunu hissedemiyorsunuz, olay çok başka.. Sizi mutlu etmek bir yana, okuduklarınız tüylerinizi diken diken ediyor.. Biliyorum ki tümü gerçek hayatta var olan şeyler, fakat her şey öyle havada kalmış ki, nereden geldiği belli belirsiz bir adam, daha bu karakteri siz sindiremeden hop bir bakmışsınız yapacağını yapıyor ve şıp diye ortadan kayboluyor.. Damdan düşer gibi yaşanan şeyler beni kitaba bağlamak şöyle dursun, hoppala e ne oldu şimdi dedirtiyor! Biraz ilerledikten sonra bir yerlerde nasılsa karşsına çıkar hesap sorar diye siz bekleyedurun, al sana bir enkaz daha.. Sonradan öğreniyorsunuz ki o da bir ruh hastası imiş.. Peki ama niçin. Yani bir şekilde iyiye giden bir şeyler olsun diye beklerken neyse ki son düzlükte okuru mutlu edecek bir şeyler oluyor.

Yanlış anlaşılmasın, öyle romantik, sonu aşkla biten romanların delisi değilim, dram da severim.. Ama akla mantığa uygun dramları..

Son birşey daha..

Bu kitapla alakalı iyi yorumlar da duydum, duyuyorum.. Lütfen satın almadan evvel farklı yorumlara da bir göz atın..

Çokça sevgiler..

 

 

 

 

2 thoughts on “Senden Sonra, Kitap yorumu

  1. Sommerset Maugham’ın Noel Tatili diye bir kitabı var. Çok eski basım bir kitap, google’da aradım ve eski baskıları satışta. Tavsiye ederim, ben çok beğendim.

  2. Bu kitabı birkaç yerde gördüm, ilk aklıma gelen senin gibiydi: sıcacık bir kış hikayesi 🙂 Böyle değilse bile okumak çok isterim ama Türkçe kitapları hala hiç okuyamadım, bana biraz zor geliyor. Umarım yakında Türkçem daha iyi olur :-)İnşaallah. Okunacak çok kitaplarım var ve bende kitap okumaya çok seviyorum. Sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website